$
משפט

שרת המשפטים שקד: המשילות עברה מהעם למערכת המשפט

איילת שקד בכנס לשכת עוה"ד באילת: "אין זה סוד כי בתור שליחתו של הציבור אני פועלת לחיזוק מעמד שליח הציבור לפעול ולמשול והכל תוך שמירה על הרשות השופטת ומעמדה. עלינו למצוא נוסחא לאיזון בין הרשויות"

זוהר שחר לוי 11:3818.05.15
"המשילות עברה מידי העם למערכת המשפט, המתנגדים לכך, ואני ביניהם, מוגדרים כבני החושך", כך אמרה הבוקר (ב') שרת המשפטים החדשה איילת שקד, בנאומה הראשון לאחר כניסתה לתפקיד בכנס לשכת עוה"ד באילת.

 

"בשנים האחרונות", אמרה השרה הנכנסת בכנס לשכת עוה"ד ה-15 המתקיים באילת, "הולך וגובר הרושם כי חל טשטוש בתפיסה הזו נדמה כי קבלת החלטות המשילות אינה מסורה בידי העם ונבחריו בכנסת אלא בידי מערכת המשפט. המתנגדים לכך ואני ביניהם מוגדרים כבני חושך, התומכים בבית המשפט העליון מוגדרים כבני אור. אני כופרת בחלוקה הזו ובהגדרות האלה".

 

שקד הוסיפה: "אין זה סוד כי בתור שליחתו של הציבור אני פועלת לחיזוק מעמד שליח הציבור לפעול ולמשול והכל תוך שמירה על הרשות השופטת ומעמדה. עלינו למצוא נוסחא לאיזון בין הרשויות". לפי שקד, פירושה המילולי של הדמוקרטיה הוא שלטון העם, אך לאחרונה "חל טשטוש מסוים בתפיסה הזו", ו"נראה שקבלת ההחלטות המשילות אינה בידי העם – הכנסת אלא בידי מערכת המשפט".

 

איילת שקד איילת שקד צילום: יאיר שגיא

 

"המשפט והדין מתבססים על איזון", אמרה שקד, "עיקרון זה מלווה לא רק את המערכת המשפטית עצמה אלא גם את הפרדת הרשויות. רק הפרדת הרשויות תבטיח את הדמוקרטיה. האיזונים הם עדינים ומורכבים אך מחויבי מציאות. כוחן של הרשות המחוקקת והרשות המבצעת נגזר מהציבור".

 

"רק אתמול נכנסתי לתפקידי ואני חשה גאווה גדולה להתמנות לשרה האחראית על אחת המערכות החשובות שבנתה החברה הישראלית. כל התאגדות של פרטים השואפת לאגד בתוכה חיים תקינים חייבת מערכת משפט תקינה, לספק סעד לזקוק לו זה אינטרס ציבורי מהמעלה הראשונה".

 

בנאום בו ציטטה מדברי נשיא ביהמ"ש העליון אהרון ברק, הילל הזקן ודוד בן גוריון, הדגישה גם שקד את חשיבתו של בית המשפט העליון בעיניה וציינה כי מערכת המשפט היא אחד מסמליה הבולטים של הדמוקרטיה. "ביהמ"ש", אמרה, "הוא גאווה לאומית בשל הגנה על זכויות אדם וערכי יסוד. ביהמ"ש העליון קנה מקום של כבוד בזירה הישראלית והבינלאומית כאחד. אפעל לשימור מעמד זה כששלטון החוק לנגד עיניי".

 

"סוגיות רבות וחשובות עומדות בפני עם כניסתי לתפקיד", הוסיפה שקד. "אני מבטיחה שאגש לכל הסוגיות בכובד ראש, באוזן קרויה, בהערכה ובכבוד לכל העוסקים בעשייה. בימים אלה אני לומדת את נושא חוק לשכת עוה"ד, לא אשאיר הסוגיה לבדה".

