$
משפט

פרשת המרמה בנגב קרמיקה: חוקרי רשות ני"ע פשטו שוב על משרדי החברה

הרשות פתחה אתמול בחקירה פלילית נגד בכירים לשעבר בחברה, בהם מנכ"ל אפריקה תעשיות ונגב לשעבר אבי מוטולה, בחשד שהפעילו מערך חשבוניות כפולות כדי לנפח בצורה מלאכותית את הכנסות החברה; החשודים המרכזיים נחקרים בשעות אלה שוב במשרדי הרשות בת"א

תומר גנון 12:5910.06.15

חוקרי רשות ני"ע פשטו היום (ד') שוב על משרדי חברת נגב קרמיקה בראשון לציון ואספו מסמכים שונים וחומרי מחשב. זאת במסגרת החקירה הפלילית הגלויה שבה פתחה אתמול הרשות בחשד לביצוע עבירות מרמה ורישומים כוזבים בחברת הבת של אפריקה תעשיות.

 

אתמול בבוקר עיכבה הרשות את מנכ"ל אפריקה תעשיות ונגב קרמיקה לשעבר, אבי מוטולה, את סמנכ"ל הכספים לשעבר של נגב, אביהו איבשיץ, ואת מנהלת שירות הלקוחות לשעבר בנגב, גלית בן מאיר-דורי. השלושה נחקרו באזהרה בחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים, ועבירות דיווח לפי חוק ני"ע. כן הם חשודים בשיבוש מהלכי משפט כדי לפגוע בחקירה הפלילית שהחלה בעקבות בדיקה פנימית בנגב שביצע משרד החקירות ויצמן-יער לבקשת מבקר הפנים, עמי פיבל.

 

שופטת בית משפט השלום בת"א, אפרת בוסני, שחררה אתמול בלילה את השלושה למעצר בית מלא עד מחרתיים (ו'), תוך הפקדת ערבויות בנקאיות ואישיות. הם זומנו היום למשרדי הרשות בת"א המשך חקירה. בימים הקרובים צפויה הרשות לתשאל עובדים נוספים בחברה.

 

אבי מוטולה, מנכ"ל אפריקה תעשיות ונגב קרמיקה לשעבר אתמול בביהמ"ש אבי מוטולה, מנכ"ל אפריקה תעשיות ונגב קרמיקה לשעבר אתמול בביהמ"ש צילום: אוראל כהן

 

במרכז החקירה עומדת ההתנהלות החשבונאית בנגב בין השנים 2011-2014, שהובילה לאחרונה למחיקה של 73 מיליון שקלים מדו"חותיה. על פי החשד, מוטולה, איבשיץ ובן מאיר, שפוטרו במרץ 2015, גרמו ביחד עם אחרים להצגת נתונים כוזבים בדו"חות הכספיים של נגב. זאת באמצעות יצירת שינויים באופן שיטתי, מתוחכם ומתמשך בערך המלאי, בהכנסות החברה ובסעיפים נוספים בדו"חות הכספיים.

 

לטענת הרשות, על פי ממצאי החקירה המעורבים "בישלו" את התוצאות בדו"חות הכספים, שגרמו להטעיה משמעותית של המשקיעים, במספר שיטות. כך למשל הם ביצעו רישום מוקדם שלא כדין של הכנסות, רישום כפול של הכנסות, רישום מוטה של סעיפי הלקוחות וכן גידול מלאכותי בסעיפי המלאי של חברות קבוצות נגב. המעורבים ביצעו את פעולות המרמה, כך טוענת הרשות, משום שנהנו מבונוסים המבוססים על התוצאות הכספיות המסולפות. על פי החשד, בן מאיר הקימה בהנחיית מוטולה ואיבשיץ, מערך מתוחכם של הפקת חשבוניות כפולות שיאפשרו מצג גידול הכנסות בדו"חות הכספיים.

 

בנוסף, בתקופה הרלבנטית התקיימו בין המעורבים יחסים מקצועיים וחבריים. יחסים אלו תוגמלו על ידי החשודים, בין היתר, בטובות הנאה שמומנו מכספי החברה. כפי שנחשף בשבועות האחרונים ב"כלכליסט", על פי ממצאי הבדיקה של וייצמן-יער, מוטולה, חילק טובות הנאה לעובדים ומקורבים אליו בחברה, כגון איבשיץ' ובן מאיר, שסייעו לכאורה בניפוח ההכנסות. מוטולה, כך עלה מהתלונה שהגישה נגב לרשות ני"ע ומעדויות של עובדים, עשה לכאורה בקופת החברה כבשלו, תוך ניצול האמון שניתן בו על יד מוסדות החברה. מלבד שימוש בכספים לצרכים אישיים, מוטולה הרעיף צ'ופרים וטובות הנאה כספיות על עובדים ובכירים בחברה, שעל פי החשד סייעו בביצוע פעולות המרמה בדו"חות.

 

"אנחנו מדברים על מעשים ממושכים ומתוחכמים שבבסיסם הקמת מערך שלם של מרמה חשבונאית", אמר סגן היועצת המשפטית של מחלקת החקירות של רשות ני"ע, עו"ד ערן שחם שביט, בדיון שנערך אתמול בלילה בבית המשפט. "מטרתן להמיר את מלאי נגב והחברה הציבורית מעליה – אפריקה תעשיות. בנוסף קיים חשד לשיבוש מהלכי משפט שנעשה אגב הערכות לחקירה זו וממש מהותית על נושאי החקירה".

 

עוה"ד מיכל רוזן עוזר ושי אילון ממשרד חן, יערי, רוזן עוזר המייצגים את מר אביהו איבשיץ מסרו בתגובה: "לא נפל פגם במעשיו של מרשנו ואנו משוכנעים שכך יתברר בתום החקירה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x