$
משפט

בניגוד לרונאל פישר - ערן מלכה יישאר במעצר עד שייגזר דינו

"לכאורה נוצר כאן חוסר איזון בבחינת חוטא יוצא נשכר או צדיק ורע לו", כתב השופט צבן בהחלטתו, אך הסביר כי מלכה כבר הורשע בביצוע עבירות הפוגעות בסדרי שלטון ברשויות האכיפה

זוהר שחר לוי 16:4314.07.15
בית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (ג') את בקשתו של קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה להשתחרר למעצר בית כפי שנעשה בעניינו של עו"ד רונאל פישר, וקבע כי יישאר במעצר עד שייגזר דינו. "לכאורה נוצר כאן חוסר איזון בבחינת חוטא יוצא נשכר או צדיק ורע לו על פני הדברים, הטענה שובת לב. אלא שאנו חייבים לשקול שיקולים נוספים ומהותיים יותר", נכתב בהחלטה.

 

 

בשבוע שעבר קיבל בית המשפט העליון את ערעורו של עו"ד רונאל פישר על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים להותירו במעצר עד לתום ההליכים נגדו והורה על שחרורו למעצר בית באיזוק אלקטרוני. השופט יצחק עמית ציין בהחלטתו כי פישר אינו "חניבעל לקטר" (דמות בדיונית של רוצח סדרתי שיצר הסופר האמריקאי תומאס הרי) שלא ניתן להותיר לשניה ללא השגחה והוסיף כי "הגם שקיים סיכון מסוים שקשה להעריכו ולכמתו, דומה כי ניתן להקהות עוקצו של סיכון בחלופה נאותה".

  

רונאל פישר רונאל פישר צילום: אלכס קולומויסקי

 

על רקע החלטה זו, ביקשו באי כוחו של מלכה, עוה"ד עופר ברטל ודב גלעד כהן, משופט המחוזי בירושלים יעקב צבן, הדן כעת בעניינו לאחר שהתיק הועבר אליו מהשופט משה סובל, לשקול שוב את האפשרות לשחררו.

 

בדיון שהתקיים אתמול טענו באי כוחו של מלכה, שהוא הודה והורשע במיוחס לו במסגרת הסדר טיעון, כי הדיון בנוגע לעונשו נדחה בשל העברת הדיון לשופט צבן. לדבריהם, נוצר חוסר איזון קשה, שכן מלכה הוא זה ששיתף פעולה, הודה באשמה, הגיע להסכם ואילו פישר שנמנע מכל שיתוף פעולה, התגרה בחוקריו, לא הודה בדבר ועומד לנהל משפט ארוך שוחרר בסופו של דבר למעצר בית.

 

עוה"ד טענו עוד כי פישר הוא מחולל העבירות, הוא זה שהחזיק בכסף הגדול והסיכוי כי ימלט מאימת הדין גדול יותר ואם העליון קב כי ניתן להקהות את הסיכון בעניינו בחלופה נאותה הרי שהדברים יפים גם בעניינו של מלכה.

 

נציגי מח"ש התנגדו לבקשה והדגישו כי למלכה, לאחר הרשעתו, לא עומדת יותר חזקת החפות. לדבריהם יש לאבחן בין פישר האזרח לבין מלכה, שהיה קצין משטרה, עובד ציבור שחטא ובשל תפקידו החשוב והמידע האצור בראשו מקיים עילת מסוכנות בעוצמה גבוהה. עוד צוין כי ההליך בעניינו של מלכה אמור להיות קצר בעוד עניינו של פישר אפשר שיימשך חודשים ושנים.

 

"לכאורה נוצר כאן חוסר איזון בבחינת חוטא יוצא נשכר או צדיק ורע לו", כתב השופט צבן בהחלטתו להותיר את מלכה במעצר. "על פני הדברים, הטענה שובת לב. אלא שאנו חייבים לשקול שיקולים נוספים ומהותיים יותר". לפי בית המשפט ההבדל המהותי בין השניים הוא הרשעתו של מלכה בדין בביצוע עבירות הפוגעות בסדרי שלטון ברשויות האכיפה.

 

עוד צוין כי במסגרת ההסכם בין מלכה לבין מח"ש הוא יצא לחופשה בביתו למשך שבועיים בטרם יתחיל למלא את מאסרו, דבר המעיד כי שני הצדדים ציפו וצפו כי מלכה יוחזק במעצר עד לתום ההליכים בעניינו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x