$
תיירות

אפשר גם בלי חומה: מעברי הגבול הכי מיוחדים בעולם

הצו עליו חתם הנשיא טראמפ להקמת חומה מפרידה בגבול ארה"ב מקסיקו מחזירה את העולם עשרות שנים לאחור, לעולם של פטרולים חמושים ומולם נסיונות הברחה. צפו בסימוני הגבולות המיוחדים במדינות שאינן חוששות מהשכנים שמעבר לגבול

שירות כלכליסט 22:3926.01.17
החלטתו הנחושה של הנשיא טראמפ לבנות חומה שתחסום את הכניסה לארה"ב מפני מהגרים בלתי חוקיים ממקסיקו, מעוררת חילוקי דעות קשים בארה"ב וזעם רב במקסיקו, ומצביעה על הכיוון הלאומני שארה"ב לוקחת תחת שילטונו של הנשיא החדש. מבט אל סימון הגבולות במדינות אחרות, שוחרות שלום, מראה שאפשר גם אחרת. גבולות בין מדינות ידידותיות יורגשו לעתים קרובות רק בשלט המכריז על המעבר בין המדינות, בשביל לא מאויש או בסימון קו צבע על הכביש החוצה את הגבול. גבולות אחרים נוצרו על ידי סימנים טבעיים כמו נהרות.

 

צפו כיצד מדינות מסמנות את הגבולות ביניהן ב-2017. לידיעת הקורא דונלד טראמפ:

 

1. משולש הזהב בין תאילנד מיאנמר ולאוס: הגבול המשולש נקרא משולש הזהב מכיוון שסוחרים סינים שילמו בזהב למגדלי האופיום באזור.

משולש הזהב משולש הזהב צילום: IUCNweb, Flickr

 

2. סלובקיה – אוסטריה – הונגריה: עמוד לבן מסמל את מקום המפגש של שלוש המדינות. באזור פזורות גם כמה יצירות אמנות.

 

גבול סלובקיה-אוסטריה-הונגריה גבול סלובקיה-אוסטריה-הונגריה צילום: earthporm.com

 

3. נורבגיה - שבדיה: הגבול המושלג הפך למוקד עלייה לרגל לחובבי מזחלות ואופני שלג, והרשת מלאה בצילומים של אופנוענים וחובבי אקסטרים שנוסעים לאורך הגבול.

 

גבול נורבגיה-שוודיה. מוקד עלייה לרגל גבול נורבגיה-שוודיה. מוקד עלייה לרגל צילום: HAVARD DALGRAV / CATERS NEWS

 

4. פולין – אוקראינה: המכון הפולני בקייב חבר לאמן מקומי ויחד הם ישתלו ביוני וביולי זרעים לאורך הגבול עם אוקראינה בצורת דג ש"שוחה" בשטחים של שתי המדינות. באוגוסט כבר ניתן יהיה לראות בדג ממבט מהאוויר.

 

גבול פולין - אוקראינה. שתלו זרעים בצורת דג גבול פולין - אוקראינה. שתלו זרעים בצורת דג צילום: polinst.kiev.ua

 

5. ספרד – פורטוגל: בשנה שעברה הותקן כבל אומגה בין שתי המדינות ואפשר לאנשים לחצות את הגבול במהירות של 80 קמ"ש. בשל הבדלי השעות, המסע של 60 שניות בין ספרד לפורטוגל מחזיר את המטיילים שעה אחורה בזמן.

 

גבול ספרד - פורטוגל. כבל אומגה מאפשר לחצות את הגבול במהירות גבול ספרד - פורטוגל. כבל אומגה מאפשר לחצות את הגבול במהירות צילום: LIMITEZERO

 

6. הולנד - בלגיה. לעיירה בארלה-נוסאו (Baarle-Nassau) בדרום הולנד יש מובלעת בתוך שטחה של בלגיה. קו הגבול מסומן בה באמצעות קוום מצוירים על המדרכה. הסימון B מסמן את בלגיה ו-NL זו כבר הולנד.

 

קפה על הגבול בין הולנד לבלגיה קפה על הגבול בין הולנד לבלגיה צילום: ויקיפדיה

 

 

7. ארגנטינה – פרגוואי – ברזיל: הגבול בין שלוש המדינות עובר בנקודת המפגש של הנהרות איגואסו ופרנה. המפגש המשולש מהווה אתר תיירות, והמבקרים יכולים לחזות בגשר טנקרדו נווס שמחבר בין ארגנטינה לברזיל. בנקודת המפגש של הגבולות כל אחת מהמדינות הקימה עמוד הצבוע בצבעי הדגל הרלוונטי.

 

גבול ארגנטינה- פרגוואי - ברזיל. מפגש נהרות גבול ארגנטינה- פרגוואי - ברזיל. מפגש נהרות צילום: http://imgur.com

 

8. ארה"ב – מקסיקו: הגבול מתפרש על פני 3,145 ק"מ ממפרץ מקסיקו לאוקיינוס השקט. בחלקים מסוימים שלו הגבול מסומן רק על ידי שלט או גדר בעוד שבחלקים אחרים יש גדר תיל ואפילו מחסומים מפלדה.

 

גבול ארה"ב - מקסיקו גבול ארה"ב - מקסיקו צילום: Google Maps

 

9. גרמניה – הולנד – בלגיה: הנקודה בה שלוש המדינות נפגשות סמוכה לעיר אאכן. זהו אתר תיירות מפורסם שנמצא בגבעה ואלסברג בדרום מזרח הולנד (מרוחקת רק 5 ק"מ מערבית לאאכן בגרמניה). בנקודה הגבוהה ביותר של הגבעה אפשר לעבור בתוך שניות בין כל שלוש המדינות.

 

גבול גרמניה-הולנד-בלגיה. לעבור בין המדינות תוך שניות גבול גרמניה-הולנד-בלגיה. לעבור בין המדינות תוך שניות צילום: wanderninsuedlimburg.de

 

10. פולין – צ'כיה: הגבול חוצה את העיר צ'שין, שבצד הצ'כי שלה קרויה בפשטות צ'שין הצ'כית.

 

גבול פולין - צ'כיה. חוצה עיר גבול פולין - צ'כיה. חוצה עיר צילום: ויקיפדיה

 

11. נורבגיה - שבדיה: גשר וסימון  בצבע לבן על הכביש, בלי תחנות מכס ובלי פטרולים של חיילים חמושים. זהו הגבול בין שבדיה לנורבגיה.  גשר-גבול נוסף בסקנדינביה שזכה לפרסום עולמי הוא גשר אורסונד המשמש גם כגבול  בין דנמרק לשבדיה, ואשר שימש כהשראה לסדרת המתח "הגשר".

 

גשר אורסונד בגבול דנמרק - שוודיה גשר אורסונד בגבול דנמרק - שוודיה צילום: RodaLarga, Flickr

 

12. ישראל – הגדה המערבית: ולעומת זאת בארץ - זהו כנראה חלומו של הנשיא טראמפ - גדר ההפרדה. קו ההפרדה בין שטחי הגדה המערבית לישראל כולל מערכת ארוכה של גדרות, חומות, מכשולים ומחסומים, אשר נבנו, ברובם, בסמיכות לקו הירוק. מטרת המערכת - הגנה מפני איומי טרור שמקורם בשטחי הרשות הפלסטינית.

גדר ההפרדה גדר ההפרדה צילום: upi.com

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x