$
ועידת הצמיחה
ועידת הצמיחה גג עמוד

ועידת הצמיחה

"המכשול העיקרי בפני סטארט-אפים - להפוך לחברה גדולה בישראל"

לדברי פרופ' שלמה מיטל בוועידת הצמיחה, הסיבה לכך היא הקשיים הרבים שהמדינה מערימה להקמת חברה. הקשיים המרכזיים: המיסוי וחוקי העבודה

מאיר אורבך 11:4601.06.15

המכשול העיקרי שעומד בפני התפתחות של חברות בישראל היא הקשיים הרבים שמערימה המדינה בפני חברות כאשר הן מנסות לעבור את "עמק המוות", לדברי פרופ' שלמה מיטל מהטכניון. עמק המוות הוא השלב שבו חברת סטארט אפ רוצה לצאת משלב זה ולהפוך לחברה גדולה שעושה עסקים.הדברים נאמרו  היום (ב') בוועידת הצמיחה של כלכליסט.

לדברי מיטל, בסקרים שעשה ישראל נמדדה במקום ה-40 בנוחות לעשות עסקים בישראל. זהו מקום מאוד נמוך בסקרים. אני חושב שמדינת ישראל יכולה להיות במקום גבוה בהרבה יותר אם רק תלמד להקל על העסקים. הוא אמר: "קחו כדוגמא את סינגפור, סינגפור הכריזה על עצמאות ב-1965. הנשיא של המדינה הבינה שזו מדינה ענייה והוא חייב למשוך אליה חברות רב לאומיות. הוא הזמין את אנדי גרוב מאינטל. לפני שנחת, שתל נשיא סינגפור שדרה של עצי דקל כדי להרשים את אנדי גרוב. השדרה קיימת עד היום. השדרה הזו שלחה מסר שהיא חייבת להילחם יום-יום על עצמה כי יש אלטרנטיבה בעולם לסינגפור".

 


מיטל הוסיף כי "לשווייץ יש 48 חברות ברשימת פורבס 2,000 ולא כולם בנקים. הרבה חברות תעשייתיות ויש לה רק 8 מיליון אנשים והם מייצרים בשווייץ והשכר שם גבוה והייצור שם יקר מאוד. אני בא מהאקדמיה אבל אני לא מביא תאוריה. ישראל במקום ה-40 - מקום רע מאוד בקלות הקמת נוחות עסקים בישראל. בהרבה ערכים אנחנו ממוקמים מאוד נמוך בהיררכיה של היכולת להקים כאן עסקים במהירות. דוגמא נוספת היא מדינת גאורגיה שהבינה שאם היא רוצה לעלות מדרגה היא צריכה להשתנות ולכן חיפשה מה הדרכים שבהן אפשר להקל על עסקים". 

 

אנדי גרוב, מנכ"ל אינטל לשעבר. הקימו שדרת דקלים לכבודו בסינגפור אנדי גרוב, מנכ"ל אינטל לשעבר. הקימו שדרת דקלים לכבודו בסינגפור צילום: בלומברג

 

מיטל עוד סיפר כי "עשינו סקר לחברי הפורום הישראלי לצמיחה, ענו לנו שבע חברות מה מונע מהן להקים חברה צומחת בישראל. הסיבה הראשונה היתה הקושי הרב בהשגת כוח אדם מקומי, אבל זה לא הקושי המרכזי. הקשיים המרכזיים לרובן היו החסם של המיסוי בישראל וחוקי העבודה והתעסוקה. חוקים אלו מעמידים קשיים רבים בפני חברות שרוצות לצמוח כאן".

 

"היה קושי רב להרבה חברות ישראליות להביא עובדים לכאן ולכן נאלצו לשכור את העובדים בהונג קונג. אין סיבה לכל הקשיים הביורוקרטיים". מדינת ישראל צריכה להקל על עסקים בישראל ויש מדינות שיודעות לעשות את זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x