$
דעות

חקירת אלבר: מכה קשה לתחרות בשוק הרכב

חקירת רשות המסים מציפה את הרווחיות הנמוכה בתחום היבוא המקביל שעשויה להבריח כניסה של שחקנים חדשים לתחום. ה"בייבי" של כץ עשוי להישאר על הנייר

תומר הדר 06:4921.07.15
לחקירת עסקי היבוא המקביל של חברת הליסינג אלבר יש משמעות הרבה יותר רחבה מחקירתו של אלי אלעזרא. יבוא מקביל נחשב ל"בייבי" של שר התחבורה ישראל כץ, שקידם את הנושא במרץ בשנים האחרונות. למרות המאמצים, כיום פעילים בישראל רק שני גופים שעוסקים ביבוא מקביל: איילון מוטורס, חלוצת התחום אשר החלה לפעול עוד ב־2013 ומייבאת לישראל מכוניות פורד וקרייזלר ואלבר, שנכנסה לתחום ב־2014.

 

מרווחים נמוכים

 

היבוא המקביל נשא בחובו בשורה חשובה עבור הצרכן הישראלי: מכוניות חדשות במחירים זולים ממחירי יבואני הרכב הוותיקים. אלא שבינתיים, איילון מוטורס מייבאת מכוניות בהיקף מצומצם ואילו אלבר, היחידה שהביאה מכוניות בהיקף נרחב, נמצאת בחקירה. בשבוע הבא היתה אמורה להיפתח סוכנות נוספת, אוטו מקס, בה שותף איש העסקים ינון עמית, שכיהן עד תחילת השנה כמנכ"ל אלבר. סוכנות אוטו מקס אמורה לייבא רכבים של חברת קרייזלר, אלא שבינתיים בשל חקירת הפרשה, ספק אם בעת הקרובה תעסוק הסוכנות ביבוא של מכוניות. את תגובתו של עמית לדברים לא היה ניתן להשיג. המשמעות היא שבפועל, בשוק שבו יבוא הרכב נשלט כמעט לחלוטין על ידי היבואנים הוותיקים, הגוף הגדול ביותר שעמד בחוד החנית של הוזלת מחירי הרכב עלול כעת ליפול. עבור הגופים אשר מעוניינים לעסוק ביבוא מקביל, חקירת רשות המיסים מהווה "דגל אדום" משמעותי. לדברי גורמים שבחנו בשנים האחרונות את ביצועו של יבוא מקביל, מדובר בענף שרמת הרווחיות בו נמוכה, מכיוון שהענף תלוי באספקת רכבים מסוכנים, אשר דורשים גזירת קופון לעצמם בתהליך. בנוסף, עלויות השינוע גבוהות מאלה שנדרשות מיבואני הרכב הוותיקים, מה שהופך את המרווחים לנמוכים במיוחד ודורש מהעוסקים בתחום פתרונות יצירתיים.

 

מגרש מכוניות של אלבר. חקירה מתגלגלת מגרש מכוניות של אלבר. חקירה מתגלגלת

 

הפסד של הצרכן

 

החקירה מהוה איתות למשרד התחבורה. השר כץ מקדם בימים אלה את חוק רישוי רכב, המיועד להסדיר את הענף, בין אם מדובר ביבוא אישי או ביבוא מקביל. בעת האחרונה הודיעה רשות המיסים על מבצעי אכיפה הנוגעים לבעלי רכבים שהביאו ארצה מכוניות יוקרה במרמה תוך הונאת המכס, במטרה ברורה להרתיע את העוסקים בתחום לנוכח הרפורמות המתוכננות של משרד התחבורה. כעת, עם פרסום פרשת אלבר, משדרת רשות המסים איתות ברור למשרד התחבורה ולעוסקים הפוטנציאליים בתחום. בעקבות החקירה סביר להניח שגופים רבים שתכננו לעסוק בענף היבוא המקביל יעדיפו להימנע מכניסה לתחום, כדי לא להימצא תחת זכוכית המגדלת של רשות המיסים. ההפסד כאן הוא של הצרכן.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x