$
דעות

איך נלחמים בהון השחור

חובת דיווח כללית למס הכנסה תרתיע אזרחים מהעלמת מס - ותסייע במאבק בשחיתות הציבורית

דורון ארבלי 08:5824.07.15

לאחרונה נשאלתי האם יש קשר בין המלחמה בשחיתות הציבורית למלחמה בהון השחור בישראל? האם האמצעים שננקטים במלחמה בתחום אחד מסייעים או מנוגדים למלחמה בתחום השני? לכאורה, על פניו אין קשר בין השניים, אבל רק לכאורה.

 

אם נסקור את הפרסומים מהחודשים האחרונים שעסקו בחשיפת פרשיות השחיתות השונות נבחין שלצערנו הן לא פוסחות על שום חלקה טובה: רשויות אכיפה, מקצועות חופשיים, פוליטיקאים ואנשי ציבור במגזר העסקי והציבורי. כך גם אם נבדוק את הפרסומים על פרשיות העלמות מס והון שחור שנחשפו בשנים האחרונות נראה כי הנגע נמצא בכל ענף עסקי ובכל מקום.

 

ברור שיש חשיבות רבה במיגורן של תופעות אלו, המדוברות והמשפיעות ביותר על חיינו ועל רווחתנו כאזרחים. אין אדם בר דעת שלא יצא חוצץ נגדן ואף ידע להציע ולהשיא עצות רבות להתמודדות בתופעות.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה

 

ההתמודדות עם אתגרים אלו צריכה להיעשות תוך שילוב אמצעים שונים יחדיו. אחד הפתרונות, הראשון במעלה, נמצא החינוך. אין מנוס, המדינה חייבת להשקיע מאמצים רבים דרך מערכת החינוך על מנת להנחיל ערכים שיסייעו במאבק. כחלק מהמלחמה בהון השחור, אכן השיקה רשות המסים תוכנית מקיפה בבתי הספר שמטרתה להסביר לבני הנוער את הסכנות לחברה כולה מתופעת העלמת המס וכיצד כולנו כאזרחים מקבלים שירותים פחות טובים בשל היקפה.

 

אך בכך אין די, גם על המדינה להירתם בתוכניות ומשאבים. יחד עם פתרון ארוך טווח זה יש להפעיל פתרונות נוספים הרתעתיים על מנת לצמצם את היקף התופעות. אחד הפתרונות הינו החלת חובת דיווח כללית בישראל. כיום החוק כבר מטיל חובה, אך יחד עם חובה זו קיימים פטורים רבים המונעים קבלת תמונה מדוייקת ושלמה לרשות המסים שאינה מאפשרת ניתוח, מעקב ופיקוח ולכן נפגעת גם ההרתעה.

 

החלת חובת דיווח כללית מרתיעה אנשי מקצוע כמו גם את רשות המסים. אכן, צריך לזכור שהטלת חובה כזו ללא הערכות מוקדמת שעיקרה היכולת לעבד את המידע הרב שיזרום לרשות המסים, תכשל היוזמה. רשות המסים צריכה להיערך מבעוד מועד עם מערכת מידע בעלת יכולת לקלוט את המידע הרב לעבדו בצורה אוטומטית ורק את החריגים להעביר לבדיקה יסודית.

 

מנגד ההיערכות צריכה להיות גם כלפי האזרחים הן מבחינת התהליך ואופן הדיווח והן מבחינת היישום בכל הקשור להחרגת אוכלוסיות מסויימות. חלק מההתנגדויות נוגעות למשל לסוגיה מדוע יש להחיל חובת דיווח על אוכלוסיית הקשישים או אוכלוסיות חלשות ומועטות יכולת? בהתייחס לאלה התשובה יכולה להיות למשל שאין צורך, אלא אם לדוגמא חל שינוי בנכסיהם. המלצתי לפני שלוש שנים על הקמת צוות עבודה מקצועי שיבחן שוב את יישום הליך של חובת דיווח כללית במיוחד לאור היקפי ההון השחור כיום בישראל.

 

המלחמה בהלבנת הון

 

אך האם חובת דווח כללית תסייע גם במלחמה בשחיתות הציבורית? לדעתי היא תסייע. הפתרון של חובת דיווח כללית הינו

בראש ובראשונה כלי הרתעתי מעין כמוהו. שחיתות לא ממגרים על ידי חובת דיווח כללית אך כלפי נותני השוחד ומקבליו זהו צעד הרתעתי חשוב. כל הגבלה או הכבדה מסוג זו יכולה לסייע במאבק.

 

אמצעי נוסף אך לא מרכזי הוא חקיקה שמובילה לצמצום בשימוש במזומנים במשק הן בין עוסקים והן בכלל, כמו גם מהלכים נוספים הנובעים מהמאמץ העולמי להילחם בהלבנת הון והחמרת הענישה כלפי מי שאינו מדווח על נכסים וכספים בחו"ל, צעדים שלשמחתי נמצאים בתהליכי יישום.

 

המלחמה בשחיתות הציבורית ובהעלמות המס וההון השחור צריכה להטריד את כולנו. לכן במלחמה כמו במלחמה, יש להפעיל נחישות, עוצמה ומשאבים על מנת לחולל תפנית במאבק כנגד תופעות אלו למען החברה, המדינה והדורות הבאים.

 

דורון ארבלי, מרכז אקדמי כרמל חיפה, לשעבר מנהל רשות המסים וראש מינהל המכס

בטל שלח
    לכל התגובות
    x