משפט

מי ירוויח מהארכת תקופת ההתמחות?

לשכת עורכי הדין הופכת לאיגוד מקצועי. היוזמה של ראש הלשכה הנבחר אפי נוה להארכת ההתמחות לשנתיים תשרת רק את האינטרס של עורכי הדין הצעירים. ואם לא יהיו מספיק מקומות להתמחות, עוד יותר טוב

ענת רואה 08:1614.07.15

שבועות בודדים חלפו מאז נבחר עו"ד אפי נוה לראש לשכת עורכי הדין, ואחת המשימות הראשונות שהוא כבר שוקד עליהן היא ניסיון לשכנע את מקבלי ההחלטות בנחיצות של הארכת תקופת ההתמחות לבוגרי משפטים משנה אחת לשנתיים. לאחרונה נפגש נוה עם שרת המשפטים איילת שקד כדי לשכנעה לתמוך בהצעה. שקד השיבה שהיא בוחנת את העניין ושבשיחותיה עם שופטים ועם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שמעה מהם תמיכה גורפת ביוזמה הזאת.

 

נוה נבחר כשהמצע שלו התמקד בהיות הלשכה איגוד מקצועי שאמור לדאוג לרווחתם של חבריו. לכן אין ספק שלא העלאת הרמה המקצועית של עורכי הדין היא שעומדת לנגד עיניו במהלך הזה, אלא ניסיון להשיג בדרך עקיפה את מה שלא הושג עד כה: צמצום מהיר במספרם המתעצם של עורכי הדין ועצירה של הצפת המקצוע המתמשכת.

 

נוה אמר לא פעם שהוא מחויב לסייע לעורכי דין צעירים למצוא עבודה ולא למתמחים - אמירות שמעודדות למעשה את המשרדים הזקוקים לכוח עבודה זול יחסית להעדיף עורכי דין צעירים. בפועל הארכת תקופת ההתמחות לשנתיים עשויה להשפיע בדרמטיות על היקף עורכי הדין שיוסמכו בכל שנה מהסיבה הפשוטה שכחצי ממסיימי התואר לא יצליחו למצוא מקום להתמחות בו.

 

איילת שקד. נוטה לתמוך? איילת שקד. נוטה לתמוך? צילום: אביגיל עוזי

 

כבר כיום המועמדים מתקשים מאוד לאתר מקום להתמחות בו, שכן רק 3,000 משרות התמחות מתפנות בכל שנה. אם אכן תוארך ההתמחות לשנתיים, יידרשו לפחות 6,000 משרות בכל שנה, מפני שבמקום שמי שהשלימו שנת התמחות ייגשו לבחינות, יוסמכו ויפנו מקום למתמחים חדשים, הרי שהם יידרשו להמשיך לשנה נוספת.

 

התוצאה אכן תעלה את הרמה המקצועית של עורכי הדין, אבל לא בהכרח בשל הידע המקצועי שיספגו בשנה הנוספת, אלא בעיקר על רקע התחרות שתיווצר על כל מקום התמחות פנוי וכוחות השוק שיסננו את כל המועמדים שהישגיהם ממוצעים ומטה. אגב, חוקי העבודה אוסרים להעסיק מתמחה ללא תשלום, כך שגם האפשרות של מתמחים "להתנדב" למשרה לא תתאפשר.

 

משרדים דווקא נוטים לשכור עורכי דין צעירים על פני מתמחים מכמה סיבות: השכר אינו שונה משמעותית, אך היכולת המקצועית של עורך דין צעיר גבוהה בהרבה; על עורך דין צעיר ניתן להטיל משימות פשוטות שמתמחה אינו יכול לבצע, למשל הופעה לדיונים טכניים או החתמת לקוחות על מסמכים. נוסף על כך, משרד השוכר מתמחה מחויב, ולו מוסרית, לא להעזיב אותו באמצע התקופה, ואילו העסקת עורך דין צעיר אינה כוללת מגבלה כזו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x