שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

שנת מאסר ומיליון שקל קנס לרב פינטו

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר שנת מאסר, שנתיים על תנאי ומיליון שקל קנס על הרב ששיחד את ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה תת-ניצב אפרים ברכה: "לבד מהיקף הצעת השוחד והסכנות בולט מרכיב ניצול מרות"

נעמה כהן פרידמן, ynet 09:0912.05.15
שנת מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי ומיליון שקל קנס - זה העונש שגזר הבוקר (יום ג') בית המשפט המחוזי בתל אביב שאישר את הסדר הטיעון בעניינו של הרב יאשיהו פינטו שהורשע במתן שוחד לראש היחידה הארצית לחקירות הונאה לשעבר תת-ניצב אפרים ברכה.

 

השופט ד"ר עודד מודריק ציין כי העונש המינימלי בגין מתן שוחד הוא שנתיים מאסר בפועל. מתחם הענישה הראוי לעבירת שוחד, כך לפי השופט, נע בין שנתיים לחמש שנים. באותה הנשימה ציין כי הסדר הטיעון אושר בבג"ץ וכי "הסדר הטיעון סביר".

 

לדברי השופט, "לבד מהיקף הצעת השוחד והסכנות בולט מרכיב ניצול מרות. מרות הנובעת מהשקפת עולמו של תת ניצב ברכה. הנאשם העצים את מרותו של ברכה. הצעות השוחד השתלבו ברצף של פעולות לשיבוש חקירה ושיבוש מהלכי משפט. מדובר ברב גדול שחטא והשחית, שילב אחרים בפשעיו, גם את אשתו על אף מצבה הנפשי כיום".

 

עוד קבע השופט כי "הנאשם נותן את הדין בגין הודאתו. הוא עומד בראש הפעילות של שובה ישראל וצבר תהודה רבה מקרב כל שכבות הציבור הוא היה להם לרב ולמנהיג", השופט סקר את האישום ואת ההסדר בעניינו של פינטו. הוא ציין כי לקח בחשבון גם טענות של באי כוח הנאשם בשל נסיבות אישיות של פינטו שאין לשלוח אותו לעונש מאסר: "הוצגו לי דברים רבים שנאספות מדי שנה תרומות של מיליוני שקלים לנזקקים רבים, הוצגו מכתבי הוקרת תודה. מיום שנולד עזר לזולת, לרבים היה לרב היה למורה דרך".

 

הרב יאשיהו פינטו הרב יאשיהו פינטו צילום: אוראל כהן

 

בשלב הטיעונים לעונש ביקשה הפרקליטות לגזור שנת מאסר על הרב ששיחד את ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה לשעבר, תת-ניצב אפרים ברכה. מנגד, סנגוריו של פינטו ביקשו להסתפק בעבודות שירות. לפי הסדר הטיעון שהתבסס על כתב האישום המתוקן שהוגש נגדו, הרב הודה מתן שוחד של יותר מ-400 אלף שקל לתת-ניצב ברכה, הצעת שוחד בסכום דומה ושיבוש מהלכי משפט. עוד נקבע כי במסגרת ההסדר יהפוך הרב לעד מדינה נגד ניצב בדימוס מנשה ארביב.

 

לפי הפרקליטות, הרב פינטו פעל לשיבוש חמור חוזר ונשנה של מערכת אכיפת החוק והשתמש לשם כך בסכומים גבוהים. לדברי התביעה, עבירות שיבוש מהלכי משפט הן עבירות נלוות לעבירות אחרות, אבל מעשה השיבוש בכתב האישום הוא ברף הגבוה של עבירות השיבוש: "מעשי הנאשם מלמדים אותנו על איסוף מידע באופן שיטתי. זה מעיד על אדם שחושב שכל הגורמים צריכים לפעול בהתאם למטרותיו. לנאשם נודע על החקירה הסמויה. לאחר חקירת המשטרה הוא אסף מידע על החוקרים והשוטרים והחליט לשבש את חקירת חזון ישעיה. ניתן ללמוד מזה על התחכום הרב שלו".

 

על מתן השוחד לתת-ניצב ברכה אמרה הפרקליטות כי "מדובר בניסיון להשחית קצין משטרה בכיר ביותר בדרגת תת-ניצב, שהיה בתפקיד ראש אגף חקירות. כל זאת על מנת לקבל מידע על חקירות ובמיוחד חקירה שבה הוא נחקר באזהרה. שוחד לאיש משטרה שסירב לקבל מתת זו עבירה חמורה בספר החוקים על ידי מי שחש עצמו מעל החוק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x