$
משפט

בית המשפט: "ביטול הקלפיות בטייבה ובקה אל-גרביה עלול להתפרש כאפליה"

השופט עופר גרוסקופף לא מקבל את הפרשנות לפיה לא ניתן לפתוח קלפיות בישובים הערביים בבחירות לראשות לשכת עורכי הדין. עמדתו מנוגדת לזו של משרד המשפטים. במקביל, ראש הלשכה עו"ד דורון ברזילי עתר נגד בקשה של המנכ"ל שלו לדלל מספר קלפיות כי אין מספיק מתנדבים, אך האשים את יריבו עו"ד נוה באחריות להפחתה

ענת רואה 23:1011.06.15

שופט בית המשפט המחוזי מרכז, עופר גרוסקופף, הבהיר היום (ה') ללשכת עורכי הדין שאי פתיחת קלפיות בבחירות לראשות הלשכה שיערכו בשבוע הבא בישובים בקה אל-גרביה וטייבה עלולה להתפרש כאפליה נגד הציבור הערבי. השופט המליץ לוועדת הבחירות לשקול שוב את הדבר והורה לה להגיש לו עד הלילה בחצות עמדה מעודכנת.

 

 

 

עמדתו של השופט סותרת את עמדתה של מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, אשר אסרה על לשכת עורכי הדין לפתוח את שתי הקלפיות בנימוק שפתיחתן מנוגדת לחוק. בשבוע שעבר פורסם ב"כלכליסט" כי עמדתה של פלמור שזכתה לגיבוי משרת המשפטים איילת שקד היוותה התערבות חסרת תקדים מצד משרד המשפטים בבחירות הפנימיות בלשכה, וכי כלל לא ברור מה מקור הסמכות שמאפשר למשרד המשפטים להתערב ולאסור על פתיחת קלפיות שכן לא נמצא סעיף חוק שמתיר את ההתערבות.

 

 

דורון ברזילי דורון ברזילי צילום: בועז אופנהיים

 

הדיון בנושא הועבר להכרעתו של השופט גרוסקופף בעקבות עתירה שהגיש ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, אשר התנגד לפתיחת שתי הקלפיות. ההחלטה על פתיחתן התקבלה ע"י ועדת הבחירות וגררה התפטרות של יו"ר הועדה עו"ד ציון אמיר (שבהמשך חזר בו מההתפטרות) ושל היועץ המשפטי של הוועדה, עו"ד יצחק מירון. אמיר ומירון טענו כי ההחלטה לפתוח קלפיות בשני ישובים אלה מנוגדת לחוק ולכללי הבחירות אשר קובעים שניתן לפתוח קלפי רק ביישוב בו יש בית משפט שלום ואילו בטייבה ובבקה אל-גרביה אין בית משפט שלום אלא רק בית דין שרעי.

 

בעתירה שהגיש עו"ד ברזילי הוא טען שההחלטה לפתוח את שתי הקלפיות היא ניסיון בוטה וברור "לגנוב את הבחירות" שיוחס ליריבו עו"ד אפי נוה, וברזילי האשים שההחלטה התבססה על רוב אוטומטי ש"המציא" צורך לפתוח קלפיות במקומות אלה.

 

היום התקיים דיון בעתירה ובו הורה השופט לוועדת הבחירות למסור לו את עמדתה המעודכנת עוד הלילה וקבע כי מאחר שהשאלה הפרשנית האם ניתן לפתוח קלפיות התעוררה, הוא מבקש להבהיר כבר בשלב זה "כי מבחינה משפטית קיימת אפשרות לפתוח קלפיות בישובים האמורים", וזאת על בסיס סעיף 24 לכללי הלשכה.

 

עתירה שדרשה להורות על פתיחת שתי הקלפיות הוגשה גם על ידי סיעת "כולנו ביחד" בראשות עו"ד מיכל מור.

