שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קריירה

אפקט הבומרנג: מה קרה בחברה שקבעה שכר מינימום של 70 אלף דולר לעובדים

העובדים הטובים התפטרו, המנכ"ל מתקשה לגמור את החודש ולקוחות שחוששים מעלייה בתעריפים - נטשו. כשדן פרייס קיצץ 90% משכרו לטובת עובדיו הוא לא חשב שאלה יהיה התוצאות

שירות כלכליסט 16:2502.08.15
דן פרייס, המנכ"ל שרק לפני ארבעה חודשים כבש כותרות ברחבי העולם לאחר שהכריז כי בכוונתו לקצץ בשכר שלו ב-90% כדי שכל העובדים שלו ירוויחו לפחות 70 אלף דולר בשנה, מודה כעת כי הוא מתקשה לגמור את החודש.

 

פרייס (31), הבעלים של חברת עיבוד התשלומים גראוויטי פיימנטס (Gravity Payments), סיפר לניו יורק טיימס כי מצבו הפיננסי מחייב אותו להשכיר את הדירה שלו. "אני עובד הכי קשה שאני יכול כדי לגרום לזה לעבוד", סיפר. "אני משכיר את הבית שלי כדי להצליח לגמור את החודש".

 

פרייס סיפר עוד כי ההחלטה הזו שלו להעלות את השכר ל-120 העובדים שלו, גרמה להתפטרות של שניים מהעובדים ה"מוערכים ביותר" שלו, שעזבו מכיוון שעובדים חדשים ופחות מיומנים נהנו מהעלאות שכר גדולות יותר. "הוא העניק העלאות בשכר לעובדים הכי פחות מיומנים שהיו הכי פחות מתאימים לבצע את העבודה, בעוד שהעובדים שלקחו על עצמם הכי הרבה אחריות קיבלו העלאה קטנה יותר", הסבירה סמנכ"לית הפיננסים לשעבר של החברה, מייסי מקמאסטר.

 

עובדי גראוויטי פיימנטס, לא כולם מאושרים מההעלאה עובדי גראוויטי פיימנטס, לא כולם מאושרים מההעלאה צילום: Gravity Payments

 

לדבריה, פרייס התייחס אליה כאילו היא מתנהגת באנוכיות כששיתפה אותו בטענותיה על המהלך. עובד נוסף שעזב כתוצאה מכך הוא גרנט מוראן. "עכשיו האנשים שרק היו מגיעים כדי להחתים שעון מרוויחים כמוני" התלונן בעיתון. "זה כובל עובדים עם ביצועים טובים לעובדים פחות מונעים בצוות".

 

מלבד עובדים, גם לקוחות עזבו את פרייס, לאחר שלא העריכו את ההחלטה שלו, שנתפסה בעיניהם כהצהרה פוליטית שעלולה להוביל לתעריפים גבוהים יותר על מנת לממן את העלאות השכר. פרייס אמנם הצליח להשיג לקוחות חדשים, שהתרשמו מהמהלך הנועז, אך החשבונות הללו לא יניבו רווחים לפחות לעוד שנה.

 

בכך לא מסתיימות הצרות של פרייס, אחיו לוקאס פרייס שבבעלותו 30% מהחברה, תובע אותו בטענה שדן לוקח מיליוני דולרים מהחברה אך מונע ממנו את ההטבות הנלוות לבעלי מניות המיעוט.

פרייס, המנכ"ל והמייסד של גרביטי פיימנטס התחייב לפני ארבעה חודשים כי שכר המינימום של העובדים שלו יעמוד על 70 אלף דולר בשנה (כ-23 אלף שקל לחודש), ולשם כך הוא מוכן לצמצם את הרווח השנתי של החברה, שמסתכם ב-2 מיליון דולר. העלאה הזו הכפילה את השכר של 30 עובדים והיוותה שיפור משמעותי עבור 40 אחרים.

 

פרייס החליט על העלאת השכר בעקבות קריאת מחקר על אושר, שבו נטען שהעלאה בהכנסה, עד לרמה של 75 אלף דולר, משפיעה באופן משמעותי על הרווחה הרגשית של אדם. כמו כן, הוא שמע לא מעט תלונות מצד העובדים על הקושי לשכור דירה ולשלם הוצאות אחרות ברמת שכר הנוכחית שלהם.

 

לפיכך, הוא החליט שאין סיבה שיהיה הפרש כל כך גבוה בין השכר שלו כמנכ"ל לשכר של העובדים שלו, וקיצץ את השכר שלו מקרוב למיליון דולר ל-70 אלף דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x