$
משפט

שרה נתניהו: "מעולם לא זרקתי מפה, זה פשוט לא הולך עם ה-DNA שלי"

בדיון בבית הדין לעבודה בירושלים אמרה רעיית ראש הממשלה כי שופכים את דמה. היא דחתה את טענותיו של אב הבית לשעבר מני נפתלי וסיפרה על ה"דאחקות" שלו עם החברים של בנה אבנר ועל הביצים העטופות שנלקחו לקיסריה

ynet 19:3510.05.15
רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, התייצבה אחר הצהריים (יום א') בבית הדין לעבודה בירושלים, כדי להעיד בשלב ההוכחות בתביעתו של מני נפתלי נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונגד משרד ראש הממשלה. היא טענה ש"דמה נשפך" והפנתה טענות כלפי נפתלי.

 

היא הכחישה שהתנהגה בתוקפונות והשליכה חפצים: "אני מעולם לא השלכתי דבר מעולם על הרצפה. לא פיזרתי. אני זוכרת שראיתי המון פרחים נבולים, ואני ביקשתי, לא רק ממני, מכל מיני אנשים - אם אתם רואים פרחים נבולים - תרעננו אותם.. תוצאיו אותם. יש הרי רק בקומה הציבוירת, אצלנו אין אפילו פרח". היא סיפרה על מקרה שבו שמה פרחים שנבלו על פסנתר. "הכול היה מיובש. אני זוכרת את זה במקרה, זה אחד הדברים הנדירים. אני הוצאתי על הפסנתר, ואמרתי - זה מה שביקשתי מכם? להוציא את הנבולים. חבל שלא עשיתם את זה ביום שישי. איך הגיב מני? סובב את הגב בבריונות ובבוטות ונעלם עד הערב. לא חזר". בסיום עדותה אמרה נתניהו כי היא כועסת מאוד: "הוא שופך את דמי! אני לא ראיתי דבר כזה! לא אצלנו במדינה ולא במדינות אחרות".

 

מני נפתלי מני נפתלי צילום: צביקה טישלר

 

 

 

נתניהו התבקשה להגדיר בתחילת עדותה את תפקידיו של אב הבית: "אב הבית הוא אחראי על כל הנעשה בבית. על כל התחזוקה. על כל העובדים, על עצמו, על מערכת השעות, על התקציבים. אני לא יודעת עוד על מה כי לא הייתי בתוך הדברים האלה, אבל הוא אחראי על הכול". שרה נתניהו אמרה כי עד כה היא לא התבטאה בפרשה: "נשפך דמי בראש חוצות. הגיע הזמן שיישמע קול הצדק לאחר שפיכות הדמים הזאת".

 

אשת ראש הממשלה אמרה כי היא ניסתה בעבר להתרחק מכל מה שקשור לעבודות הבית. "לצערי הרב בתקופה שבה היה מני נפתלי די נמשכתי לזה, ודי באו אליי", היא אמרה בעדותה. "עם אב הבית הנוכחי, שעובד שנתיים, אני כמעט שלא מדברת איתו על שום דבר והבית מתנהל בשקט ונהדר". על עבודתה עם נפתלי היא הוסיפה: "זה באמת לקח כמה חודשים עד שאני נתקלתי באמת בהתנהגות הבוטה שלו, גסת הרוח שלו. מפני שאנחנו אנשים רדופים על ידי התקשורת, אנחנו מפוחדים. ידעתי שלפטר אב בית יהיה כותרות, לכן פחדתי לעשות את זה".

 

שרה נתניהו אמרה כי חלק גדול מהעובדים שעזבו את בית ראש הממשלה כתבו לה מכתבי תמיכה. "אחרי שראו מה שקרה, עם ההתפרצות המטורפת הזאת בתקשורת של אותו אב בית", היא אמרה. "והוא אמר דברים בכלל לא נכון, אמרו 'אנחנו כל כך נהנינו לעבוד, כל כך אהבנו אותך'".

 

שרה נתניהו מגיעה לדיון בביה"ד שרה נתניהו מגיעה לדיון בביה"ד צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

נתניהו תיארה במהלך עדותה את מערכת העבודה עם נפתלי: "ככל שהתחלתי לשים יותר ויותר לב ואמרתי לו, זה לא נעים שככה אתה מדבר, וכשהערתי לו בשבתות, שבאמת כל דקה, וזה היום היחיד שיש לי כמה זמן עם הילדים ועם בעלי, והיה מספיק שהוא היה הולך רגע לטלפון או משהו - מיד מני היה מתיישב לידי ומתחיל לבקש בקשות, בקשות שלו אישיות, תקנים וכו׳. והייתי אומרת לו לדבר עם משרד ראש הממשלה. והוא אמר לי - אם את תתערבי אולי זה ישתנה, אבל אני לא רציתי להתערב. לא רציתי. אחרי כמה פעמים אמרתי לו - מני, באמת, שבת, בבקשה, תן לי להיות עם המשפחה שלי, אם אפשר לדחות את זה ליום ראשון בבקשה".

