$
משפט

גזר הדין של אולמרט: שמונה חודשי מאסר בפועל בפרשת מעטפות הכסף

עוד נגזר על אולמרט קנס בסך מאה אלף שקל. ראש הממשלה לשעבר הורשע בסוף מרץ האחרון בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים, לאחר שבית המשפט הפך את זיכויו מ-2012

משה גורלי 08:3725.05.15

שמונה חודשי מאסר מצטברים על כל עונש אחר (בהולילנד) וקנס של 100 אלף שקלים נגזרו על אהוד אולמרט הבוקר בביהמ"ש המחוזי בירושלים. לדברי השופטים "הוא הכתים את השירות הציבורי, כשחומרה מיוחדת ודגל שחור מתנוסס מעל העבירה. אולם את אלה יש לאזן מול הזכויות הרבות, הרגישות המשפחתית, התרומה למדינה".


  

אולמרט שהורשע ב-30 במרץ בקבלת כספי מזומן ממשה טלנסקי של עשרות אלפי דולרים, החזיק בהם ללא דיווח, בקופה סודית, ועשה בהם שימוש לצרכיו האישיים. הוא הורשע בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. במסגרת הטיעונים לעונש ביקשה הפרקליטות לגזור על אולמרט מעט יותר משנת מאסר, בטענה כי העונש הראוי לו עומד מעט מעל אמצע מתחם הענישה בעבירות שבהן הורשע - 18-8 חודשי מאסר.

 

אהוד אולמרט בכניסה לבית המשפט אהוד אולמרט בכניסה לבית המשפט צילום: גיל יוחנן

 

בנוסף, ביקשה הפרקליטות כי העונש יצטבר לעונש שנגזר על אולמרט בפרשת הולילנד - שש שנות מאסר וכי יוטל עליו קנס כספי, לפחות בגובה טובות ההנאה שקיבל, בסך 175 אלף דולרים. ההגנה ביקשה להתחשב בתרומתו לציבור ולביטחון המדינה, בסבל האישי שעבר ועובר וביקשה שעונש המאסר לא יהיה בפועל.

 

סיכויי הערעור בכל הנוגע להרשעה (הכרעת הדין) קלושים ביותר בגלל בחירתו של אולמרט שלא להעיד להגנתו בבית המשפט המחוזי.

 

המדינה הסכימה לעיכוב ביצוע של 45 יום, מועד הגשת הערעור על העונש לעליון, המשמעות - העליון יחליט על העיכוב. העונש - 8 חודשים קל יחסית מה שמקטין את סיכויי הערעור.

 

סנגורו של אולמרט עו"ד אייל רוזובסקי אמר לאחר גזר הדין, "בכוונת אולמרט ובכוונתנו לערער על הכרעת הדין וגזר הדין. בהכרעת הדין נפלו פגמים. העליון החזיר למחוזי את התיק כדי לבדוק שימושים פרטיים בכסף. לטעמנו, לא הוכח שימוש פרטי בכסף. יש לנו עילת ערעור טובה. קיווניו שלא יינתן מאסר בפועל ולכן נגיש ערעור".

 

רוזובסקי נשאל לגבי החלטתו של אולמרט שלא להעיד. "סברנו שנאשם שהעיד 20 ישיבות בסיבוב הראשון וכי בראיות התביעה בסיבוב השני אין עילה להרשיע - החלטנו שלא יעלה להעיד. יש לנו קייס טוב להעלות בערעור וכך נעשה".

 

ראש צוות ההגנה עו"ד אלי זהר: "יום קשה עבורי כחברו וכמשפטן שעובר חווייה בתיק שמתחיל בעדות מוקדמת ומסתיים בהקלטות מפוקפקות. יש לנו תקווה שביהמ"ש העליון ישנה את התוצאה. חשבתי שהרעיון שהאדם הנאמן לך ביותר מקליט אותך כדי לסחור עם המשטרה הוא בלתי מתקבל על הדעת". לשאלה האם תוכן הדברים של אולמרט הוא הבעיה ולא עצם ההקלטה, השיב זהר: "מה שמזעזע בסיפור הזה שאלה עדי המדינה. זהו יום עצוב לנו אבל גם למשפט הישראלי. עינוי הדין שאולמרט עבר לא מצדיק עונש מאסר ועל כך נלך לעליון".

 

ב"כ המדינה עו"ד אורי קורב: "ביהמ"ש העביר מסר צלול וחד משמעי - מעל מעשיו של הנאשם מתנוסס דגל שחור של שחיתות ואי מוסריות. הוא דרס ברגל גסה את אמון הציבור. בית המשפט קבע שהעונש יצטבר למה שייקבע בערעורים על הולילנד ומרכז ההשקעות. הנאשם בדרך לכלא. לא ניהלנו מאבק אישי של ראש בראש. זו לא הפעם הראשונה שתובעים מותקפים ברמה האישית. הגענו עם הראיות והטיעון שלנו והתחושה שלנו היא סיפוק מקצועי על התוצאה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x