$
משפט

שטרום על עדי שלג: "לא הבנתי איך לקחתי כזה רמאי גנב ונוכל אלי למשפחה"

איתי שטרום, שנחשב למקורבו של נוחי דנקנר ומואשם בהרצת מניות אי.די.בי, העיד במשפטו; אמר על עד המדינה עדי שלג תוך שהוא דומע כי הוא "שיקר לפרקליטות ולביהמ"ש"; שלג בתגובה: "אני מעמיד את עצמי לבדיקת פוליגרף בכדי שהציבור ידע את האמת"

תומר גנון וזוהר שחר לוי 14:1421.04.15

 

 

בנקאי ההשקעות איתי שטרום, מקורבו וחברו של איש העסקים נוחי דנקנר, המואשם איתו בהרצת מניות אי.די.בי אחזקות בפברואר 2012 בצוותא, עלה כעת (ג') על דוכן העדים בבית המשפט המחוזי בת"א. על פי כתב האישום, באמצעות חשבונות חברת ISP שבבעלותו, שימש שטרום כזרוע המבצעת של דנקנר להריץ את המניה. זאת על מנת לתמוך בשער גבוה למניה, או לחלופין למנוע את קריסתו, ובכך לסייע להצלחת ההנפקה שהתבצעה באותם ימים. בהנפקה זו גייסה אי.די.בי מהציבור 321 מיליון שקל.

 

נוחי דנקנר ואיתי שטרום נוחי דנקנר ואיתי שטרום צילום: אוראל כהן

 

14:20 שטרום: "נוחי כתב לי 'אם אתה באזור תכנס'. זה היה ספונטני"

 

שטרום מספר לעו"ד איריס ניב סבאג, המייצגת אותו במשפט, על הפגישה בביתו של דנקנר בה נכח ויוסי ויליגר ובמהלכה גנו השלושה ברכישה של ויליגר. לדברי שטרום היתה זו פגישה אקראית. "הייתי בתוך האוטו בדרך על רחוב הנשיא והוא (נוחי) כתב לי 'אם אתה באזור תיכנס'. הלכתי לבדוק את זה באיכונים: רואים את האוטו שלי בדרך על הרצליה פיתוח כשנוחי שלח לי את ההודעה".

 

עו"ד ניב-סבאג משמיעה שיחה הקשורה לביצוע העסקה מול ויליגר: הוא קנה 5 מיליון בעסקה מחוץ לבורסה. אנחנו ראינו שב-9:35 אתה מתקשר לויליגר ואחרי כן מתקשרים אליך ב-9:51 - וזו כנראה השיחה שבה מתבצעת העסקה.

 

שטרום: דיברתי עם בחור שגם הוא וגם אני כנראה לא ידענו, ואני מיד מעלה את עדי על הקו והוא מול הבוק. הוא סוגר את המחיר בסוף, הוא עשה את העסקה ובכל עסקה כזאת הייתה שיחת ועידה. אני זוכר שבאחת העסקאות שאלתי אותו מתאים לנו והוא אומר כן. והכוונה כשאני שואל אם מתאים לנו זה אם זה טוב לנו. עדי סגר את העסקה, אני לא מול המסך לא שם ולכן אני שולח אסמס לעדי והוא אומר כמובן.

 

סבאג: אחרי כן ויליגר שואל אותך אם בוצע ואתה מאשר עם עדי.

 

שטרום: זו בעצם שיחה מקדימה לעסקה, בהמשך נסגרו הפרטים. את יכולה ללמוד גם שאני במקש מעדי לרשום כי אני בלי נייר ועט.

 

יוסי ויליגר. שטרום: "זו היתה פגישה ספונטנית" יוסי ויליגר. שטרום: "זו היתה פגישה ספונטנית"

 

סבאג: יש סמס שהוא כותב לך סוס. מה זה?

 

שטרום: סוס זה לא S.O.S. זה איתות שהנייר דוהר. שהנייר עולה וכדאי למכור. זה מונחים שלמדתי פה. אני לא סוחר. אני ביום השני יש לי דיסוננס. אולי האופטימיות של נוחי לא נכונה? אולי הסוחרים היומיים יודעים משהו בזה שהנייר יורד? או שהרוח של נוחי שההנפקה בסדר ותצליח? אני מדברים עם נוחי. אני מוטרד. הסתכלתי מהפוזיציה שלנו. רצינו לפעול.

