$
משפט

עופר נמרודי - איש העסקים שנעצר בפרשת רונאל פישר; שוחרר למעצר בית

חוקרי מח"ש חושדים שנמרודי, המכהן כיו"ר דירקטוריון הכשרה אנרגיה, העביר באמצעות עו"ד רונאל פישר שוחד לקצין המשטרה ערן מלכה. זאת על מנת לקבל מידע על חקירתו הצפויה בפרשת הלבנת ההון בבורסה; חברת הכשרת היישוב דחתה אסיפה שתוכננה למחר בנושא שכרו של נמרודי

זוהר שחר לוי, תומר גנון וליאור גוטמן 15:4305.05.15

עופר נמרודי, המכהן כיו"ר דירקטוריון הכשרה אנרגיה, הוא איש העסקים שנעצר אתמול (ב') במסגרת פרשת עו"ד רונאל פישר. על פי החשד של המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), נמרודי העביר באמצעות עו"ד פישר שוחד לקצין המשטרה ערן מלכה, כדי לברר על מה יישאל במסגרת פרשת "אדון האשליות". החשד בפרשה זו, שנחשפה ב"כלכליסט", הוא שכספי הימורים לא חוקיים הולבנו באמצעות רכישת מניות של הכשרה אנרגיה, שנמרודי היה בעל השליטה בה בתקופה הרלוונטית. נמרודי שוחרר היום למעצר בית של יומיים. חברת הכשרת הישוב, שנמרודי הוא מבעלי השליטה ומשמש כמנכ"ל שלה, דיווחה על מעצרו ושחרורו למעצר בית ומיד לאחר מכן דיווחה על דחיית אסיפה שהייתה צפויה להתקיים מחר (ד') ולדון בשכרו של נמרודי.  

 

 

פרשת הכשרה אנרגיה, שכאמור נמרודי הוא יו"ר הדירקטוריון שלה, היא חלק מפרשת מרמה והלבנת הון שבמרכזה עומד מי שכונה בעבר "נער הזהב" של שוק הון - רועי חיון. הפרשה שנחקרה על ידי היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (היאל"כ) נמצאת בימים אלה בשלבי שימוע בטרם הגשת כתב אישום במחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. קצין המשטרה מלכה היה חלק מצוות החקירה של הפרשה.

 

על פי החשד, חיון ארגן הימורים לא חוקיים באינטרנט והלבין את כספי הרווחים באמצעות עסקאות בבורסה. אצל חיון הימר אדם בשם משה הרשברג שהיה חייב לו כחצי מיליון דולר. חיון הבטיח להרשברג שיקזז לו כ-200 אלף דולר מהחוב, אם יתווך בעסקה שבמהלכה חיון ירכוש ברווחי ההימורים הלא חוקיים כ-2.5% ממניות של הכשרה אנרגיה בשווי 3.7 מיליון שקל. זאת בסמוך להנפקת החברה בנובמבר 2010 שבה גייסה הכשרה אנרגיה מהציבור 830 מיליון שקל. חיון היה צריך את הרשברג, כך החשד, גם כדי שישמש כאיש קש שיחזיק במניות עבורו. בהמשך מכר חיון את המניות ב-17.6 מיליון שקל וגרף תשואה פנטסטית.

  

רונאל פישר רונאל פישר צילום: אוהד צויגנברג

 

להרשברג הייתה היכרות טובה עם נמרודי, ולכן בצוות החקירה של פרשת "אדון האשליות" זימנו אותו למתן עדות. הרשברג היה זה שתיווך בשנת 2010 בעסקה שבה רכשה הכשרת הישוב שהייתה בשליטת נמרודי שני רישיונות חיפוש גז ונפט מחברת פטרומד הקנדית. הרישיונות, שמוכרים בשם "מירה" ו"שרה", היוו את בסיס הפעילות של חברת הכשרה אנרגיה שהונפקה בהמשך.

 

החשד כיום של חוקרי מח"ש, הוא שנמרודי רצה לדעת על מה ייחקר בדיוק בפרשת רכישת מניות הכשרה אנרגיה בכספי ההימורים הלא חוקיים לכאורה. לכן הוא ביקש מפישר שיברר מול קצין המשטרה מלכה על מה בדיוק ישאל, והאם הוא צפוי להיחקר כחשוד. במח"ש חושדים שתמורת הדלפת המידע העביר נמרודי שוחד למלכה באמצעות פישר.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", זהו לא החשד היחיד להתנהלות בעיתית בצוות החקירה בפרשת "אדון האשליות". במהלך החקירה התברר שאחד מחוקרי רשות המסים גנב את כרטיס האשראי של יד ימנו של חיון, גלעד טוגנדרייך. מדובר במיכאל שושן, מנהל תחום חקירות לשעבר ביחידת יהלום, שהיה חלק מצוות החקירה. נגד שושן הוגש כתב אישום בגין עבירות של גניבה, זיוף, מרמה ועבירות נוספות.

 

עורכי דינו של נמרודי ז'ק חן ומיכל רוזן עוזר מסרו: "מר נמרודי ענה לכל שאלות חוקריו והכחיש כל קשר לפרשה. בתום החקירה שוחרר לביתו".

 

עם פרסום שמו של נמרודי דיווחה הכשרה אנרגיה ש"החברה מוסרת בזה דוח מיידי על כך שנודע לה כי לאחר שאתמול נעצר מר עופר נמרודי, יו"ר דירקטוריון החברה ומבעלי השליטה בה ("היו"ר"), בחשד למתן שוחד ושיבוש הליכי משפט, הוא שוחרר היום לביתו למעצר בית בן יומיים. על פי הידוע לחברה היו"ר מכחיש את החשדות המיוחסים לו. כמו כן, למיטב ידיעת החברה אין לחשדות קשר לעסקי החברה ולפעילותה".

 

הכשרה אנרגיה, שנשלטת על ידי הכשרת היישוב, היא אחת השותפות הבכירות ברישיונות "שרה" ו"מירה". הכשרת היישוב והכשרה אנרגיה מחזיקות כ-22% בכל רישיון קידוח. שאר השותפים הבכירים הם רציו (25%), מודיעין (כ-14%) ואנרג'יאן היוונית (כ25%).

 

קידוחי שרה ומירה סימנו עבור תעשיית הגז והנפט את המשבר הראשון בענף. קידוח שרה ומירה התגלו בין ספטמבר לאוקטובר 2012 כקידוחים יבשים, מה שגרם למשקיעים שם "להטביע בים" השקעה אדירה של כ-155 מיליון דולר. מפח הנפש של המשקיעים היה עצום משתי סיבות עיקריות. הראשונה היא שממצאים מוקדמים בישרו על פוטנציאל להפקת גז בהיקף של כ-60% מנפח מאגר תמר. הסיבה השניה היא שכמה חודשים לפני פרסום התוצאות על כך שהקידוח יבש נמרודי התנבא כאילו מאגר הגז שם הוא אכן גדול וכלכלי לפיתוח, ובתשובה לשאלה מדוע הוזמנה אסדה ענה ש"אתה לא מזמין מוהל אם אתה לא בטוח שיש לך בן". כמעט שנה לאחר מהן, כאמור, הקידוחים התבררו כיבשים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x