$
משפט

המשטרה: ישנה תשתית ראייתית להעמיד לדין את עו"ד רועי בר בקבלת שוחד

המשטרה הודיעה היום על סיום החקירה בפרשת הקבלנים. יחד עם זאת, לא נמצאה תשתית ראייתית להעמיד לדין את ראש עיריית רחובות, רחמים מלול, שנחקר תחת אזהרה

זוהר שחר לוי 14:0025.06.15

נמצאה תשתית ראייתית להעמיד לדין את עו"ד רועי בר בעבירות שוחד, כך קובעת המשטרה בתום חקירת הפרשה בעניינו, פרשת הקבלנים. בר נחשד כי בתפקידו כיועמ"ש של העיריות רחובות וראשון לציון הוא קידם פרויקטים נדל"ניים תמורת שוחד וכי פעל בניגוד עניינים.

 

עו"ד בר נעצר בפברואר 2014 ביחד עם מספר קבלנים בכירים במסגרת חקירה של היאל"כ בלהב 433. במרכז החקירה עלה החשד שקיבל שוחד בתמורה לקידום הפרויקטים. חקירת המשטרה התמקדה ב-3 פרויקטים נדל"ניים - ראשל"צ הקטנה של בוני התיכון, ווייט בראשון לציון וחצרות המושבה ברחובות. לפי החשד במשטרה, עו"ד בר קידם את הפרויקטים במסגרת תפקידו הציבורי כיועמ"ש חיצוני בעיריות ובהמשך נהנה מייצוגם של רוכשי הדירות בפרויקטים. חשד נוסף שעלה במשטרה נגע לניגוד עניינים. לפיו, בר לא דיווח על קשרים אישיים ומשפחתיים שהיו לו עם הקבלנים רוני יצחקי ומישאל יצחקי ופעל בניגוד עניינים.

 

גם הקבלנים מנור גינדי ושותפו אורי לוי, מבעלי גינדי השקעות נעצרו במסגרת הפרשה בחשד למעורבות בפרשה.

 

עו"ד רועי בר בבית המשפט עו"ד רועי בר בבית המשפט צילום: נמרוד גליקמן

 

במקביל למעצרים, חקרה המשטרה במסגרת הפרשה למעלה מ-130 מעורבים, חלקם באזהרה, ותפסה רכוש וחשבונות בנק לצורך בקשת חילוט בשווי המוערך בלמעלה משמונה מיליון שקלים.

 

מאז נחשפה הפרשה היא "נתקעה", בעיקר בגלל פרשת פישר וזאת משום שעו"ד בר התלונן במח"ש כי הוצע לו על ידי פישר לסגור את תיק החקירה נגדו בתמורה ל-2 מיליון דולר. בנוסף, קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה נמנה, בטרם נעצר, בצוות החקירה של הפרשה. בחודשים האחרונים זומנו המעורבים בפרשה לחקירות נוספות בניסיון להגן על ממצאי החקירה.

 

לפי המשטרה, ממצאי החקירה מבססים חשד לכך שעו"ד בר פעל בניגוד עניינים במסגרת תפקידו כיועץ משפטי חיצוני המספק שירותים לעיריית ראשל"צ, לוועדות העירייה ולמשרדי העירייה השונים, בכך שייצג כעו"ד פרטי קבלנים ויזמים אשר ענייניהם נדונו בוועדות אלה. ממצאי החקירה מעלים כי עו"ד בר קיבל שוחד מיזם נדל"ן ומקבלנים שזכו במסגרת מכרז בפרויקטים לבנייה בעיר, זאת בתמורה לכך שפעל מתוקף תפקידו על מנת לקדם את בקשותיהם להקלות בוועדה לתכנון ובנייה, להקלות בתשלומי מסים והיטלים. במסגרת החקירה נחקרה באזהרה היועצת המשפטית של עיריית ראשל"צ, בחשד שידעה על ניגוד העניינים הנוגע לעו"ד בר, לא מנעה את מעורבותו בהליכים הרלוונטיים ואף סייעה לו.

