$
רכב

נחשף בכלכליסט

החקירה בחברת אלבר: היו"ר ובעל השליטה אלי אלעזרא נעצר

גם המנכ"ל אורן אלעזרא וסמנכ"לית הכספים אירית פרנקו נעצרו - בחשד להתחמקות מתשלום מס יבוא בגובה 25 מיליון שקל; שוחררו היום בערבות; דבר קיומה של החקירה נחשף לראשונה ב"כלכליסט"

תומר הדר 11:3820.07.15

שופטת בית משפט השלום בחיפה איילה הוך הורתה היום (ב') על שחרורם בערבות תוך קביעת תנאים מגבילים של אלי אלעזרא, יו"ר דירקטוריון ובעל השליטה באלבר, אורן אלעזרא מנכ"ל החברה ואירית פרנקו, סמנכ"לית הכספים. הם חשודים בהתחמקות מתשלום מס יבוא בגובה 25 מיליון שקל.

 

 

 

השלושה הובאו הבוקר לבית המשפט במסגרת חקירה המנוהלת במחלקת חקירות ומכס במע"מ חיפה בשיתוף עם בית מכס מרכז, כנגד חברת "אלבר ניהול ציי רכב", בחשד לביצוע עבירות על פקודת המכס, פקודת הייבוא והיצוא, חוק מס קניה וחוק איסור הלבנת הון.  דבר קיומה של חקירת רשות המסים נחשפה לראשונה ב"כלכליסט".

 

מגרש מכוניות של אלבר מגרש מכוניות של אלבר

 

בהתאם לבקשות המעצר שהוגשו לבית המשפט, חברת אלבר החלה בחודש אפריל 2014 בביצוע היבוא מקביל של רכבים מארה"ב מתוצרת הונדה, טויוטה ולקסוס. על פי החשד, החברה רכשה את הרכבים מדילרים שונים בארה"ב ולא מסוכן מורשה. על מנת לעקוף עובדה זו, החברה הציגה לרשויות בישראל מסמכים כוזבים ו/או מזויפים של חברה אמריקאית העוסקת במסחר בכלי רכב והעומדת בקריטריונים הנדרשים לצורך קבלת היתר ייבוא מקביל, אך בפועל חברה זו לא ביצעה, לפי החשד, כל פעילות עסקית מול החברה.

 

לפי החשד, יובאו על ידי חברת אלבר בדרך זו כ-1,500 רכבים שיבואם נאמד בכ-150 מיליון שקל. בנוסף, על פי החשד החברה ביצעה הנמכות בערך הרכבים שיובאו ובכך התחמקה מתשלום מסי ייבוא בהיקף של כ-25 מיליון שקל.

 

אלבר הודיעה היום באופן רשמי על קיומה של חקירה. על פי הודעת אלבר לבורסה,"החברה מבקשת לעדכן בדבר קיומה של חקירה המבוצעת ע"י רשות המיסים בקשר עם פעילות היבוא המקביל של חברת בת של החברה - אלבר ציי רכב (ר.צ.) בע"מ. במסגרת פעולות החקירה זומנו מספר נושאי משרה ועובדים בחברה, בעבר ובהווה, לחקירה בחשד לביצוע עבירות על חוק מע"מ, פקודת המכס, פקודת היבוא והיצוא, חוק מס קניה וחוק איסור הלבנת הון. החברה סבורה כי לחשדות הנ"ל אין בסיס ממשי, ויתכן אף שמקורם בגורמים אשר מטרתם למנוע קיומה של תחרות. עם זאת, בשלב זה החברה אינה יכולה להעריך את השפעת החקירה על החברה, על תוצאותיה ועל מצבה, אם בכלל".

 

מחברת אלבר נמסר: "המהפכה שמוביל משרד התחבורה להוזלת מחירי המכוניות בישראל לא תיפסק. חברת אלבר צפתה כי כניסתה לתחום הייבוא המקביל תלווה במאבק לא קל מול חלק מיבואני הרכב שהתחרות בשוק תגרום להם להפסדים. למרות זאת, החליטה החברה להשקיע משאבים רבים ביצירת חטיבת הייבוא המקביל כאשר מטרה מרכזית עומדת ביסוד ההחלטה - לשבור את המונופול בשוק הרכב הישראלי ולחלץ את הנהג הכבול במחירים מופקעים מידיהם. בתוך זמן קצר ביותר הפך הייבוא המקביל של אלבר להצלחה מסחררת. מאות לקוחות נהנים כיום מרכבים חדשים במחירים סבירים, הנמוכים באופן משמעותי מהמחיר אותו מציע היבואן שפועל נגד אלבר. אנו שמחים על שחוללנו מהפכה של ממש בשוק הרכב ומשוכנעים כי לא נעשה דבר בניגוד לחוק. צר לנו על שגורמים אינטרסנטים פעלו בדרכים פסולות לפגוע בחברת אלבר ובצרכן הישראלי, שמגיע לו, ובצדק, לקנות ולנהוג ברכב חדש, מבלי לשלם על כך ביוקר. אנו סומכים את ידינו על רשויות החוק החוקרות את הנושא בימים אלו, משוכנעים כי הצדק ייצא לאור ונחושים להמשיך במלוא המרץ בפעילות הייבוא המקביל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x