$
ועידת הצמיחה
ועידת הצמיחה גג עמוד

אבי ליכט: "אל תאיימו לעזוב, זה רק יוצר אנטיגוניזם"

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בוועידת הצמיחה: "זה לא נשמע טוב שחברה מאיימת לעזוב לברלין. נכונות הממשלה נובעת מהיצירתיות ואם הרעיון יהיה שאנחנו נצטרך לרצות אתכם כי אחרת תלכו זה יגביר את האנטגוניזם. אתם צריכים להסביר למה זה עוזר שאתם פה"

רעות שפיגלמן 12:1501.06.15

"למה לא מעודדים חברות צמיחה בישראל? כי אף אחד לא אמר לנו שזה מה שצריך לעשות", כך אמר אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בוועידת הצמיחה של כלכליסט. ליכט הוסיף ואמר "זה לא נשמע טוב כאשר חברה מאיימת בעזיבה לברלין".

 

ליכט אמר ש"הפתרון עבור חברות הטכנולוגיה זה לא לבוא לכל רגולטור בנפרד, כי כל רגולטור רואה זווית מאוד צרה ושאם נסתכל על רפורמות שהצליחו בשוק נראה שאלו רפורמות שהגיעו מהממשלה וחלחלו למטה. למשל יו"ר רשות המסים צריך להכות כל שנה את תחזית ההכנסות של המדינה והרעיון שמנהל רשות המסים יחליט שעכשיו הוא רוצה לעודד חברות הייטק יפגע באינטרס שלו ולכן הממשלה היא זו שצריכה לבוא ולהוריד את תחזית הגבייה של רשות המסים". ליכט הוסיף "אם כל רגולטור ידאג לעצמו זה לא יעבוד, אנחנו צריכים לתמרץ ולא לאבד אמון אחרת תהיה זו נבואה שתגשים את עצמה".

 


 

אבי ליכט אבי ליכט צילום: עמית שעל

 

ליכט התייחס למצב הקיים ואמר שאסור לנו להגיע לסיטואציה שהרגולציה היא הרמטית מדי ולא מאפשרת לחברות מספיק חופש כדי להתפתח. הוא פנה אל משתתפי הכנס ואל החברות ואמר כי הוא מברך על הכנס ומבקש לנצל את המעמד כדי לפנות לחברות שיפנו אל הממשלה ויסבירו מה בדיוק מפריע להן, איזה חוסר היגיון כל לחברה מוצאת בחוקים ובממשל התאגידי הקיים ולהגיע עם פתרונות ספציפייים - זו דרך המלך שדרכה ניתן יהיה להתקדם ולהגיע לפתרונות. ליכט אמר כי פעמים רבות הוא שומע חברות מתוסכלות שלא מבינות את ההיגיון של הרגולטור ושפשוט קמות ונוטשות. ליכט הדגיש כי למרות הבקשה להידברות מול החברות חשוב להבין שיש סף שלא יחצה.

 

"הרגולטור לא קם בבוקר וחושב לעצמו איך אני פוגע בחברות". אם הממשלה תבין שיש מצד אחד משהו שמפריע לחברה אך מצד שני אינטרס הציבור יפגע מאוד אם החברה תקבל את ההקלות שהיא דורשת אזי לא ניתן יהיה לבוא לקראת החברה בדרישה הספציפית ולכן ליכט מבקש שהחברות יבואו עם רשימה של דרישות הגיוניות.

 

ליכט חולק על הרעיון שהאמון בממשלה אבד, וממליץ לחברות בצמיחה לא לאיים בנטישה כי זה לא עובד לבוא ולומר שבברלין יהיה קל יותר והתייחס לכך : "זה לא נשמע טוב לעזוב לברלין. בסוף נכונות הממשלה נובעת מהיצירתיות ואם הרעיון יהיה שאנחנו נצטרך לרצות אתכם כי אחרת תלכו זה יגביר את האנטגוניזם. אתם צריכים להסביר למה זה עוזר העובדה שאתם פה".

 

אחת הסיבות שהממשלה אוהבת את חברות ההייטק זה מפני שהם מייצאים שכל ולא צריכים את המדינה. לא משתמשים ברישיונות וזיכיונות, לא במשאבי טבע וכאשר חברות הטכנולוגיה והצמיחה יהפכו להיות עוד סקטור שמבקש הקלות אז הן מסתכנות בלאבד את היתרון היחסי שלהם ואת האהדה שלה הם זוכים כעת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x