משפט

וינשטיין נגד שקד: "המשילות בישראל אינה בידי מערכת המשפט"

היועץ המשפטי לממשלה התייחס בכנס הרצליה להתבטאויות שונות של שרת המשפטים החדשה. לדבריו, "דמוקרטיה שפועלת מכוח הרוב ופוגעת בזכויות המיעוט, איננה דמוקרטיה"

משה גורלי 18:2607.06.15

"יש מי שסבורים כי בישראל של היום, המשילות אינה מסורה עוד בידי נבחרי העם, אלא בידי מערכת המשפט. בעיני גורמים אלה, חל טשטוש סמכויות בין הרשויות, ויש למצוא נוסחה חדשה לאיזון ביניהן. אני חולק לחלוטין על הדברים האלה". את הדברים האלה, החולקים ישירות על שרת המשפטים הנכנסת איילת שקד, אמר היום היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין במושב הפתיחה בכנס הרצליה ה-15 של המרכז הבינתחומי.

 

 

במספר הזדמנויות רמזה שקד על החזרת האג'נדה של פרופ' דניאל פרידמן למשרד המשפטים – בעיקר בכל הקשור להשבת המשילות שלטעמם של השניים נפגעה על ידי המערכת המשפטית – בעיקר בג"ץ והיועץ המשפטי לממשלה. פרידמן ושקד תומכים ביוזמות שנועדו לכרסם בסמכויות שניים אלה.

 

היועמ"ש יהודה וינשטיין. "דמוקרטיה שלא נשמרות בה זכויות האדם, איננה דמוקרטיה" היועמ"ש יהודה וינשטיין. "דמוקרטיה שלא נשמרות בה זכויות האדם, איננה דמוקרטיה"

 

וינשטיין ביקש להרגיע: "הגורמים השונים במערכת המשפט אינם מבקשים למשול במקום נבחרי הציבור. הם אינם קובעי מדיניות. הם אינם מבקשים לעצמם תפקידים אלה. תפקידים אלה מסורים בידי נבחרי הציבור, המייצגים את העם ואת שלטון הרוב בעם. ככלל, בית המשפט העליון איננו מתערב בפעולותיהן של הכנסת ושל הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה, פועל באופן דומה - בוחן ומלווה את פעולות הממשלה עוד טרם הגעתן לפתחו של בית המשפט העליון".

 

ההתמקדות בשלטון הרוב, היא בעיני וינשטיין "תפיסה פשטנית ובלתי מבוססת של המושג משילות. לשיטתו, "דמוקרטיה איננה רק שלטון הרוב. דמוקרטיה שפועלת מכוח הרוב ופוגעת בזכויות המיעוט, איננה דמוקרטיה. דמוקרטיה שלא נשמר בה השוויון, איננה דמוקרטיה. דמוקרטיה שלא נשמרות בה זכויות האדם, איננה דמוקרטיה. בוודאי שעריצות הרוב איננה דמוקרטיה".

 

שקד דיברה על האבחנה בין "בני האור לבני החושך" כאבחנה מלאכותית בין שומרי שלטון החוק לבין אלה המבקשים לשנות את הסטטוס קוו. וינשטיין מצטרף אליה: "אינני חושד כי כל מי שקורא לקדם רפורמות שונות, מבקש לפגוע בבית המשפט העליון, או חלילה בדמוקרטיה. אינני מייחס לכל קריאה לרפורמה, מניעים זרים. לא מדובר כאן במחלוקת בין בני אור לבני חושך". עכשיו צריך להמתין ולראות כיצד יתייחס וינשטיין לרפורמות שעשוייה שקד להציע במעמד בג"ץ והיועץ עצמו.

 

וינשטיין דיבר על תחושתו הקשה בהגשת כתב אישום בכפוף לשימוע נגד השר לשעבר בנימין בן אליעזר: "התחושה הקשה שאני מדבר בה נובעת מן הפן האישי. היא אינה נובעת מן הפן המקצועי. בהיבט המקצועי של הדברים, אין במשלוח מכתב כזה קושי חריג. אין שונה מקרה זה מעניינם של חשודים אחרים. אמרתי את הדברים בעבר, אומר אותם עכשיו, ואשוב ואומר אותם במידת הצורך גם בעתיד – כולם שווים בפני החוק. איש אינו חסין".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x