 

13:30 שטרום: "לא היתה כוונה להשפיע על השער. זה היה ספונטני"

 

עורכת הדין של שטרום, איריס ניב-סבאג, חקרה אותו בנוגע להתכתבות של נוחי דנקנר עם אילן בצרי, ראש המחלקה העסקית בבנק הבינלאומי.

 

סבאג: בהמשך יש התכתבות עם נוחי בנוגע לפניה לאילן בצרי מהבינלאומי.

 

שטרום: הכל פרי שחזור שנוחי דיבר עם בצרי, אני מעריך שהתקשר להגיד שזרק מילה טובה או משהו בסגנון.

 

ניב-סבאג: כתוב באישום שפנית למנהלת שוק ההון בבינלאומי וביקשת להעמיד אשראי של 15 מיליון. כשסורבת, על רק חוסר ביטחונות, פנית לדנקנר שהפעיל את קשריו. תתייחס לכך.

 

שטרום: אתייחס לפתיח של כך – שהכוונה להשפיע על השער - לא היה דבר כזה, לא תכננו דבר כזה, לא אני ולא נוחי. כל זה היה ספונטני. נוחי לא פנה כדי להמשיך את ההשפעה ולא הלך וניסה להשפיע. אני ביקשתי מנוחי שיזרוק מילה טובה. לא היה עולה על דעתי אם היה משהו מעבר לזה. עבדתי מול מנכ"ל הבינלאומי הרבה שנים.

 

השופט כבוב: למה לא עשית? פנית אליו?

 

שטרום: עשיתי.

 

כבוב: למה לא זרקת את שמו של המנכ"ל? אם יש לך רפרנס טובים, קרדיט וקשרים למה אתה צריך את דנקנר?

 

שטרום: בו נחזור לסיטואציה. נתקעתי בלי תכנון. אני לא נתקע בד"כ. אני רוצה להמשיך לפעול כי אני מאמין בזה. אני רוצה לפתור את זה מהר ולהמשיך לקנות ולהרוויח כסף. הפנייה שלי לבנק והפנייה שלי לבצרי, בבינלאומי בניגוד לפועלים לא ישבתי הרבה. חיפשתי מישהו שיזרוק לי מילה טובה – נוחי. וביקשתי שיזרוק מילה, לבצרי, ואמר שהשיחה הייתה טובה. לבוא היום ולהגיד שהשיחה עזרה או לא? אני קיוויתי שתעזור.

 

כבוב: אתה אמרת שאתה תקוע, למה שלא תפעיל קשר שלך? הראייה שפנית לדנקנר כי ידעת שהטלפון שלו ישיג המטרה.

 

שטרום: סביר. אני אומר לך מה באמת היה. הייתה אמורה להיות עסקה בימים הקרובים. אין לי למה להתחיל להעביר סכומים מהחברה הגדולה. אין לי זמן ואני צריך לפעול עכשיו. על הדרך אני פונה לנוחי – שואל אם הוא מכיר מישהו.

 

ניב-סבאג: תתייחס למסרון של שלג על הבלוק.

 

שטרום: זה מחזק את העובדה שאני לא מול מסך ואני לא יודע מה קורה. עדי מוצא לנכון לעדכן אותי מה קורה, מספר על המחזור ומישהו שמכר בלוק של ניירות והנייר ירד ב-4%. מי שבא מהשקפה מהבית של לקנות טוב, בזול, ולקנות פוזציה אומר שהלוואי ועוד מעט יאשרו לי ואוכל לחזור למחירי הפתיחה ואוכל לחזור לפעול. אולי הוא גם טיפה האיץ בי. עדי והחוקרים צחקו עלי שאני לא יודע לקרוא בלוק. ברגע שמבין שיש אישור מהבנק, לפני שמתחיל לקנות, מיד אשתו מתחילה לקנות מסיטי ברוקר.

 

ניב-סבאג: נכון אז היא מתחילה לקנות.

 

שטרום: מה ששלג עשה זה לא כדי להרוויח אלא כדי לגנוב מהחברה. אני לא ידעתי, אני ניזונתי מהמידע שלו - שאלתי איפה אנחנו. אני לא מעורב בעבודה הרגעית שלו אלא מתעדכן מפעם לפעם.

