שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח מבקר המדינה 2015

הממשלה והכנסת לא משלימות תהליכי חקיקה - ולא מאפשרות את יישום החוק

על פי מבקר המדינה, נכון לסוף 2014 שליש מהתקנות שנקבע להן מועד סופי שבו חייבים להתקינן, - טרם הותקנו

שאול אמסטרדמסקי 15:5905.05.15

הממשלה והכנסת רק עושות בכאילו הן מחוקקות חוקים. זו המסקנה שעולה מקריאת הפרק שעוסק בחקיקה בדו"ח מבקר המדינה. מבקר המדינה בדק עד כמה משרדי הממשלה משלימים את תהליכי החקיקה לטובת הציבור, על ידי השלמת תהליכי החקיקה. השלמת החקיקה נעשית על ידי התקנת תקנות, שיוצקות תוכן ספציפי לחוקים שחוקקו, ומאפשרות את יישומם. במקרים רבים, ללא התקנות אין כל יכולת ליישם את החוק.

 

המבקר מצא, למשל, כי נכון לסוף 2014 שליש מהתקנות שנקבע להן מועד סופי שבו חייבים להתקינן, הן טרם הותקנו. למשל, המחוקק קבע כי תקנות שאמורות להחיל את חוק חובת המכרזים על תאגידים עירוניים היו צריכות להיות מותקנות עד פברואר 2003, אך בפועל חלפו 12 שנים והן עדיין לא הותקנו. או למשל בתחום זכויות אנשים עם מוגבלויות, חלפו תשע שנים מחקיקת החוק אך עדיין מחצית מהתקנות שאמורות לאפשר את יישומו טרם הותקנו.

 

הכנסת הכנסת צילום: שאטרסטוק

 

עוד עולה מבדיקת המבקר כי 11% מהתקנות מתעכבות במשרד המשפטים, 11% מתעכבות בשל צורך בתיקוני חקיקה אחרים, 16% מתעכבות בגלל הפוליטיקאים בוועדות הכנסת, 19% מתעכבות בשל עבודות מטה במשרדי הממשלה השונים שלא מתנהלות כמו שצריך, ב-21% מהמקרים ישנם פשוט סידוים חלופיים (למשל, חוזר מנכ״ל) וב-32% מהמקרים העיכובים נוצרים בשל מחלוקות בין משרדי הממשלה השונים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x