$
משפט

קיבלתם פטור ממס הכנסה - למי שייך המע"מ?

בית המשפט נדרש להכריע בבקשתו של חלפן כספים נכה שטען כי הוא זכאי לפטור ממס על הרווחים שהוא מכניס מעסקיו

עו"ד ליאור שחטר 12:2221.06.15

בית המשפט המחוזי בנצרת קבע כי פטור ממס הכנסה שניתן לנכה אינו כולל פטור ממע"מ לעסק שבבעלותו. בעל עסק לחלפנות כספים נדרש לשלם מס ריווח - מס המוטל על עסקים המוגדרים כ"מוסד כספי" (שבהם כסף הוא הסחורה) - הבא כתחליף למע"מ. האיש, נכה לצמיתות, ביקש ממע"מ לפטור אותו מתשלום המס, אך נדחה.

 

בערעור שהגיש על כך החלפן לביהמ"ש המחוזי בנצרת, הוא טען שכנכה יש לו פטור ממס הכנסה, ומכאן שהוא זכאי גם לפטור ממס על הרווח שהוא מכניס מעסק החלפנות. החלפן טען שבשנים הקודמות לא חויב במס זה, ומאז דבר לא השתנה מבחינת החוק, ולכן פקיד השומה לא רשאי לחייבו עכשיו. עוד טען, כי אין הוראה מפורשת שמטילה עליו מס ריווח, בעוד שפרשנות נכונה לחוק מחייבת לקבל את טענתו כי הוא פטור.

 

מנגד, טען פקיד השומה שהחלפן אינו זכאי לפטור בהיעדר הוראה מפורשת המעניקה פטור כזה. בנוגע לטענת החלפן על שלא חויב בשנים קודמות, ענה כי לא נערך אז הליך שומה ולכן לא הוטל החיוב, ובכל מקרה החלפן לא יכול להעלות טענה כזו, כי כל שנת מס עומדת בפני עצמה. הפקיד הדגיש עוד כי מטרת הפטור ממס הכנסה היא סוציאלית: לעודד לנכים להשתלב בשוק העבודה. לעומתו, מס הריווח, המוטל מכוח חוק מע"מ, אינו מעניק פטורים סוציאליים. משכך, הסביר, מתן הפטור ממס למערער יגרום לחוסר שוויון בגביית המס.

 

 צילום: בלומברג

 

פטור: חריג ולא כלל

 

השופט עאטף עיילבוני דחה את ערעור החלפן, לאחר שהבהיר לו כי מס אמור להיות מוטל באופן שוויוני על כולם, ומתן פטור ממס הוא החריג לכלל.

כאמור, מס הריווח בא כתחליף למע"מ ויש הבדל משמעותי בינו לבין מס הכנסה: בעוד שמס הכנסה משולם על ידי האזרח מהכנסתו האישית, המע"מ נגבה על ידי בעל העסק מהקונה, ומועבר למדינה. אם המדינה תעניק פטור לאדם מתשלום מע"מ, המשמעות היא שהמע"מ שנגבה על ידי המוכר נשאר בכיסו, וזו תוצאה אבסורדית, מכיוון שייעודו היה קופת המדינה.

 

השופט קבע שפרשנות החלפן כי נישום שהוכר כנכה וזכאי לפטור ממס הכנסה, זכאי גם לפטור ממס ריווח על הכנסות ממוסד כספי, אינה מקובלת. כדי להיות זכאי לפטור, היה צריך החלפן לספק הוראת חוק מפורשת המעניקה את הפטור האמור, וזו אינה קיימת.

 

בנסיבות העניין ולפנים משורת הדין לא חייב השופט בהוצאות משפט.

 

ב"כ המערער: עו"ד ג'ריס דחדולי, עו"ד גסאן שגראוי. ב"כ המשיב: פרקליטות מחוז צפון

 

לפסק הדין: http://www.psakdin.co.il/Court/703175#.VXmHu_lVhBc

 

עו"ד ליאור שחטר עוסק בדיני מיסים

 

** הכותב לא ייצג בתיק.

 

*** המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין" www.psakdin.co.il  

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x