$
משפט

חידשתם את הדרכון האמריקאי, נחשפתם בפני רשויות המס בארה"ב

חשוב לדעת שמה שמתחיל כבקשה תמימה לחידוש דרכון עלול להסתיים בתכתובת ארוכה ולא נעימה כלל עם רשות המס בארה"ב בנוגע לתיק מס ההכנסה שלכם

עוה"ד דייב וולף ומירית רייף 15:1510.06.15

עונת הקיץ מתקרבת ואיתה גם עונת הנסיעות. לבעלי דרכון אמריקאי כדאי לזכור שהרשויות בודקות אותם גם מרחוק.

אלה מכם המחזיקים גם בדרכון אמריקאי שתוקפו עומד לפוג לפני הטיסה הבאה צריכים לקחת לתשומת הלב, שבעצם מילוי הטופס לחידוש הדרכון האמריקאי – ובו פרטים אישיים רבים – אתם מאשרים מראש כי פרטים אלה יועברו בצורה ישירה לרשות המס בארה"ב (ה-IRS).

 

ביולי 2014 נוספה לטופסי חידוש הדרכון האמריקאי הוראה חדשה (הוראה 6039E מתוך קוד מס ההכנסה האמריקאי), המחייבת לרשום את מספר ה-social security (מספר תעודת הזהות האמריקאית שלכם, אם יש ברשותכם מספר שכזה) כאשר מגישים בקשה לקבלת דרכון אמריקאי חדש או לחידושו.

 

במידה שאתם חיים מחוץ לארה"ב, עליכם לספק גם את שם המדינה בה אתם מתגוררים. משרד הפנים האמריקאי מחויב להעביר את מספר הזהות ואת שם המדינה לרשות המס בארה"ב. אם אינכם מוסרים מידע זה, אתם עלולים לקבל קנס בסך 500 דולר שייגבה ישירות מרשות המס.

 

טרם קביעת קנס זה יישלח מכתב אזהרה בו תינתן לכם אפשרות להשלים את הפרטים הנדרשים תוך 60 יום מהתאריך שליחת המכתב או תוך 90 יום, אם מגיש הבקשה מתגורר מחוץ לארה"ב. הרשות תחליט אם הנימוקים לאי הגשת הבקשה אמינים בעיניהם, ובהתאם אם לבטל את הקנס או לא. אין קו מנחה לשיקולי הרשות האם לבטל או לדחות את הבקשה לביטול הקנס, וכל מקרה נדון לגופו.

 

דרך נוספת לבדוק את האזרחים

 

הוראה 6039E) 4) לקוד מעניקה לרשות המס האמריקאית את הסמכות לדרוש מידע נוסף בהתאם לצרכיה. נכון להיום, המידע המבוקש הוא שמו המלא של מגיש הבקשה, כתובת מגוריו הקבועים, כתובת המייל שלו, תאריך לידה ומספר "תעודת הזהות" האמריקאי (ה-Social security).

 

החוק האמריקאי מחייב כל אזרח באשר הוא לדווח ולשלם מיסים על הכנסה מכל מקור בעולם. כמו כן, כל אזרח מחויב לדווח על חשבונות שיש ברשותו מחוץ לארה"ב, במידה שיש בהם 10,000 דולר או יותר.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה

 

הדרישה החדשה שהתווספה למסמכי בקשות חידוש דרכון ארה"ב מהווה דרך נוספת מצד הרשויות בארה"ב להיחשף להכנסות של אזרחיה ולאכוף דווח ותשלום מיסים על אזרחיה. לכן המידע שכעת מועבר דרך בקשות אלה עוזר להן לאתר את אותם משתמטי המס על ידי בירור פשוט במאגרי המידע של הרשות.

 

בעיה כלל עולמית

 

חשוב לציין שבעיית העלמת מיסים קיימת בכל העולם ולא רק בארה"ב, ועל כן מדינות רבות בעולם מנסות ליצור מסגרות של שיתוף פעולה להעברת מידע פיננסי על מנת להתמודד עם התופעה.

 

באוקטובר 2014 התכנסו בברלין שרי הכלכלה של כ-50 מדינות אירופאיות וחתמו על הסכם רב צדדי שקבע, בין היתר, מי יהיה המוסד האחראי בכל מדינה להעברת מידע פיננסי בין שאר המדינות בהסכם.

 

ההסכם קבע כי העברת מידע בנוגע לחשבונות פיננסים חדשים או קיימים בעלי ערך גבוה, יחל בסוף ספטמבר 2017, ואילו שאר המידע יועבר שנה לאחר מכן, עד סוף ספטמבר 2018.

 

הפרטיות הולכת ופוחתת

 

בעידן הטכנולוגי והגלובלי שבו אנו חיים, ובשל הקשרים הכלכליים והעסקיים בין מדינות, יכולתו של הפרט לפעול באופן פרטי באיזו "פינה" רחוקה בעולם הולכת ופוחתת, כמו גם היכולת לשמור על חיסיון כלכלי בין רשויות המס בארץ ובחו"ל. מדינות העולם מוצאות דרכים יצירתיות ומגוונות על מנת למגר את תופעת העלמות מסים, שפעם הייתה נפוצה ושגרתית יותר.

לכן, חשוב לדעת שמה שמתחיל כבקשה תמימה לחידוש דרכון עלול להסתיים בתכתובת ארוכה ולא נעימה כלל עם רשות המס בארה"ב בנוגע לתיק מס ההכנסה שלכם.

 

המאמר באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

 

עו"ד דייב וולף עוסק בתחום המיסים, הוא חבר בוועדות משנה מטעם לשכת עוה"ד האמריקאית בנושא FATCA וה-FBAR; עו"ד מירית רייף עוסקת בתחום המיסוי האמריקאי

 

** המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x