 

חשד נוסף שקיבל ביסוס בממצאי החקירה היה כי במסגרת תפקידו כיועץ משפטי חיצוני המספק שירות לעיריית רחובות, פעל עו"ד בר על מנת לקדם הליכים בוועדה לתכנון ובנייה בעיר עבור קבוצת קבלנים המצויים עמו בקרבה משפחתית ובקשר עסקי. ממצאי החקירה העלו כי לאחר שאותם קבלנים מקורבים זכו במסגרת מכרז בבניית פרויקט בעיר, היה עו"ד בר מעורב במו"מ שקיימו מול העירייה בהקשר לפרויקט והשתתף בהליכים הנוגעים להם, זאת תוך ניגוד עניינים והסתרת הקשר האישי והעסקי עמם בפני חלק מהגורמים בעירייה.

 

במסגרת החקירה נחקר באזהרה ראש עיריית רחובות, רחמים מלול, בחשד לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה, לאור חשד כי ידע על ניגוד העניינים הנוגע לעו"ד בר ולקבלנים שבנו בעירו ואף כי פעל לשיבוש חקירת המשטרה בעניין.

 

כמו כן נחקרה באזהרה יועמ"ש עיריית רחובות, בגין חשד לביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים, לאור חשד כי ידעה על ניגוד העניינים בנוגע לעו"ד בר בהקשר לקבלנים הרלוונטיים ולא מנעה את מעורבותו בהליכים הנוגעים להם.

 

באשר לחשדות בנוגע לעיריית ראשל"צ, אימץ ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, את עמדת ראש להב וצוות החקירה כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות קבלת שוחד על ידי עו"ד רועי בר וכן כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות מתן שוחד על ידי חלק מהקבלנים. כמו כן אימץ ראש אח"ם את עמדת היחידה, כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים על ידי היועצת המשפטית של העירייה.

 

בעניין החשדות הנוגעים לעיריית רחובות, קובעת המשטרה כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירה של מרמה והפרת אמונים על ידי עו"ד רועי בר ועו"ד נוספת ממשרדו וכן כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות קבלת דבר במרמה על ידי הקבלנים המקורבים. לציין כי לפי המלצות אלהלא התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע העבירות בהן נחשדו ראש עיריית רחובות והיועצת המשפטית של העירייה.

 

בעניינן של בעלי גינדי השקעות נמצא כי לא התגבשה תשתית ראייתית להעמיד את השניים לדין. עורכי דינם, נבות תל-צור, טל שפירא ואילן סופר מסרו בתגובה: "קיבלנו בסיפוק רב את הודעת דובר המשטרה לפיה לא נמצאה תשתית ראייתית כלשהי נגד חברת גינדי והם מברכים על סגירת התיק בעניינה".

 

קבלן נוסף שנעצר במסגרת הפרשה אך לא נמצאה תשתית ראייתית להעמידו לדין הוא יצחק אמסלם. באי כוחו, נתי שמחוני ויואב סננס, ממשרד הרצוג, פוקס, נאמן ושות', מסרו: ״משחר החקירה, לא היה בנו ספק כי לא דבק כל רבב בהתנהלותו של מר איציק אמסלם. אין לנו אלא לברך על ההחלטה המושכלת של רשויות האכיפה ואת דבר סגירתו של התיק".

 

סניגוריו של עו"ד רועי בר, פרופ' דוד ליבאי, ועוה"ד דנה וייס וליאור אפשטיין, מסרו שהם מברכים על גמר חקירת המשטרה בעניינו: "חקירתו של עו"ד בר עמדה בעצמה לחקירה של מח"ש. מדובר בחקירה שהחלה בניהולו של השוטר המורשע רפ"ק ערן מלכה, לאחר שנעשה ניסיון כושל מצידו של רונאל פישר לקבל שוחד מעו"ד בר".

 

סניגוריו של בר ציינו כי "כידוע, המלצות המשטרה אינן מחייבות את הפרקליטות והם ימתינו להחלטת פרקליטות המדינה, מתוך אמונה שהפרקליטות תשתכנע שהמלצות המשטרה מוטעות ואין מקום להעמיד את עו"ד בר לדין. עו"ד בר הוא אחד מעורכי-הדין המומחים והמובילים בתחומו, ששירת משך שנים במסירות את המגזר הציבורי. אנו סבורים שהחשדות נגדו נובעים מפרשנות שגויה שניתנה לשירות משפטי מצוין שהעניק למספר רשויות מקומיות, בשקיפות ובהתאם לחוק".

 

תיק החקירה יועבר בימים הקרובים למחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה אשר ליוותה את החקירה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x