 

"פרשנות רצויה ואולי מתחייבת"

השופט הסביר כי אמנם מבחינה לשונית צרה ניתן לפרש חלופה זו כמתייחסת אך ורק לישובים בהם קיימים בתי משפט שלום, אולם הפרשנות שניתנה ע"י לשכת עורכי הדין במהלך השנים לחלופה הזו היתה מרחיבה וכללה גם ישובים בהם קיימות ערכאות משפטיות שאינן בגדר בית משפט שלום במובן הצר של המונח, כדוגמת בית משפט מחוזי, בית דין לתעבורה, בית משפט לעניינים מקומיים ועוד.

 

 

אמי פלמור אמי פלמור צילום: יוסי זמיר

 

השופט גרוסקופף הוסיף והבהיר כי פרשנות זו תואמת את תכליתה של החלופה אשר נועדה לאפשר פתיחת קלפיות בהם מצוי ריכוז גבוה של עורכי דין, גם אם לא נמצא בהם בית משפט שלום במשמעות הצרה של המונח. "בעניינו", כתב השופט, "מתן פרשות מרחיבה לחלופה ככוללת גם ערים בהם מצויים בתי דין שרעיים הינה רצויה ואולי אף מתחייבת על מנת שלא ימצאו הכללים פסולים מחמת אפליה, מאחר שהיא מאפשרת הצבת קלפיות בישובים המשתייכים למגזר הערבי".

 

גרוסקופף הוסיף כי "אם לא נפרש בצורה זו את סעיף 24(ב) יווצר מצב בלתי מתקבל על הדעת לפיו רק בישובים יהודים או בישובים מעורבים ניתן לפתוח קלפיות במסגרת הבחירות ללשכת עורכי הדין וברור וגלוי כי אין לייחס כוונה זו למתקין התקנות".

 

מי ביקש להפחית את מספר הקלפיות בתל אביב?

 

אלא שהחלטה לעניין שתי הקלפיות לא תסיים את המאבקים בלשכה ערב הבחירות, וביום ראשון יתקיים דיון בעתירה נוספת שהגיש ברזילי ובה האשים את יריבו עו"ד נוה בכך שהוא פועל להפחית את מספר הקלפיות במחוז תל אביב.

 

 

 

במקביל העביר מנכ"ל הלשכה, עו"ד גיל סלומון, הודעה לוועדת הבחירות ובה ציין כי הבקשה להפחית את מספר הקלפיות הינה של מנגנון הלשכה "ובעצה אחת עם יו"ר הועדה, עו"ד ציון אמיר, מתוך רצון לפתור את מצוקת כוח האדם לאיוש הקלפיות". סלומון הוסיף כי "למען הסר ספק אין מדובר בבקשה מגורם פוליטי או ממי מהמתמודדים".

 

בדיון שהתקיים היום אצל גרוסקופף עלה גם נושא הפחתת הקלפיות בתל אביב ומנכ"ל הלשכה עו"ד סלומון אמר כי הסיבה לכך היא "כי אין אנשים. אין מי שיישב שם" (בוועדת הקלפי, ע"ר). לדבריו, לאחר שיבוץ חברי ועדות הקלפי נוצר חוסר של מאות אנשים, "בסך הכל גייסנו, כולל מתנדבים, 945 אנשים חברי ועדות קלפי, חסרות לי ל-17 קלפיות למחוז תל אביב. ועדת הבחירות החליטה לפי בקשה שלי להוריד 10 קלפיות בתל אביב, להוריד עוד ברמלה ובהרצליה. הם הבינו שאין אנשים שיישבו בקלפיות". הפחתת הקלפיות התבצעה באמצעות דילול מספר הקלפיות בכל נקודת הצבעה אך ללא ביטול נקודות הצבעה שנקבעו.

 

מכך יוצא כי בפועל עו"ד ברזילי הגיש את העתירה נגד בקשה של המנכ"ל שלו, אם כי בעתירה עצמה הדברים לא הוצגו כך ונכתב כי מדובר בניסיון נוסף "לגנוב את הבחירות, הפעם בהפחתת קלפיות" והיוזמה לכך יוחסה לעו"ד נוה ולסיעתו. דיון בעתירה זו יתקיים כאמור בתחילת השבוע הבא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x