$
דעות

טכנולוגיה פיננסית בשבי הרגולציה

הרגולטור בישראל לא מותאם לקצב ההתפתחות הטכנולוגית ומעכב תחרות

עו"ד אריאל רוזנברג 08:1716.06.15

הרגולציה על תחום הפינטק (טכנולוגיה פיננסית) מורכבת הרבה יותר מבתחומים טכנולוגיים אחרים ומשפיעה בעיקר על חברות שעוברות ממתן פתרונות טכנולוגיים למוסדות הפיננסיים המסורתיים להענקת שירותים ללקוחות עצמם. הרגולציה הזאת לא מותאמת לחידושים הטכנולוגיים של השנים האחרונות, ומגבילה את פעילות החברות הקטנות המבקשות להיכנס למגרש של הגדולים ונאלצות להישען על המוסדות המסורתיים בחלקים משמעותיים של פעילותן. לכן נדיר למצוא אפליקציית מתן שירותים פיננסיים שאינה שייכת למוסדות המסורתיים.

 

 

הרגולציה מייצרת העדפה בפועל לשחקנים הגדולים

 

אחד החסמים המהותיים שמציבה הרגולציה בפני כניסת שחקנים חדשים למגרש הוא חובת הרישוי והדרישה להון עצמי מינימלי, המוטלת גם על נותני שירותים ומוסדות פיננסיים.

 

דוגמה נוספת היא ההוראה המחייבת גוף המחזיק סכומי כסף השייכים ללקוחותיו ומקבל כספים מלקוחות אחרים להשיג רישיון בנק. הוראה זו שומטת את הקרקע מתחת לפעילותן של חברות רבות המבקשות לפתח אפליקציות פיננסיות.

 

חסם נוסף הוא חובת הרישוי החדשה שחלה על סולקי עסקאות בכרטיסי חיוב. אמנם מטרת ההסדרה היתה לעודד תחרות בשוק הסליקה באמצעות הענקת רישיונות לגורמים שאינם מהמערכת הבנקאית, אך בפועל התיקון לא מותאם לשוק טכנולוגי־תחרותי. זאת משום שניסוח התיקון לא מגדיר בבהירות אם חובת הרישוי חלה על סליקת תשלומים באמצעות אפליקציות ועל חברות פינטק הפועלות בתחום.

 

גם דיני ייעוץ ההשקעות מגבילים את היכולת של חברות הפינטק להשתמש ברשתות חברתיות לצורך קבלת החלטות השקעה על בסיס "חוכמת ההמון".

 

חובות רישוי והון עצמי מינימלי והנחיות לא ברורות על אפליקציות סליקה מגבילות את היכולת של חברות פינטק להתחרות במוסדות הפיננסיים הגדולים חובות רישוי והון עצמי מינימלי והנחיות לא ברורות על אפליקציות סליקה מגבילות את היכולת של חברות פינטק להתחרות במוסדות הפיננסיים הגדולים צילום: שאטרסטוק

 

 

רגולציה מקלה ומאגר נתוני האשראי יכולים לעזור

 

עם זאת, הרגולציה יכולה להיות הזדמנות לחברות פינטק, בין השאר משום שהן יכולות לספק לבנקים ולמוסדות הפיננסיים פתרונות טכנולוגיים להתמודדות עם העול הרגולטורי.

 

נוסף על כך, חברות הפינטק מחכות כעת לגלות אם הוועדה להגברת התחרות בשירותים הבנקאיים תבחר לפתוח את השוק ולעודד כניסת שחקנים קטנים, ובהם חברות פינטק, כמתחרים בפעילות המוסדות הפיננסים הקיימים. ואולם, השחקנים הקטנים לא יוכלו לעודד תחרות ללא הסדרה רגולטורית ייעודית, ממוקדת ומקלה, כזאת שמותאמת לשחקנים המוגבלים בתחום ובהיקף הפעילות.

 

גם סוגיית הקמת מאגר נתוני האשראי הארצי עשויה לספק בשורה מעודדת לחברות הפינטק. כיום לשחקנים הוותיקים יש יתרון גדול על המתחרים החדשים בהיקף המידע הזמין להם על לקוחות פוטנציאליים, כמו איתנות האשראי שלהם.

 

היום קיים קונצנזוס בין שחקנים ותיקים לבין מתחרים פוטנציאלים על הצורך בהקמת מאגר נתוני האשראי וניתן לשער שתהליך הקמתו יחל בקרוב, ועמו תגיע ההקלה לשחקנים המבקשים להיכנס לשוק.

 

הכותב הוא ראש תחום בנקאות ומימון במשרד גולדפרב זליגמן. נכתב לקראת כנס הפינטק של "כלכליסט" שמתקיים היום

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x