$
משפט

חמש וחצי שנות מאסר לצבי בר: "לא ניתן להחליף את גלימת הדין בגלימת הרחמים"

ראש עיריית רמת גן לשעבר הורשע בקבלת שוחד של 2 מיליון שקל תמורת קידום פרויקטים נדל"ניים. בנוסף הוטלו עליו שנתיים מאסר על תנאי וקנס של 1.5 מיליון שקל. בתום הדיון אמר בר: "מעולם לא לקחתי שוחד לכיסי"

ענת רואה וזוהר שחר לוי 10:2804.06.15

"המסר בגזר הדין צריך להיות חד וברור: די לשחיתות" – כך כתב הבוקר שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב צבי גורפינקל, בגזר הדין של ראש עיריית רמת גן לשעבר צבי בר, שירצה חמש וחצי שנות מאסר בפועל. בר הורשעה בקבלת שוחד של כ-2 מיליון שקל, ובנוסף למאסר בפועל נגרזרו עליו גם שנתיים מאסר על תנאי וקנס של 1.5 מיליון שקל.

 

באשר לדרישת הפרקליטות להורות על חילוט מלוא כספי השוחד קבע השופט כי יש מקום לחלט כספים בגובה טובת ההנאה, אלא ש"יחד עם זאת, מאחר שמוטל על הנאשם גם קנס, הכוונה איננה להרוס את משפחתו של הנאשם מבחינה כלכלית, אלא לחלט סכום כזה שיהווה עונש, מצד אחד, אולם לא ימיט שואה כלכלית על הנאשם ומשפחתו, מצד שני", ולפיכך הורה לחלט מיליון שקל מתוך הכספים שנתפסו בחשבונות הבנק ובקופות התגמולים והקרנות השונות, והיתרה תוחזר לבר.

 

בתום הדיון אמר צבי בר: "אני דוחה בתוקף את גזר הדין. מעולם לא לקחתי שוחד לכיסי".

 

עורכי דינו של צבי בר, נבות תל-צור, ירון ליפשס ואלינור אלכס הוסיפו: "גזר הדין שניתן היום הוא תולדה ישירה של הכרעת הדין השגויה, בה נקבע שהלוואה מחבר מהווה שוחד, רק משום שהמלווה קשור לפרויקט ברמת גן. ההרשעה בשוחד צורמת במיוחד על רקע הקביעה הנחרצת של בית המשפט שכל הפרויקטים נבנו כדין ואף יזם לא קיבל מצבי בר הקלה או טובת הנאה כלשהי וכי בר פעל ללא לאות למען העיר רמת גן ושמירת האינטרסים של ציבור תושביה. לפיכך, בכוונתו של בר להגיש לבית המשפט העליון ערעור על הרשעתו והוא מצפה כי לאחר שמיעת הטיעונים בערעור, תשתנה התוצאה מקצה לקצה".

 

"מרכז הכובד של הענישה נע לעבר שיקול ההרתעה"

 

בגזר הדין כתב השופט גורפינקל כי בר כיהן כראש העיר רמת גן קדנציות רצופות שנמשכו 24 שנים, נמסרו לגביו עדויות אופי טובות ביותר, וכיום הוא כבן 80 והוגשו מסמכים רפואיים בדבר מצבו הרפואי. לדבריו, אין חולק שחלקו של בר הוא המרכזי בפרשה: הוא מעורב בכל הפרשות נשוא כתב האישום, כמי שלקח שוחד דינו כפל העונש מזה של נותן השוחד ובנוסף מדובר בראש עיר ובראש הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, שהוא הסמכות השלטונית הבכירה ביותר בעירייה.

 

בשיקולי הענישה יש לדברי השופט להביא בחשבון את העובדה כי בעת שנעברו העבירות ע"י הנאשמים, דינו של מקבל השוחד היה מאסר עד שבע שנים ועונשו של נותן השוחד מחצית העונש, כלומר שלוש וחצי שנים. רק מאוחר יותר, לאחר ביצוע העבירות, החמיר המחוקק את רמת הענישה והעונש הקבוע היום למקבל שוחד הוא 10 שנות מאסר ודינו של נותן השוחד הוא 7 שנים. לפיכך קבע כי הדין החל אינו מאפשר להטיל על בר עונש גבוה מ-7 שנות מאסר בגין קבלת שוחד.