 

 

שרה נתניהו אמרה שהיא חוסכת, בעיקר כשמדובר בכספי מדינה: "אני אמרתי עד שלא באים ביוזמה עצמית ממשרד ראש הממשלה ומציעים לנו, אני עצמי לא דורשת להחליף. לא רוצה לבזבז כספי מדינה. מעט מאוד החליפו. האגדה שאני אוהבת לבזבז כספי מדינה - היא אגדה. דווקא זכור לי שבתקופת מני נפתלי, הוא רץ, היו לו רעיונות, עוד בתקופה שעוד היו לו רעיונות חיוביים, הוא אמר - מגיע לכם להחליף וילונות, זה צד אחד קצר וצד אחד ארוך. ואני אמרתי לו - בבקשה, מני. פעמיים הכניסו, פעם לפני הביקור של אובמה, ופעם לפני נשיא צרפת שהחליפו את הריפוד בספות בסלון, כי הוא היה כבר מלא כתמים וזהו".

 

בהמשך אמרה נתניהו: "אני חיה בפחד ממה שעושים לי - ואני אומרת - אני לא רוצה. לכן אמרתי. אני רוצה לגמור את המשפט, כבוד השופטת".

 

נתניהו נשאלה מדוע לא פיטרה את נפתלי. "פחדתי, יש לי סיפור של בחורה שהתנהלה כלפי אבא שלי בצורה מאוד בוטה, ואני פניתי למנהל וביקשתי מישהי אחרת, ואז היא יצאה לתקשורת, ונערכה… ואבא שלי נשאר שם בחדר חולה והיא התראיינה בזמן שהוא היה אמור לקבל תרופות… ואם בימים, בשבועות האחרונים של אבא שלי - על זה אני נשחטת על ידי התקשורת, אז בוודאי ובוודאי". היא הוסיפה: "לא יכול שסתם הוא יהיה מלך העולם, בתקופה כל כך ארוכה וגם בתקופת הבחירות".

 

היא סיפרה בהמשך עדותה על יחסי העבודה עם עובדי מעון ראש הממשלה. "אני רוצה לתקן, הם לא העובדים שלי. הם העובדים של המדינה", היא אמרה. "מפני שאני לא משלמת להם משכורת, אני גם לא רואה את עצמי כמעסיקה שלהם".

 

על הפרסומים לפיהם היא התקשרה בנוגע לשקית חלב באמצע הלילה אמרה נתניהו: "לא. לא היה. אני ראיתי את זה בתקשורת. אני הייתי בשוק מזה", היא אמרה. "לא היה אכפת לי אם זה שקית או קופסה. זה ממש שקר". על הפרסומים לגבי הביצים היא אמרה: "אנחנו אף פעם בחיים שלנו לא לקחנו ביצים לא מבושלות לקיסריה. רק מבושלות, אז לא צריך לעטוף אותן. זה דברים שראיתי בתקשורת והם פנטזיה. הרוב המוחלט, המוחלט המוחלט".

 

בנוגע לפרסומים לגבי היחס לעובדים אמרה אשת ראש הממשלה: "זה ממש לא נכון. זה ממש ממש שקר. אני רוצה לספר את הסיפור - אני רוצה לומר לכבוד השופטת שנהפוך הוא, שהיחס הגרוע בבית ראש הממשלה של מני נפתלי היה שלו כלפי העובדים. אז תמיד היו צעקות, היום יש שקט. עופרה (המבשלת) הגיעה אליי המון פעמים בוכה, מה שהוא עשה לה, מה שהוא צעק עליה, מה שהוא לא מאשר לה במשכורות, שהוא רוצה לפטר אותה".

 

דאחקות עם חברים של אבנר

 

במהלך עדותה סיפרה נתניהו על כמה מקרים שבהם נפתלי "עשה דאחקות" עם חבריו של בנה אבנר. "אני שמעתי מהילד הצעיר שלי, והוא אמר לי - עכשיו כמדברים על כל זה, אני רוצה להגיד לך שגם לילדים שהיו ישנים אצלי בי"א -י"ב, ואפילו י׳ כשהוא היה אב בבית - הייתי מורידה שמיכות וכריות. את ידועת שהוא היה מרביץ להם, ממכות? ודאחקות? והם היו מתגלגלים מהשמיכות? אני מבקשת שבית השמפט יידע. אבנר ביקש שאני לא אספר על זה". נתניהו הוסיפה: "תמיד היה בצחוקים ובצחוקים, אני יודעת שככה הוא היה מרביץ גם לעובדי הבית. אני הייתי שומעת שהוא היה 'משקה' בחורות בצינור ומשאיר אותן עם בגדים רטובים".

