$
משפט

סערה בלשכת עורכי הדין: יו"ר ועדת הבחירות והיועץ המשפטי של הוועדה התפטרו

שבועיים לפני הבחירות לראשות הלשכה, הודיע עו"ד יצחק מירון המכהן כיועץ המשפטי של ועדת הבחירות כי הוא מתפטר. מיד אחריו הודיע גם יו"ר הועדה, עו"ד ציון אמיר, על התפטרותו

ענת רואה 20:5502.06.15

סערה בלשכת עורכי הדין, שבועיים בלבד לפני הבחירות לראשות הלשכה: עו"ד יצחק מירון המשמש כיועץ המשפטי של ועדת הבחירות בלשכה, הודיע היום על התפטרותו מתפקידו, לאחר שהוועדה קיבלה שתי החלטות בניגוד לחוות דעת של מירון ולטענתו גם בניגוד לדין. שעות ספורות לאחר מכן הודיע גם יו"ר ועדת הבחירות, עו"ד ציון אמיר, כי החליט להתפטר גם כן. כעת נערכים מגעים קדחתניים בקרב גורמים בלשכה בכדי לנסות ולשכנע את עו"ד אמיר לחזור בו מהתפטרותו ולפתור את התסבוכת שנוצרה.

העילה לשתי ההתפטרויות היא שתי החלטות שהתקבלו בועדת הבחירות בימים האחרונים ואשר לדעת עו"ד מירון התקבלו משיקוליים פוליטיים וכתוצאה מרוב אוטומטי בועדה, והן לדעתו החלטות המנוגדות לכללי לשכת עורכי הדין. ההחלטות נוגעות לפתיחת עוד קלפיות הצבעה ביום הבחירות ביישובים ערביים, לפתיחת כמה קלפיות נוספות ביישובי פריפריה וקלפי אחת בבני ברק, וכן מאפשרות לשני מועמדים להתמודד בבחירות, למרות שלכאורה לא גילו בטפסים למועמדים שיש להם הרשעה משמעתית בעבר. לפי חוות דעת של מירון, לא ניתן היה לאשר את שתי ההחלטות הללו.

 

במחנה של ראש הלשכה הנוכחי, עו"ד דורון ברזילי מיהרו לטעון בעקבות ההתפטרות כי מדובר ב"ניסיון בוטה לגנוב את הבחירות" מצד המחנה של עו"ד אפי נוה, יו"ר מחוז תל אביב בלשכה המתמודד על תפקיד ראש הלשכה, ועו"ד יורי גיא רון (שהיה ראש הלשכה הקודם ואינו מתמודד כיום על תפקיד כלשהו בלשכה). מנגד, גורמים אחרים טענו כי המניע להתנגדות לפתיחת הקלפיות הוא גזעני ופוגע בציבור הבוחרים הערבי בכך שמקשה מהם להגיע לקלפיות.

 

עו"ד יצחק מירון עו"ד יצחק מירון צילום: אוראל כהן

 

במכתב ההתפטרות שלו כתב עו"ד מירון כי קיים רוב אוטומטי בוועדה המזלזל בחוות דעת משפטיות ומצביע ללא היסוס בעד קבלת החלטות בניגוד לכללי לשכת עורכי הדין. לדבריו, לגיטימי שחברי ועדה חושבים אחרת ממנו, אלא שלא אחת בחרה ועדת הבחירות לרמוס אף את החלטותיה העקרוניות שלה עצמה וזאת רק משום שנתבקשה לעשות זאת עקב צרכים פוליטיים של מי מחבריה.

 

מירון הוסיף כי ועדת הבחירות החליטה למשל להציב קלפיות במקומות נוספים, בתי דין שרעים (בתי דין לפי הדת המוסלמית), בלשכות קשר בטייבה ובבאקה אל גרביה, והדבר אינו עולה לדעתו בקנה אחד עם כלל 24 לכללי הבחירות. כמו כן, הוא טוען כי ועדת הבחירות התירה למועמדים שהצהירו הצהרה כוזבת על העדר הרשעות פליליות ומשמעתיות אך בבדיקה התברר כי קיים עבר כזה. לפי עו"ד מירון, ההחלטה לאפשר למועמדים אלה להתמודד בבחירות התקבלה למרות החלטה קודמת לפסול את מועמדותם בבחירות, וקשה היה שלא להתרשם כי היא נעשית לגופו של מועמד.

 

עו"ד ציון אמיר. התפטר אחרי מירון עו"ד ציון אמיר. התפטר אחרי מירון צילום: אוראל כהן

 

עוד לפי מירון, תרבות הדיון בוועדה הינה פוגענית ומלווה בצעקות רמות ובהפניית רמזים מכוערים ליו"ר ועדת הבחירות ומנכ"ל הלשכה. לפיכך הודיע מירון כי בלב כבד ולאחר היסוסים הוא מבקש להשתחרר מתפקידו.

 

לא חלפו שעות בודדות וגם יו"ר הוועדה, עו"ד אמיר, הודיע על התפטרותו מתפקידו. במכתב התפטרות שכתב אמיר הוא ציין כי קיבל בצער את הודעת ההתפטרות של מירון, אך כשם שלמירון קשה לתת גיבוי משפטי להחלטות האחרונות שהתקבלו ע"י ועדת הבחירות, גם לו קשה להסכים עם החלטות שסותרות את הכללים והדין באופן מהותי.

 

לדברי אמיר, האחריות המוטלת עליו מתוקף תפקידו "מחייבת אותי שלא לתת יד או גיבוי להחלטות שעשויות להתפרש כזלזול בדיני הבחירות" ובנסיבות שנוצרו הוא אינו רואה מנוס אלא להתפטר. אמיר העביר עותק ממכתבו גם לשרת המשפטים אילת שקד, לאור העובדה שהבחירות אמורות להתקיים בעוד שבועיים בדיוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x