$
דעות

פרשנות

הישגי החרדים מגדילים את התמריץ של הילד שלי להגר מכאן

ההסכמים הקואליציוניים עם החרדים מתמרצים אותם להישאר בתוך מסגרות של עולם שלישי ולפגוע ברמת החיים של כולנו, להגדיל את הפער מול המערב ואיתו את הסיכוי שהדור הבא של הישראלים לא יראו במדינת ישראל את ביתם

מיקי פלד 12:5801.05.15

לא הרחבת טיפולי השיניים המשמרים לילדים, לא ביטוח סיעודי ממלכתי ומנגד גם לא שיוויון בנטל הצבאי - אף אחד מהדברים האלה הוא לא תנאי מספיק כדי להבטיח שהילד שלי יישאר במדינה הזו עוד 20 שנה, כשיהיה גדול מספיק כדי שאפשרות ההגירה תהיה רלבנטית לגביו.

 

כל הניסיון שלי להבין את עומקם של ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו השבוע נעשה תחת השאלה האם זו תהיה ממשלה שתגדיל את הסיכוי שהילד ואחיו לעתיד יבחרו להמשיך ולגור בישראל למרות הכל, כפי שהוריהם בוחרים. התשובה החד משמעית היא שלא.

 

עם כל הכבוד להרחבת טיפולי השיניים המשמרים לילדים וביטוח סיעודי ממלכתי שהם חלק חשוב ויפה מהישגי יהדות התורה בהסכם הקואליציוני עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ועם כל הכבוד לדרישות ש"ס לחייב שיעור מסויים של דירות לדיור הציבורי בשיווק הקרקעות של המדינה, כל אלו מתגמדים לעומת הנזק ארוך הטווח שנתניהו גרם לאפשרות שבעוד 30 שנה לא אצטרך לדבר עם הנכדים דרך הסקייפ. זו לא התבכיינות ולא איום. אלה החיים עצמם, כמו שנהוג להגיד היום.

 

רשימת ההישגים של יהדות התורה ואלו הצפויים של ש"ס הם לא פחות מהקרבת העתיד של הילד שלי במדינה הזו. הבטחת הכנסה לאברכים, ביטול התמריצים של מערכת החינוך החרדית ללמד לימודי ליבה (כולל החזרת חוק נהרי) וביטול קריטריון מיצוי יכולת ההשתכרות בסבסוד מעונות הם כולם מקטינים את האפשרות שהילד החרדי והוריו ייצאו להתפרנס בצורה המקובלת בעולם המערבי, כפי שכל זוג הורים אחר נדרש במדינה הזו. כלומר לא רק שרובם של הילדים החרדים לא יזכו לאפשרות לקבל השכלה שתעזור להם למצוא עבודה מכניסה, אלא שגם הם יחיו במציאות תרבותית שבה הנורמה היא שבבוקר לא קמים שני ההורים ויוצאים לעבוד, לפחות לא באופן מלא.

 

נתניהו וכחלון. אחראים ישירים לעתיד הילדים שלנו נתניהו וכחלון. אחראים ישירים לעתיד הילדים שלנו

 

כל זה לא היה מענייני אם המציאות הזו היתה בעיה חרדית בלבד. צריך להבין שכאשר החרדים - שתוך דור צפויים להיות לפחות רבע מהאוכלוסיה - ממשיכים ללמוד במערכת חינוך שמבחינת אפשרויות תעסוקה עתידית מספקת תוכן של עולם שלישי, הם לא ממצים את פוטנציאל ההשתכרות שלהם. כך לא רק הם נשארים לחיות בעוני אלא ממש מקטינים את התוצר הכללי של כל המשק הישראלי ופוגעים באופן דרמטי ברמת החיים של כולנו. זה בא לידי ביטוי בפחות מסים, פחות תוצר בכלל המשק ויותר כספים שנדרשים כדי למנוע מהם חרפת רעב, כספים שיכולים היו לשמש לטובת הגדלת מספר המיטות במערכת הבריאות, מסילות רכבת או מסוקי קרב.

 

אם נוסיף לכך את הפניית עוד ועוד משאבים כספיים לתמיכה במוסדות תורניים, כמו אותם 120 מיליון שקל כספים קואליציוניים שתחלק יהדות התורה כל שנה ועוד כמה עשרות מיליונים ל"תרבות תורנית", שפעמים רבות זה שם מכובס לארגוני החזרה בתשובה, אנחנו מקבלים את המתכון המושלם לפתיחת פער חומרי בין ישראל למדינות המערב, או בלשון פחות "כלכלית" את הגדלת התמריץ החומרי לילד שלי להגר מכאן כשיגדל.

 

כל זה עוד לפני שאמרנו מילה על כך שהפגיעה בתוצר הלאומי משמעה גם הקטנת האפשרות של ישראל להמשיך ולממן את הצבא החזק ביותר במזרח התיכון, ולהבטיח לא רק את היתרון החומרי שלו אלא גם את היתרון האיכותי שלו. לא צריך להפעיל יותר מדי את הדימיון כדי לשער מה יהיה גורלה של המדינה הזו ביום שהצבא שלה לא יהיה צבא של עולם ראשון אלא צבא של עולם שלישי.

 

בשורה התחתונה, נתניהו שחתם במו ידיו על ההסכמים הקואליציוניים הללו ושר האוצר המיועד משה כחלון שבמו ידיו יחתום על הצ'קים למוסדות חרדיים, נושאים שניהם באחריות הישירה לגורל העגום שצפוי למשק והחברה הישראלית ויחד איתנו נושאים באחריות למקרה שהילד שלי יעזוב את ישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x