$
משפט

נחשף בכלכליסט

רשמית: רשות ני"ע ממליצה לפרקליטות להעמיד לדין בכירים בחברת החשמל

על פי הודעתה של הרשות נמצאה תשתית ראייתית למעורבותם של החשודים המרכזיים בתיק, לפיו קיבלו שוחד של מיליוני שקלים מחברת סימנס בזמן שכיהנו כעובדי ציבור בכירים; בין החשודים: דוד קון שכיהן כמשנה למנכ"ל, יונה שוויצר שהיה מנהל אגף תכנון הנדסי ויעקב יאשה חאין שהיה סגן מנהל אגף הייצור

תומר גנון 12:0014.07.15
כפי שנחשף ב"כלכליסט": רשות ני"ע ממליצה להעמיד לדין בכירים בחברת החשמל בחשד לקבלת שוחד מקונצרן האנרגיה סימנס בתמורה להטיית מכרזים ומידע. שלשום (א') הורה יו"ר הרשות, פרופ' שמואל האוזר, להעביר את תיק החקירה לפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). העברת התיק התעכבה מספר שבועות לצורך השלמות חקירה. בפרקליטות, כך נחשף במהלך דיון שנערך לאחרונה בבית המשפט, כבר מגבשים מכתבי שימוע בפרשה.

 

החשודים המרכזיים בתיק זה אשר, על פי החשד, קיבלו שוחד בסך של מיליוני שקלים מחברת סימנס בעודם מכהנים כעובדי ציבור בכירים בחברת החשמל הינם, בין היתר, דוד קון אשר כיהן כמשנה למנכ"ל החברה, יו"ר ועדת מכרזים וסמנכ"ל ייצור והולכה; יונה שוויצר אשר כיהן כמנהל אגף התכנון ההנדסי; צבי אייל אשר כיהן כמנהל מחלקה באגף התכנון; חיים בר-נר אשר כיהן כסגן מנהל אגף לתכנון הנדסי ומנהל מחלקה; יעקב (יאשה) חאין אשר כיהן עד לאחרונה כמשנה למנכ"ל חברת החשמל (בתקופה אליה מתייחסת החקירה היה סגן מנהל אגף הייצור); ודוד אלמקייס אשר כיהן כסגן מנהל אגף תכנון. כמו כן חשודות חברת סימנס ישראל וחברת סימנס העולמית במתן שוחד. כפי שנחשף ב"כלכליסט", הרשות ביקשה לבצע חיקורי דין לבכירים בסימנס בעולמית במסגרת הפרשה.

 

שוויצר, לשעבר כיהן מנהל אגף התכנון ההנדסי. אחד החשודים בפרשה שוויצר, לשעבר כיהן מנהל אגף התכנון ההנדסי. אחד החשודים בפרשה צילום: אוראל כהן

 

על פי הודעה רשמית שפרסמה היום רשות נ"ע, היא סבורה שנמצאה תשתית ראייתית למעורבותם של החשודים המרכזיים, בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות הלבנת הון. מדובר במסקנות הרשות החוקרת בלבד, וההכרעה בדבר ההצדקה להגיש כתבי אישום בפרשה זו נתונה לשיקול דעתה של הפרקליטות.

 

החקירה הגלויה בתיק זה החלה במהלך חודש מאי 2009 בעקבות חקירה סמויה של מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך ובהמשך לתיק החקירה במסגרתו הורשע דן כהן, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים.

 

תחנת הכוח של חברת החשמל בחיפה תחנת הכוח של חברת החשמל בחיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

עניינה של החקירה נוגע לחשד למעורבותם של עובדי ציבור בכירים בחברת החשמל וכן גורמים נוספים הקשורים אליהם, בביצוע עבירות של קבלת שוחד בהיקף של כ-20 מיליוני דולרים, אשר ניתן ע"י חברת סימנס, אחת מהחברות הראשיות והגדולות בעולם בתחום הנדסת האלקטרוניקה והחשמל, ובין היתר נמנית על אחד מספקיה המרכזיים והמובילים של חברת החשמל. על פי החשד, כספי השוחד האמורים מהווים חלק מתשלומי השוחד ששילמה סימנס ברחבי העולם בהיקף של כ-1.4 מיליארד דולר לטובת קידום עסקיה.

 

על פי החשד, השוחד ניתן במסגרת מכרז של חברת החשמל לרכישת טורבינות גז במחזור משולב וכן בקשר למכרזים נוספים ולפעילותה של חברת סימנס מול חברת החשמל בשנים 2005-2000, והועבר באמצעות אורן אהרונסון, אשר כיהן בתקופה הרלבנטית כמנהל חטיבת האנרגיה והתעשייה בחברת סימנס ישראל בע"מ ובהמשך כמנכ"ל סימנס ישראל, ובאמצעות שלמה דניאל, גיסו של אהרונסון, תוך שימוש בחשבונות שונים הנמצאים בחו"ל. כפי שנחשף ב"כלכליסט", דניאל ניהל מגעים לחתום על הסכם עד מדינה.

 

לדברי הרשות, מדובר בחקירה מורכבת ומאומצת שנוהלה ע"י מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך ולוותה ע"י צוות פרקליטים ממחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) בראשות סגנית מנהלת המחלקה, יהודית תירוש-גרוס.

 

על פי החשד, המעורבים פעלו בתחכום רב תוך הסוואת מסלול העברת כספי השוחד דרך חשבונות בנק במקומות שונים בעולם. התיק כולל חומר ראיות רב ובמהלכו נגבו עדויות רבות ממעורבים ועדים, בהם נושאי משרה בכירים בחברת החשמל. כמו כן בוצעו חיפושים רבים ונאספו ראיות משמעותיות התומכות בחשדות המיוחסים למעורבים השונים.

 

עוה"ד גלעד ברון וסיימון יניב המייצגים את מר חיים ברנר מסרו שלטעמם ישנם פערים מהותיים בתיק זה והם ממתינים לקבלת חומר החקירה והזמנה לשימוע כנדרש בדין.

 

פרקליטו של חאין, עוה"ד דב גלעד כהן ממשרד ברטל-כהן, מסר בתגובה: "טרם קיבלנו כתב חשדות מן הפרקליטות כמחויב, וממילא מרשי מכחיש את החשדות הנושנים המיוחסים לו".

 

סנגוריו של אלמקייס, עדי ברקאי וששי גז, מסרו: "בכל שנותיו בחברת החשמל, ד"ר אלמקייס פעל בתום לב, לטובת חברת החשמל, לטובת הצרכנים, ולטובתם בלבד. צר לנו על ההחלטה, שהיא בבחינת גרימת עוול לד"ר אלמקייס, ואנו סמוכים ובטוחים כי עבודת הפרקליטות תמצא עד מהרה כי לא נפל כל פגם בהתנהלותו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x