 

צבי בר. "חומרת הכרעת הדין נובעת מהסכומים ששילשל לכיסו", כתב השופט צבי בר. "חומרת הכרעת הדין נובעת מהסכומים ששילשל לכיסו", כתב השופט צילום: אוראל כהן

 

"קשה מלאכת הענישה בתיק זה", קבע השופט. "מצד אחד, האינטרס הציבורי מחייב לגזור עונשים מכבידים ומחמירים על מנת לבער את נגע השחיתות מהשירות הציבורי ולהמחיש לעבריין כי המעשה אינו משתלם. מצד שני, אין אפשרות להתעלם מנסיבות אישיות כבדות משקל – גילו של בר ומצבו הרפואי, ובעיקר עשרות רבות של שנות שירות למען המדינה, בהן שירות ביטחוני רב ערך ושירות ציבורי כראש עיר, נסיבות שאי אפשר שלא תילקחנה לקולא עת גזירת הדין, כתב השופט.

 

הוא הוסיף כי יחד עם זאת, "כאשר מדובר בעבירות של שחיתות ציבורית ושלטונית, מרכז הכובד של הענישה נע לעבר שיקול ההרתעה ועל כן לא ניתן לקבל את בקשת הסניגור ולהחליף את גלימת הדין בגלימת הרחמים. לכל היותר, ניתן לשזור את שתי הגלימות זו בזו".

 

3 יזמי הנדל"ן שהורשעו במתן השוחד, חיים גייר, דוד לוי ושאול לגזיאל נדונו גם הם לעונשי מאסר בפועל. גייר נדון ל-11 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס של 300 אלף שקל. דוד לוי נדון למאסר בפועל של 22 חודשים, מאסר על תנאי וקנס המרבי שניתן לגזור נכון למועד ביצוע העבירה 200 אלף שקל. על לגזיאל נגזרו מאסר בפועל למשל 33 חודשים, מאסר על תנאי וקנס של מיליון שקל. השופט כתב כי חלקו במתן השוחד הוא מהגדולים ביותר, מדובר בשני פרוייקטים שהיה לו עניין לקדמם ויש לו חלק נכבד באירוע מתן השוחד.

 

בא כוחו של לגזיאל, עו"ד ז'ק חן מסר כי יערער על גזר הדין. "ההרשעה מוטעית. העונש - לאדם בגילו ובמצבו הרפואי כששבס מודה שאפילו החמרה קלה במצבו תסכן את חייו - לא מידתי בעליל. צדק הוא לא טור חשבונאי".

 

תגובת ב"כ של היזם דוד לוי, עוה"ד נתי שמחוני ורונן רוזנבלום: "בית המשפט שגה בכך שהרשיע את מר לוי ובעונש הקשה מנשוא שהשית עליו. לצערנו, בית המשפט לא שיווה לנגד עיניו את מכלול הראיות אשר היה בהן כדי להביא לזיכויו. כך, גם לא נתן כל משקל לכלל הנסיבות לקולא, המצדיקות עונש מידתי שאינו מאחורי סורג ובריח. מר לוי נחוש בדעתו לערער לבית המשפט העליון".

 

ח״כ לשעבר ועו"ד דוד מנע תושב רמת גן, ואשר התמודד בעבר על ראשות העיר קורא לנשיא המדינה להעניק חנינה לצבי בר. לדבריו,  בר הוא קרוב ל-80, איש שנלחם למען המדינה, שבע קרבות וגידל דור של לוחמים ובנה עיר לתפארת ואת העונש שלו הוא כבר קיבל וראוי לחנון אותו. מנע מתכוון להחתים אנשים נוספים על בקשת החנינה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x