$
ועידת האנרגיה 2015
ועידת האנרגיה גג עמוד

ועידת האנרגיה

"שוק הנפט בדרך לאיזון, סעודיה כבר לא שולטת לבד על התפוקה"

כך אמר הבוקר מיסווין מאהאש, אנליסט האנרגיה של בנק ברקליס, בוועידה הלאומית לאנרגיה שמתקיימת בתל אביב: "סין עברה לתחבורה ציבורית המבוססת על גז טבעי, ברזיל עברה לדלקים אלטרנטיבים. מבחינת הסעודים מחיר של 90 דולר לחבית הוא אידאלי אבל בתנאי השוק יהיה להם מאוד קשה להגיע לשם"

ליאור גוטמן 13:2626.05.15

"שוק הנפט משתנה לנגד עינינו, והשליטה המוחלטת של סעודיה בתמחור או בהיצע אינה ממוחלטת כמו שהיה בעבר. מבחינת הסעודים מחיר של 90 דולר לחבית הוא אידאלי אבל בתנאי השוק יהיה להם מאוד קשה להגיע לשם, וטווח מחירים של 68 ואולי 70 דולר לחבית הוא יותר ריאלי", כך העריך הבוקר מיסווין מאהאש (MISWIN MAHESH), אנליסט האנרגיה של בנק ברקליס, זאת במסגרת הוועידה הלאומית לאנרגיה של מכון האנרגיה והסביבה שמתקיימת בתל אביב.

 

מאהאש טוען ששוק הנפט חסר כיום כ-5 מיליארד חביות כדי להתאזן. "בטווח הרחוק יש אפשרויות לביקוש גמיש כמו ההיצע, ומאז דצמבר הדרישה לנפט הולכת וגדלה", אמר.

 


 

בהתייחסו לתנודות החריגות של מחירי חבית הנפט בשנה האחרונה הסביר מאהאש שבכל סוג של סחורה אחרת (כגון פחם או נחושת) יש תאימות מלאה בין ביקוש, היצא ומחירי השוק. בנפט, לעומת זאת, השוק עבד אחרת בגלל השליטה של סעודיה בכלל ומדינות אופ"ק בכלל על הביקוש בשוק, ומכאן על התמחור העולמי. "מנקודת מבט היסטורית תמיד יש מחזור חיים של שפל ומחיר גבוה. בשנה שעברה משהו קרה והביקוש לאנרגיה צנח בצורה משמעותית בצורה מפחידה. ולכן, אם משנת 1999 גדלנו בהיקף של כמיליון חביות ליום, משנת 2014 גדלנו רק בחצי מיליון. הסיבות הן שהביקוש לאנרגיה בסין הצטמצם משמעותית עם המעבר שלהם לתחבורה ציבורית שמבוססת על גז טבעי, אבל גם מדינות אחרות השפיעו על הביקוש כגון ברזיל שעוברת לדלקים אלטרנטיבים. השורה התחתונה היא שפתאום הצרכן יכול לדעת איזה אנרגיה הוא קונה. גם צניחת מחירי המתקנים הסולארים תרמה למגמה", אמר

 

לתפיסתו, כאמור, השוק מתקרב לאיזון מחירים. "בשנה שעברה סין צמחה ב-5.2% ואילו רק ברבעון הראשון של 2015 היא צמחה ב-7.2%. זה מפתיע המון אנליסטים כי הכלכלה שם מאטה אבל הביקוש לנפט עולה. סין לא לבד וגם בהודו יש זינוק של 17% בשנה שעברה בדלקים בנזין, ואם מסתכלים על המקורות להפקה לרבות ארה"ב מאז דצמבר האחרון רואים התאוששות מחירים שעשויה להגיע עד ל-75 דולר לחבית", סיכם. 

 

מיסווין מאהאש. "שוק הנפט צריך כ-5 מיליארד חביות כדי להתאזן" מיסווין מאהאש. "שוק הנפט צריך כ-5 מיליארד חביות כדי להתאזן" צילום: עמית שעל

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x