 

שקד הוסיפה: "אני מצפה בתפקידי לשיח מכובד ומכבד, ליושרה, פתיחות ולפלורליזם, לשיח נטול דעות קדומות. בימים הקרובים אתחיל בסבב פגישות ואפגש עם נציגי הלשכה וראשיה. אבקש ללמוד מקרוב את עולם המשפט הישראלי, את הדעות המגוונות, היתרונות והחסרונות. רק לאחר שאלמד את הנושא אבחן לביצוע שינויים. אבחן גם סוגיות לבחינת הביקורת על הפרקליטות. ראוי כי כל איש יהיה נתון לביקורת. אני ניגשת לתפקיד רגיש זה בדחילו ורחימו מתוך צניעות וגאווה. צעדים שייעשו ייעשו לאחר למידת הנושא לעומק וברגישות".

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, ירה חצים כלפי השופטים שנמנעו מלהגיע השנה לכנס, וזאת בשל משוב השופטים שהוביל. "העובדה ששופטים מסוימים לא כאן היום", אמר בנאום הפתיחה שלו, "נובעת מכך שהתעקשנו על המשוב וממאבק חסר פשרות לתת לעורכי הדין כוח ועוצמה – וזאת באמצעות המשוב. והעובדה שהמשוב הוא המקום בו יכלו עורכי הדין להיות מספר ולא שקופים ולהביע את עמדתם".

 

"מאז נבחרתי", הוסיף ברזילי, "הובלתי מספר מהלכים מאז הבחירות הקודמות". לדבריו, כשביקש להחזיר את משוב השופטים הוא התאכזב מהתגובות הקשות כלפיו. "הבטחתי להחזיר אותו במערכת הקודמת", כך לפי ברזילי, "והתאכזבתי לראות כיצד אנשים שתמכו הפנו לי גב, כך לא מתנהגים נבחרי ציבור. למרות התנגדות עזה הצלחנו להחזיר את המשוב. אני מאמין בכל ליבי שמשוב הניתן על ידי אנשים מקצועיים שיושבים באולמות המשפט יכול לתרום. המחויבות שלי הייתה ותישאר לחברי הלשכה ולמערכת המשפט בישראל, לטעמי אין אדם שהוא מעל המשוב כולל אני עצמי".

 

ברזילי בירך את שרת המשפטים החדשה שקד ואמר: "אפשר להיות בעל דעה שונה ובכל זאת בעל מחויבות למערכת המשפט", אמר ברזילי. "אנשים כמו פרופ' דניאל פרידמן הם לא בדיוק אויבים. מערכת המשפט שלנו היא מופת וכולנו מחויבים לשמור עליה מכל משמר. כראש לשכה אני מחויב לפעול כדי לשמור על מערכת המשפט. לשכת עורכי הדין תתמוך בך בצורך להגן בין רשויות המדינה".

 

בהמשך, התייחס ברזילי לבחירות המתקרבות בלשכת עוה"ד, שיתקיימו ביוני הקרוב. "לשכת עורכי הדין אינה רק מועדון צרכנות או מועדון חברים למסיבות ואירועים. אני מצהיר כאן כי לשכת עוה"ד בראשותי תתמוך בך במאבקך לנסות בצורך לאזן בין שלושת רשויות המדינה".

 

לפי ברזילי, מהלך נוסף שהוביל הוא רפורמה פרוקצ'ה שמטרתה לשפר את המשילות. "בהעדר רפורמה זו", אמר, "תקרוס הלשכה לתוך עסקנות קטנה המתעלמת מרצון הבוחר. הרפורמה תוציא מעסקנות לחזון".

 

"זה אינו נאום בחירות", סיכם ראש הלשכה, "זה נאום כואב מלב המקצוע. לא באתי לתפקיד כדי להיות יקיר המערכת, לא לשקשק כוסות עם שופטים ורוזנים. באתי לשנות , למען המקצוע שאני כל כך אוהב, למען הצדק במערכת המשפט, אך המערכה לא תמה. אחד הנושאים על הפרק הוא הצפת המקצוע, כמו גם תופעת לבנת פורן. זו מלחמה על הבית ולא נרפה ממנה. נמשיך להיאבק ביחד עם הפרקליטים וביחד עם העוזרים המשפטיים, נסייע לחלשים בינינו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x