שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

נדחתה תביעת האוצר נגד מנהלי קרן הפנסיה של הסתדרות העובדים הלאומית

התביעה בגובה 190 מיליון שקל הוגשה נגד 18 נושאי משרה ודירקטורים ובהם ליאורה כחלון, אשתו של שר האוצר, אברהם הירשזון ומיכאל צולר

ענת רואה 19:2010.06.15

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה תביעה בסכום של 190 מיליון שקל שהוגשה באמצעות משרד האוצר בשם קרן הפנסיה של הסתדרות העובדים הלאומית נגד נושאי משרה ודירקטורים בקרן, ביניהם אברהם הירשזון, מיכאל צולר וליאורה כחלון, אשתו של שר האוצר הנוכחי משה כחלון.

 

התביעה הוגשה לאחר שמשרד האוצר הפקיע את ניהול הקרן, נגד נושאי המשרה בקרן הפנסיה בטענה כי בסוף שנות ה-90' השקיעו השקעות עודפות בשיפוץ מלון "הוד" בים המלח, תוך ניהול רשלני וללא הפעלת שיקול דעת. עוד הועלו טענות בנוגע לסכומים ששולמו כשכר עבודה למיכאל צולר, ששימש בפועל כיו"ר חברה בבעלות ההסתדרות, אשר נתנה שירותי ניהול לקרן הפנסיה.

 

התביעה הוגשה מטעם משרד האוצר על-ידי עו"ד ארנון שגב, לאחר שמונה כמפקח מיוחד בקרן, ובאמצעות מי שמונתה כמנהלת מורשה בקרן, יעל אנדורן, המנכ"לית היוצאת במשרד האוצר.

 

אברהם הירשזון אברהם הירשזון צילום: עמית שעל

 

בפסק דין המשתרע על 200 עמודים, קבע השופט יהודה פרגו, כי הוא דוחה את התביעה על כל רכיביה, וכי החלטותיהם של נושאי המשרה נתקבלו במסגרת סמכויותיהם ולא נפל כל פגם בהתנהלותם, כאשר הם פעלו בסבירות ובאחריות להגנה על זכויות העמיתים ושמרו כל העת על קרן מאוזנת מבחינה אקטוארית. נקבע כי לא היה מקום להגיש תובענה אישית כלפי מי מנושאי המשרה, וכי לא נפל פגם בהתנהלותו של מיכאל צולר, אליו הופנתה עיקר הביקורת.

 

בית המשפט קיבל את כל טענות הנתבעים, ובהתייחס להלכה המשפטית בדבר אופן התנהלות דירקטורים ונושאי משרה על-פי "כלל שיקול הדעת העסקי", נקבע כי התנהלותם היתה סבירה וראויה, על דרך של קבלת החלטות מושכלת, בכך ש"בישיבות הדירקטוריון והוועדות השונות הועלו ונדונו בצורה מפורטת כל הנושאים הקשורים להתנהלות הקרן והשקעותיה, לרבות הנושאים שבמחלוקת בתיק הנדון. כל שנעשה לרבות ההשקעות שבוצעו, התקבלו לאחר דיון והחלטה בדירקטוריון ובוועדות הנוגעות בדבר".

 

ביקורת על הגשת התביעה

 

בפסק הדין נמתחה ביקורת על עצם הגשת התביעה ואופן הגשתה, נקבע כי כל העובדות הרלוונטיות היו ידועות למשרד האוצר, בהיותה של קרן הפנסיה גוף הנתון לפיקוח שוטף והדוק של משרד האוצר, אשר קיבל דו"חות שוטפים ומפורטים על פעילותו.

 

השופט קבע, כי על מנת שניתן יהיה לאמוד את הוצאות הנתבעים ושכר טרחת עורכי הדין שייצגו אותם, תגיש כל קבוצת נתבעים פירוט הוצאות הנתמכת במסמכים ולאחר מכן תימסר החלטת בית המשפט.

 

נושאי המשרה המרכזיים בקרן יוצגו על-ידי עו"ד בעז בן צור, עו"ד קרן שמש ועו"ד אורי שנלר; שאר נושאי המשרה יוצגו על-ידי עו"ד נדב וייסמן ועו"ד אדם שפירא - ממשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות'. אברהם הירשזון יוצג על-ידי עו"ד אלירם בקל ממשרד גזית בקל כהן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x