 

היא דיברה על השימוש של נפתלי בכלי רכב. "חוץ מזה היה רכב של בית ראש הממשלה, שניהם היו אצלו בעפולה, אחד אצל אישתו ואחד אצלו. ומודיעין זה רק התקופה האחרונה כבוד השופטת. זה רק לאחרונה. עובדה שסידרו לו רכב. כמובן שבכל פעם שהוא התלונן אמרתי מה לעשות, אתה גר רחוק. הוא היה מדבר על השעות ההזויות של הנסיעות בחילה. אבל אני לא אמרתי לו לעבור. אני גם לא דרשתי… אני שוב מציינת כבוד השופטת שאת כל שעות העבודה של מני נפתלי ושל שאר עובדי הבית - הוא עצמו קבע. זה הכול".

 

"למה אתה מתנהג ככה?"

 

לאחר העדות אמר נפתלי: "אם היא עוברת תקופה קשה ויש לה אמצעים, אז אני עובר תקופה איומה. אומרים שאני ממומן, אין לי גרוש, אספתי 75 אלף שקל תרומות. אף אחד לא רוצה להעסיק אותי. אני סמל במדינה, שעובד צריך לעמוד על שלו. ירדה לי קצת אבן מהלב היום שאני לא עומד מאחרי הוצאות בית ראש הממשלה, כך הוכח היום".

 

נפתלי הוסיף: "עשו לי עוול, הוריי אמרו לי תעזוב את זה, יאכלו אותך. אנשים ניסו להפיל אותך".

 

עו"ד יוסי כהן, בא כוחה של נתניהו, אמר לאחר הדיון: "מני נפתלי פתח לפני שנה וחודשיים במסע הכפשות שטרם ראינו כמותו. היום תמה מסכת ההוכחות... ראינו כמה גברת נתניהו באה בחום וברגש והביאה לחקר האמת בבית המשפט. היא שכנעה את בית הדין בצדקת טענותיה. הראיות מדברות בעד עצמן. התבייעה תדחה ומני נפתלי ישלם הוצאות".

 

נפתלי (35) כיהן כאב הבית במעון ראש הממשלה במשך 20 חודשים, בין פברואר 2011 לנובמבר 2012, עד שהתפטר משום שלכאורה תקן עובד המדינה והקביעות שלטענתו הובטחו לו לא הוענקו לו. תביעתו מופנית נגד משרד ראש הממשלה, סמנכ"ל נכסים ומבצעים במשרד ראש הממשלה עזרא סיידוף, וכן ראש הממשלה נתניהו עצמו, באופן אישי. נפתלי תובע מהגורמים הללו פיצוי של 650 אלף שקל, מתוכם 100 אלף שקל מראש הממשלה בגין לשון הרע והוצאת דיבה. אב הבית לשעבר מפרט גם טענות רבות כלפי אשת ראש הממשלה שרה נתניהו, על רקע התנהלותה כלפיו במהלך עבודתו, שכללה לדבריו קללות, גידופים ויחס בלתי הולם.

 

לפי כתב התביעה, במשך 20 חודשים ספג נפתלי "עלבונות, פגיעות ונזקים ממוניים, פיזיים ונפשיים, שהביאו אותו לאחר שהושפל שוב ושוב לנסח

 מכתב התפטרות ולעזוב באחת את התפקיד". במסגרת התביעה הוא חשף את הנעשה במעונו הרשמי של האזרח החשוב במדינה. "התברר לו כי ייאלץ להתמודד עם צוות עובדים ממורמר וחסר, ועם עומס לא סביר של עבודה ותחלופה בלתי פוסקת של עובדי משק המסרבים לעבוד במחיצת אשת ראש הממשלה, גברת נתניהו", נכתב בתביעה.

 

ההגנה השיבה כי מעולם לא הובטח לנפתלי תקן של עובד מדינה וכי מעולם הוא לא התלונן על תנאי העסקתו בזמן שעבד במעון. בעניינה של שרה נתניהו הכחישה ההגנה את כל האמירות וההתנהלות שיוחסו לרעיית ראש הממשלה. כמו כן נטען כי נפתלי הוא שסידר את שעות עבודתו וקבע כמה יעבוד ואיך.

 

היא דחתה את הטענות כי השליכה חפצים. "מעולם לא זרקתי מפה", אמרה נתניהו. "צריך לזכור אני דור שלישי לשואה. מעולם לא זרקתי מפה. מה שלמדתי מבית אבא זה שלא זורקים דברים כאלה. זה פשוט לא הולך עם ה-DNA שלי. זה לא יהיה ולא היה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x