$
משפט

מנחם מגן, שהורשע בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים, נשלח ל-4 שנות מאסר

מגן ושותפו דורון אלעד הואשמו כי הפעילו שנים רבות עסק לא רשום למתן שירותי מטבע בבורסת ר"ג; השופט דוד רוזן אימץ את הסדר הטיעון וכתב כי מגן ראוי להקלה בעונשו לאור שיתוף הפעולה שלו עם רשויות החוק מהרגע הראשון

ענת רואה 15:5415.06.15

פרשת הבנק המחתרתי בבורסת ר"ג: בית המשפט המחוזי בתל אביב אימץ היום (ב') את הסדר הטיעון שגיבשה פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), וגזר על מנחם מגן 4 שנות מאסר בפועל, קנס של 125 אלף שקל ושנת מאסר על תנאי.

 

 

ההחלטה על חילוט של רכוש וכספים, בשווי של כ-5 מיליון שקל, תינתן במסגרת פסק דין משלים, לאחר שמיעת הטוענים לזכות ברכוש.

 

מגן הורשע על פי הודאתו בעבירות על חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה, חוק מס ערך מוסף וחוק העונשין. זהו ההליך הפלילי הראשון המגיע לסיומו, במסגרת חקירת הבנק המחתרתי שפעל בבורסה ליהלומים (פרשת "צ'ק ליסט") - פרשה בה נחשפה מסכת פעילות עבריינית כלכלית חמורה בהיקפי ענק, שנעשתה תוך שימוש במתחם הסגור של הבורסה ליהלומים ברמת גן.

 

השופט דוד רוזן השופט דוד רוזן צילום: אוראל כהן

 

על פי כתב האישום, מנחם מגן ושותפו, דורון אלעד, הפעילו במשך שנים רבות עסק לא רשום למתן שירותי מטבע בבורסה ליהלומים, שנחזה להיות עסק למסחר ביהלומים. בשנים 2011-2008 נתנו מגן ואלעד שירותים ללקוחות רבים, יהלומנים, בהיקפים של מאות מיליוני דולרים. מגן ואלעד הסתירו את פעולותיהם מרשויות המס ומהרשות לאיסור הלבנת הון.

 

השופט דוד רוזן כתב בגזר הדין כי מגן שיתף פעולה עם רשויות החוק מהרגע הראשון, הודה במיוחס לו ואף סיפר ראיות חדשות שלא היו בידיעתם של חוקריו. לדברי השופט מגן סייע לחשיפת הפרשה כולה ותרם תרומה משמעותית להעמדתם לדין של מעורבים נוספים, נגדם הוא עתיד להעיד מטעם המדינה. בנוסף כתב השופט כי מגן לקח אחריות על מעשיו וחסך מזמנו של בית המשפט ובשל כל אלה הוא ראוי להקלה בעונשו.

 

סנגורו של מגן, עו"ד עדי ברקאי ממשרד ברקאי ושות', מסר: "סברתי, כי הסדר הטיעון שאליו הגענו עם התביעה הינו ראוי ומאוזן בנסיבות העניין, ואני שמח כי בית המשפט הנכבד אכן קיבל את ההסדר. כפי שכתב כבוד השופט רוזן בגזר הדין, הרף העליון של העבירות נשוא כתב האישום עומד על 8 ואף 9 שנות מאסר, ואני שמח שכבוד השופט רוזן בחר להקל בעונשו של מר מגן, וזאת, בין היתר, לאור העובדה כי מרשי שיתף פעולה עם רשויות החוק למן הרגע הראשון, סייע לחשיפת הפרשה כולה, לקח אחריות על מעשיו וחסך מזמנו היקר של בית המשפט הנכבד".

 

עורכי הדין גלעד ברון וסיימון יניב, ממשרד ברון ושות', המייצגים את דורון אלעד, מסרו בתגובה, שלצערם בפרשה זו, קיימים פערים מהותיים וגדולים מאוד בין כתב האישום שהוגש כנגד מרשינו לבין התשתית הראייתית ומצב הדברים בפועל, דברים אשר יתבררו בבוא יום בבית המשפט, מה גם שעניינו של מגן שונה מעניינו של מרשינו. מדובר בהסדר טיעון אשר החמיר עם מר מגן הן בהיקף עונש המאסר והן בהיקף הרכוש שחולט ואין לנו אלא להצר על כך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x