שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

יועמ"ש הכנסת: העברת חוק מינהל התכנון לוועדת הכנסת - חריגה באופן קיצוני

אחרי שאושרה בקריאה ראשונה, אמורה היתה ההצעה לעבור לוועדת הפנים אלא שיו"ר ועדת הכנסת החליט להשאיר את הדיון בוועדה; ח"כ מיכאלי: "הקואליציה שוברת את הכלים"

אורי תובל 20:0022.07.15

דבר משונה קרה הבוקר (ד') בכנסת: ועדת הכנסת שאמורה להכריע במקרי מחלוקת איזו ועדה מוועדות הכנסת תדון בחוק מסוים, החליטה שהדיון בחוק מינהל התכנון והבנייה יתקיים בלא אחרת מאשר - ועדת הכנסת עצמה. חברי האופוזיציה נדהמו מהחלטתו של יו"ר הוועדה דוד ביטן מהליכוד להשאיר חוק מקצועי בוועדה שמטרתה להסדיר את פעילות הכנסת, והיועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, הצטרף אליהם בערב. במכתב לסיעת המחנה הציוני קבע ינון כי "המקרה שבפנינו חורג באופן קיצוני ממרחב התמרון המקובל", והוסיף כי "מן הראוי שוועדת הכנסת, האמונה על תקנון הכנסת וסדרי הבית, תשנה את דעתה".

 

התיקון לחוק מינהל התכנון והבנייה מסדיר את העברת הסמכויות ממשרד הפנים למשרד האוצר, ובעיקר מאפשר לשר האוצר למנות את יושבי הראש של ועדות התכנון המחוזיות. אחרי שאושרה בקריאה ראשונה, אמורה היתה ההצעה לעבור לוועדת הפנים, כדי שתאושר עוד במושב הכנסת הנוכחי – שמסתיים בשבוע הבא.

 

דוד ביטן דוד ביטן צילום: קובי קואנקס

 

ביטן, כמו גם יו"ר ועדת הפנים דוד אמסלם מהליכוד, הסבירו ל"כלכליסט" כי ועדת הפנים "לא פנויה לטפל בהצעת החוק בשבוע הקרוב" – וזאת למרות שמדובר בהצעת חוק טכנית בעיקרה שהדיון בה אינו אמור לקחת זמן רב. בדיון עצמו נאמר גם כי אמסלם "לא רוצה לדון בחוק הזה".

 

גם העברת החוק לוועדה מיוחדת כמו ועדת הרפורמות שבראשות אלי כהן נפסלה, כאשר כהן עצמו מסביר שהחוק אינו רפורמה אלא שלב טכני, ואילו ביטן מסביר שהוועדה בראשות כהן נועדה לדון בחוק יחיד – החוק להקמת הרשות להתחדשות עירונית – ואין בכוונתו להקים ועדה מיוחדת נוספת בשביל דיון אחד.

 

ועדת הכנסת אמורה לדון בסדרי המשכן ובחוקים הנוגעים לכנסת. בישיבה עצמה, ביטן התאמץ לגייס רוב מטעם הקואליציה, שאישרה ברוב של שבעה מול שישה חברי אופוזיציה, להשאיר את החוק לדיון בוועדה וזאת, למרות התנגדותה הנחרצת של היועצת המשפטית של הוועדה, ארבל אסטרחן, שאמרה שההליך לא ראוי. ביטן הסביר בהמשך כי "אנשים מתרגשים יותר מדי מהתקנון. בדקתי, והשארת החוק בוועדה חוקית לגמרי".

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני מרב מיכאלי פנתה בעניין ליועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, שחזר הערב בחוות דעת חריפה מאוד על החלטה זאת. "המקרה שבפנינו חורג באופן קיצוני ממרחב התמרון המקובל, שכן נושא התכנון והבניה הוא בליבת עיסוקיה וסמכויותיה של ועדת הפנים והגנת הסביבה, וזר לחלוטין לעיסוקיה וסמכויותיה של ועדת הכנסת". הוא הוסיף כי "אף הנימוקים שהוצגו כעומדים ביסוד ההחלטה חורגים מהנימוקים המקובלים בכנסת להעברת נושאים בין ועדות או לסטייה מהתקנון והתקדימים".

 

ח"כ חיים ילין מיש עתיד אמר כי "מדובר במדרון חלקלק. התנהגותו של יו"ר ועדת הכנסת היא עבירה גסה על תקנון הכנסת. זאת רמיסה של נהלי הכנסת והכל לטובת משחקים קואליציוניים. התנהגותו של ביטן מבזה את ההליך הדמוקרטי ויש לפעול נגדו בהקדם".

 

המחנה הציוני הגיש התנגדות להחלטת ביטן, שתידון בהמשך הלילה. ח"כ מיכאלי אמרה כי "הקואליציה שוב שוברת את כל הכלים ודורכת על הדמוקרטיה שלנו. היועץ המשפטי מבהיר שראוי שההתנגדות שלנו תתקבל וההחלטה תשונה. יש לקואליציה הזדמנות להתעשת ולשמור על הכנסת והדמוקרטיה שלנו. בואו נראה האם הם יעשו את זה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x