שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הממשלה אישרה את תוכנית הפיתוח למגזר הדרוזי והצ'רקסי ב-2 מיליארד שקל

על פי התוכנית בין 2015 ל-2019 יחולק התקציב בין 16 רשויות מקומיות שנמצאות בגירעון מצטבר של כ-350 מיליון שקל וינותב לתחומי החינוך, התעסוקה, התכנון והתחבורה; על פי הסיכום עם רה"מ ושר האוצר 200 מיליון שקל יעברו כבר השנה

אורי תובל 16:5507.06.15
הממשלה אישרה בישיבתה היום (ג') את התוכנית הרב שנתית שגובשה בממשלה הקודמת לפיתוח היישובים הדרוזים והצ'רקסים. על פי התוכנית יושקעו בין 2015 ל-2019 כ-2 מיליארד שקל בתחומי החינוך, התעסוקה, הרווחה, התכנון והתחבורה. 200 מיליון שקל יעברו לביצוע התוכנית כבר השנה.

 

ב-16 היישובים הדרוזים והצ'רקסים בישראל חיים 140 אלף איש. לפי התוכנית שאותה ריכז מנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא הראל לוקר, בחמש השנים הקרובות יושקעו ביישובים אלה 350 מיליון שקל בחינוך -210 מיליון שקל בתכנים ובתגבור החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, ו-140 מיליון שקל בבניית מוסדות חינוך. 100 מיליון שקל יוקצו לחיזוק מערך הרווחה בישובים, 155 מיליון שקלים להקמת והרחבת אזורי תעשייה, ו-220 מיליון שקל יושקעו בתקציבי פיתוח ובהסרת חסמי פיתוח. 175 מיליון שקלים יושקעו בשיפור תשתיות תחבורה ביישובים, 65 מיליון שקל בפיתוח דרכים חקלאיות ו-70 מיליון שקל בהקמת מבני ציבור. סכומים נוספים יוקצו לתוכניות כמו עיר ללא אלימות, לתגבור התיירות לישובים ולשילוט ומספור הרחובות.

 

פורום ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות התכוון תחילה להפגין נגד התוכנית בטענה שהממשלה אינה מאשרת את התוכנית המקורית בסך 2.4 מיליארד שקל. לבסוף, בעקבות פגישה הבוקר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון, הוחלט להזרים עוד 200 מיליון שקל לכפרים כבר השנה, והם חזרו בהם מכוונתם. תוכנית החומש החדשה גבוהה כמעט פי שלושה מתוכנית החומש שהסתיימה השנה, ועמדה על 680 מיליון שקל.

 

הראל לוקר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא הראל לוקר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא צילום: אוראל כהן

 

יו"ר הפורום, חמד ג'בור, הזכיר אתמול כי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות נמצאות במשבר, בגירעון מצטבר של 350 מיליון שקל, ולאחר שמספר רשויות ירדו במדד הסוציו-אקונומי מ-4 ל-3. “יש חוסר באזורי תעשייה, אין תקציב תכנון או הרחבה של תוכנית מתאר". היום כבר הגדיר ג'בור את התוכנית כ"תקדימית", ואמר כי היא עשויה להביא תוצאות ממשיות.

 

"בביקורים שלי בכפרים, במפגש עם ראשי היישובים, התרשמתי מהפער שנוצר והיינו צריכים לסגור אותו”, אמר בישיבה ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני מחויב לציבור הדרוזי ביותר מדרך אחת. אני מחויב לשלבו בחברה, לסגור את הפערים, ולאפשר לצעירים שמגנים על המדינה שלנו עתיד במדינה שלנו".

 

שר האוצר כחלון הוסיף כי, "לממשלה יש כוונה לבצע את התוכנית עד סופה. 200 מיליון שקל יעברו כבר בשנה הנוכחית".

 

השרה גילה גמליאל, שמשרדה אחראי גם על שוויון המיעוטים, הוסיפה כי המשרד בראשותה מתכנן מהלכים נוספים לטובת האוכלוסייה הדרוזית והצ'רקסית.

 

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x