משפט

הותר לפרסום שמותיהם של 2 הישראלים החשודים בפריצה למחשבי ג'יי פי מורגן

מעצרם של השניים, גארי שאלון מסביון וזיו אורנשטיין מאזור השרון, הוארך ב-20 יום; השופט בהחלטתו: "השניים מואשמים בהרצת מניות בארה"ב ע"י רכישה מוגברת והפצת מיליוני הודעות כוזבות באמצעות הדואר האלקטרוני במטרה להעלות את ערך המניות"

זוהר שחר לוי 12:1622.07.15
בית משפט השלום בירושלים האריך היום (ד') ב-20 יום את מעצרם של גארי שאלון וזיו אורנשטיין, שני הישראלים החשודים בפרשת הפריצה למחשבי בנק ג'יי פי מורגן. "העולם הגדול לא זר להם והחשש מהימלטות כבר ואפילו כבד מאוד. אין מנוס מלהורות על הארכת מעצרם", כתב השופט בהחלטתו.

 

 

לפי השופט, נגד השניים ונגד אדם נוסף הוגש כתב אישום על שבע עבירות הקשורות בהלבנת הון, הונאה, גניבת זהות אשר עונשם המצטבר יכול שיגיע לעשרות שנות מאסר. כמו כן, הוצא נגדם צו מעצר בארצות הברית. "השניים", נכתב בהחלטת השופט, "הואשמו כי הריצו מניות בארצות הברית משנת 2011 ועד היום, ביצעו רכישה מוגברת והפצת מיליוני הודעות כוזבות באמצעות הדואר האלקטרוני שמטרתם הייתה לקדם את רכישת המניות ולהעלות בזה את ערכן".

 

לאחר שבוצעו פעולות אלו, כך לפי האישום, מכרו השניים את מניותיהם המורצות באופן מתואם והלבינו את פירות ההונאה בדרך של העברת סכומי הכסף דרך חשבון בנק בקפריסין לחברות קש נוספות. שאלון, לפי האישום ניהל את אורנשטיין ואת הנאשם הנוסף. אורנשטיין השתמש בשמות בדויים וכן פתח וסייע בניהול חשבונות הבנק והברוקרים שנדרשו ושימשו לביצוע המעשים.

 

החשודים בפריצה למחשביי ג'יי פי מורגן. מימין: גרי שאלון (מזוקן) וזיו אורנשטיין החשודים בפריצה למחשביי ג'יי פי מורגן. מימין: גרי שאלון (מזוקן) וזיו אורנשטיין צילום: בראל אפרים

 

"מדובר", נכתב בהחלטה, "בעבירות של פי כתב האישום שהוגש הניבו פירות ורווחים גדולים ביותר ונעשו באופן מתוחכם לכאורה. ככל שכתב האישום חמור יותר והעונש שלצידו רחב יותר כך גם צומחת ועולה עילת המעצר הכרוכה בהימלטות מאימת הדין". לפי השופט, אכן ייתכן ומרכז חייהם של הישראלים נעוץ בישראל, כאשר שנות מאסר רבות מרחפות מעל ראשם הרי שבריחה והימלטות הופכות לאפשרות ריאלית ומשתלמת. בסופו של יום, כל חלופת מעצר כרוכה בהגדלת הסיכוי להימלטות".

 

"השניים ממשיכים לבצע פעולות באופן אקטיבי"

 

בית משפט השלום בירושלים דן בבקשת פרקליטות המדינה להאריך את מעצרם של השניים ב-20 יום, במסגרת חקירת הסייבר שמנהל ה-FBI, כדי לאפשר לארצות הברית להתחיל בהליך הסגרתם. האמריקאים מבקשים את הסגרת השניים לאחר שהוגש בעניינם כתב אישום ביוני האחרון לבית משפט פדרלי במדינת יו יורק. כתב אישום שצפוי להישמע בפני חבר מושבעים מורחב.

 

הבקשה התקבלה ברשויות הישראליות בתחילת החודש והיא נשענת בין היתר על ראיות בתיק, כתב האישום שהוגש וכן החשדות האמריקאים כי השניים ממשיכים לבצע פעולות שיש בהם מן העבירה באופן אקטיבי, כמו תכתובות מיילים, זאת נכון לחודש יוני האחרון. "כתב אישום הוגש נגד השניים בניו יורק המייחס להם עבירות חמורות בניירות ערך, התחזות ומרמה, שהעונש עליהם הוא עד 20 שנות מאסר", טענה בדיון נציגת הפרקליטות.

 

לדבריה, יש לאפשר את מעצרם כדי שרשויות ארה"ב יוכלו לבצע את הליך ההסגרה, הליך שאותו הם יכולים להגיש בתוך 60 יום. "מיוחסות להם עבירות חמורות תוך שימוש באמצעים מתוחכמים ולכן קמה עילת מעצר של מסוכנות. קיים חשש כי המשיבים ממשיכים לבצע עבירות אלו". השניים, נטען, נוסעים גם תכופות לחו"ל ולכן יש חשש להימלטות. "השניים גם גרפו לכיסם מיליוני דולרים – כך שיש אמצעים ומוטיביציה להימלט -אם תהיה האפשרות", נאמר עוד.

 

שני העצורים, גארי שאלון, תושב סביון, בשנות ה-30 לחייו, נשוי ואב ל-3 ילדים, וזיו אורנשטיין, כבן 40, נשוי ותושב אזור השרון. לדברי סנגוריהם, עוה"ד נתי שמחוני ורונן רוזנבלום, ניתן לשחררם לחלופת מעצר – כמו מעצר בית. השניים השוו לפרשת פישר שבה שוחרר לאחרונה עו"ד רונאל פישר תחת מגבלות שונות.

 

עו"ד רונן רוזנבלום המייצג את אורנשטיין מסר: "ההליך המשפטי בישראל מצוי בראשיתו, אני תקווה כי הדברים יתבררו ויתבהרו במהלך החקירה בנוגע לחלקו של מרשי-אם בכלל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x