דעות

מסיבת ההפתעה של בנק ישראל: פלוג התחילה בלי להודיע

עד מסיבת העיתונאים של בנק ישראל היום - לא היה גורם אחד בשוק שחשב שהריבית הולכת לעלות. מסיבת עיתונאים אחת שינתה את הכללים והפכה את השוק

שי סלינס 22:2822.06.15
השידור מאתר בנק ישראל עם הלוגו הענק של לשכת העיתונות הממשלתית והפורמייקה בצבע בוק שברקע - הדליק כבר בהתחלה סימני אזהרה בולטים במסיבת העיתונאים של בנק ישראל מייד אחרי הודעת הריבית. סימנים אלה לא הותירו מקום לספק - משהו מפתיע ובלתי צפוי עומד להתרחש.

  

בנק ישראל, ללא כל התראה מוקדמת, החליט לשנות לחלוטין את השיח הכלכלי בישראל. בבת אחת הוא הפסיק לעסוק בשאלה "עד לאן יכולה הריבית לרדת" והעלה את השאלה "כמה אני אשלם על המשכנתא כשהריבית תעלה".

  

עד מסיבת העיתונאים של נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, אף אחד בישראל לא דיבר על העלאת ריבית. היו מי שהעריכו שהריבית תרד והיו מי שהאמינו שבנק ישראל ישיק תוכנית להרחבה כמותית.

 

למעשה, עד השעה 16:30 לערך שוקי המניות, האג"ח והמט"ח התנהלו על מי מנוחות. המדדים המובילים באירופה נסחרו בעליות חדות ומשכו את המדדים ת"א־25 ות"א־100 לעליות של כ־0.7% — רמות שיא; שוק איגרות החוב הממשלתיות נסחר בירידות קלות בלבד; והדולר נסחר ב־3.83 שקלים, ללא שינוי.

 

קרנית פלוג קרנית פלוג צילום: עמית שאבי

  

והנה, תוך כדי מסיבת העיתונאים של הבנק החלה טלטלה עזה בשוק המקומי: מדד ת"א־25 עבר לירידות וסיים את המסחר בירידה של 0.4%, ואילו מדד ת"א־100 איבד 0.5%. שוק איגרות החוב סיים את היום בצבע אדום עז — האג"ח הממשלתית לעשר שנים איבדה 1.28% מערכה והתשואה קפצה ב־14 נקודות ל־2.47%, ומדד תל בונד־60 איבד 0.46% מערכו. ואולם, הדרמה הגדולה ביותר התחוללה בשוק המט"ח: הדולר והיורו עברו לירידות חדות של 1.5% מול השקל, והשטר הירוק נפל לרמת שפל שלא נראתה מאז אוקטובר בשנה שעברה.

  

לפי ההגדרה תפקידו של בנק ישראל הוא לשמור על יציבות מחירים, לתמוך במטרות אחרות של המדיניות הכלכלית של הממשלה, כגון צמיחה ולתמוך ביציבותה של המערכת הפיננסית. את החלק האחרון לא הצליחו לעשות אתמול בבנק ישראל - הוא שגרם לתוצאה הפוכה לחלוטין - בהינף מסיבת עיתונאים אחת.

  

בארה"ב ובאירופה לא נהגו כך כשהבנקים המרכזיים החליטו לשנות מדיניות. יו"ר הפד ג'נט ילן לא הגיעה בוקר אחד והודיעה כי הריבית בכלכלה הגדולה בעולם תעלה בקרוב. היא לא עשתה זאת כי היא פחדה מהתגובה של השווקים. ילן בנתה את הציפיות במשך חודשים, כאשר בכירים בפד עברו דרך אולפני טלוויזיה וכנסים נידחים בוויומינג ושלחו לשווקים רמזים שהגיע הזמן להתכוננן לעליית ריבית.

  

עם זאת, ההחלטה של בנק ישראל לראשונה מזה 60 שנה לקיים מסיבות עיתונאים  — בדיוק כמו כל הבנקים המרכזיים בעולם — מבורכת. יכול להיות שאם פלוג היתה יודעת שכך יגיבו השווקים להודעתה, היא היתה בוחרת לנסח בצורה עדינה יותר את המעבר החד לעולם הפוך - עולם שבו הריבית תעלה בקרוב. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x