$
משפט

בלעדי לכלכליסט

"חשבתי ששוחד יש רק ברוסיה, אבל מסתבר שגם אצל צ'צ'יק"

כך אמר בחקירתו איש העסקים היהודי-קנדי נתן ג'ייקובסון, שעל פי החשד נתן שוחד למנכ"ל כאל לשעבר, בועז צ'צ'יק, בתמורה לכך שחברת כרטיסי האשראי תסלוק אתרי הימורים ופורנו שחברת Paygea שבבעלותו איגדה

תומר גנון וזוהר שחר לוי 11:4822.04.15

"חשבתי ששוחד יש רק ברוסיה, אבל מסתבר שגם אצל צ'צ'יק". כך אמר לחוקרי המשטרה איש העסקים היהודי-קנדי נתן ג'ייקובסון, בעלי חברת Paygea, על מנכ"ל חברת כרטיסי האשראי כאל לשעבר, בועז צ'ציק. זאת במסגרת חקירתו בפרשת סליקת אתרי ההימורים והפורנו בארה"ב על ידי כאל בין השנים 2007-2010. ביום שני הודיעה הפרקליטות לכאל, צ'צ'יק וחמישה מעורבים נוספים בפרשה, כי בכוונתה להגיש נגדם כתב אישום בכפוף לשימוע על עבירות מרמה והלבנת הון. צ'צ'יק כיהן עד לאחרונה כמנכ"ל דלק אירופה.

אחד האישומים בפרשה שאיתם יצטרך להתמודד צ'צ'יק בשימוע, אם יחליט להגיע אליו, הוא שוחד שקיבל לכאורה מג'ייקובסון בתמורה לכך שכאל אינק, חברת בת של כאל, תסכים לסלוק בארה"ב אתרי אינטרנט מפוקפקים שאיגדה תחתיה Paygea. חקירת המשטרה העלתה כי צ'צ'יק וחברו הטוב אלברט אלחדף, ביקשו ולקחו לכאורה שוחד מג'ייקובסון, בסיועו של סמנכ"ל הסחר בכאל סטיבן גרינשפן.

 

צ'צ'יק, כך נטען, התנה את ההתקשרות של Paygea עם כאל, בכך שאלחדף יקבל מג'ייקובסון את מניות השליטה ב-Paygea, וייהנה בשל כך מרווחיה. בדרך זו שלשל אלחדף לכיסו מיליוני שקלים, מבלי שהיו לו תרומה או תפקיד כלשהם בניהול החברה.

 

בועז צ'צ'יק. "סחיטה" בועז צ'צ'יק. "סחיטה"

 

ג'ייבסון על הנחיית צ'צ'יק: "blood money"

 

לג'ייקובסון עצמו נערך חיקור דין בקנדה במסגרת הפרשה. על פי גורם המקורב לחקירה, הוא כינה בחקירתו את ההתניה שהגיעה מצ'צ'יק כסחיטה ושהיא הריחה לו כמו שוחד. הוא כינה את ההנחיה שהגיע מצ'צ'יק "blood money". בחקירתו טען ג'ייקובסון בנוסף, שהיו סולקים אחרים שהיה יכול לעבוד איתם, אולם מטעמים פטריוטיים וציוניים הוא החליט לעבוד עם כאל. עוד טען שקנסות שגופי אשראי בינלאומיים כגון ויזה ומאסטרקארד הטילו על כאל, בשל סליקת אתרי הימורים ופורנו ב- Paygea, גולגלו על ידי החברה אליו.

 

 

צ'צ'יק טען בחקירתו בתגובה כי המניות נתנו למקורבו אלחדף, על מנת לשמר את האופציה לכאל להיכנס בעתיד כשותפה של ג'ייקובסון ב- Paygea. כן טען שהיה מדובר במבנה עסקי ונכון עבור כאל, שהמניות יוחזקו על ידי גורם שלישי עבורה. ככל הידוע, חוקרי המשטרה לא מצאו ראיות שהכספים שמהם נהנה אלחדף, הועברו לאחר מכן אל צ'צ'יק. עם זאת, בעבירת שוחד אין הכרח שהתמורה תעבור ישירות לצ'צ'יק. עצם התניית ההתקשרות במתן טובת הנאה למקורבו, מבססת לכאורה יסוד לביצוע עבירת שוחד. דברים אלה יש כמובן לקחת בערבון מוגבל, משום שטרם נערך שימוע לצ'צ'יק.

 

ג'ייקובסון עצמו הורשע בעבר בארה"ב בהלבנת הון בהיקף של 46 מיליון דולר, בגין סליקה לא חוקית של אתרים באינטרנט. במהלך שנת 2013 הגישו האמריקאים בקשת הסגרה. לג'ייקובסון נערך משפט חוזר בארה"ב מול מושבעים, והוא זוכה מהאישומים נגדו בספטמבר 2014. הוא מתגורר כיום בקנדה.Paygea שבבעלותו הודיעה בשנת 2009 על כניסה לפעילות בישראל, וכחלק ממאמצי השיווק שלה אף נתנה בעבר חסות לקבוצת הכדורגל מכבי ת"א.

 

עו"ד בני כץ, המייצג את נתן ג'ייקובסון עו"ד בני כץ, המייצג את נתן ג'ייקובסון

 

צ'צ'יק ב-2010: המשטרה לא תמצא כלום

 

בתוך כך, ובמקביל לזימונו של צ'צ'יק לשימוע, הפרקליטות הקפיאה נכסים שבבעלותו עד שיסתיים ההליך הפלילי נגדו. זאת משום שהרשעה בעבירת הלבנת הון או שוחד, יכולה לגרור חילוט של נכסים בשווי העבירה. העיקרון הוא שאדם אשר צבר נכסים שמקורם בביצוע העבירה, לא ייהנה מהם. בין הנכסים שבית המשפט אישר להקפיא לצ'צ'יק: דירה בת"א, שתי קופות גמל, שתי קרנות השתלמות וקרן פנסיה; וכן שני חשבונות בנק בדיסקונט על שמו ושני חשבונות נוספים על שם רעייתו.

 

במאי 2010, בעקבות תלונה למשטרה שהגיש בנק דיסקונט, בעל השליטה בכאל, נגד צ'צ'יק הוא התראיין ל"ממון" ואמר: "המשטרה לא תמצא כלום". הוא הוסיף כי "אני לא מבין איך הליכי הסליקה יכולים להתקשר להליך פלילי כלשהו".

 

חקירת המשטרה החלה בעקבות פניה של המבקר הפנימי של דיסקונט למשרד החקירות ויצמן יער. בעקבות החקירה הפנימית הוגשה תלונה למשטרה.

 

עו"ד נוית נגב המייצגת את צ'צ'יק, ביקשה לא להתייחס. עו"ד בני כץ המייצג את ג'ייקובסון מסר: "מרשי אינו צד בעניין ואינו מעוניין להגיב בשלב זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x