 

אני מבין מעדי, ובפעל זה קרה, שהוא שומר סחורה כדי לבצע – שומר כוח לנעילה. אני אומר 'טוב, תעשה מה שאתה מבין'. ישבתי עם עצמי בדיעבד - איך לא ראיתי, אבל לא היה מה לבדוק, אני לא יודע לעשות את הדברים האלה ולכן משתמש באנשי מקצוע. כולם טועים אבל כולם עובדים איתי באינטרס משותף, זה מה שאז חשבתי.

 

סבאג: עדי ציין בחקירה שחיכה לנעילה כדי להשפיע על השער.

 

שטרום: עדי בהסכם קשר כל דבר להשפעה ולהנחיה שלא הייתה. על אישתו לא דיבר מתחילת החקירה אבל על אי.די.בי הוא דיבר. אמנם לא בהקשר של הפעילות שלו מול אשתו אבל על העסקה הוא דיבר ונתן את אותו הסבר שנתן לי.

 

סבאג: בהמשך היום יש שיחות שלך עם עדי, ובנעילה הוא קנה עוד 2.7 מיליון שקל, אתה התעדכנת איתו.

 

שטרום: כמובן, אחת לזמן, קשה לי להגיד במדויק. התעדכנתי מולו מה קרה ומה סגר. היה בסוף וגם כמי שמכיר אותי עדכנתי א נוחי. כמו שאני מכיר את עצמי עשיתי קופי פייסט למסרון של עדי והעברתי לנוחי.

 

השופט כבוב: בחלופת האסמסים עם שלג תראה מה אתם אומרים זה לזה – 'אומרים שהמחיר ירד ב-10 אחוז אבל כולם עושים שורט. מוכר לא מתנהג ככה והוא אומר מתקיפים אותנו. הם באים מאוד אגרסיביים'. מה זה מתקיפים? מורידים את השער?

 

שטרום: כבודו לא. האסמס שהוא כותב לי בסוף היום – הסוחרים אומרים במילייה שלו. כולם עושים שורט וההנפקה תירד.

 

השופט כבוב: אתה אדיש למחיר?

 

שטרום: נהפוך הוא. אני והוא מאוד מוטרדים מהסיטואציה ולכן אנחנו מדברים ארוכות, ואני אומר לו לדבר עם עוד אנשים ולחזור אלי. הוא אומר לי ביום הראשון שנכנסנו במקום הלא נכון, מה זה אומר? בעיתוי הלא נכון. ברור לשנינו שאני לא יכול לחזור לבנק ולא להגדיל האשראי אבל אם יש לך מישהו שיכול לקנות מחר אז שיביא והוא אומר שאם יש לי אז אני אפעל. היו לו הרבה אינטרסים להגיד לי להביא כסף למחר. היום אני מבין שהשיקולים שלו בעיקר, אם לא רק, הם להמשיך לגנוב כסף מהחברה ולעשות לביתו ולכן ההצעות שלו אינן לטובתי.

 

השופט חאלד כבוב. "אתה אדיש למחיר?" השופט חאלד כבוב. "אתה אדיש למחיר?" צילום: אוראל כהן

 

סבאג: לפי כתב האישום – אתה ודנקנר מתכננים ואז אתה מנחה את שלג, בהתאם למה שסיכמת עם דנקנר.

 

שטרום: אני כן מדבר עם נוחי וכן מעדכן אותו – שולח לו הודעות שקיבלתי משלג אבל לא היה ולא נברא שהייתה תוכנית להשפיע על השער. רצינו. היינו צריכים לפעול מהר. אתה משלם פרמיה על זה שאתה רוצה לקנות מהר כשאתה רוצה לקנות 16 מיליון. אבל לבוא ולומר שעשיתי איזה תוכנית? עשיתי מאמונה שאראה כסף.

 

השופט כבוב: סלח לי שאני שואל בחקירה ראשית. אם אני מוכן לשלם פרמיה על כניסה מיידית לשוק להיכנס לפוזציה, אומר לך איש המקצוע שהמניה בקריסה ושמתקיפים, אז מה הבהילות?

 

שטרום: הוא אומר לי את זה בסוף היום.

 

השופט כבוב: אז למה באותו הרגע אתה לא מספיק? המצב שלך שאתה רוצה להיכנס לפוזיציה, אתה מקבל חוו"ד של איש המקצוע מוול סטריט שאתה מאוהב בו. למה כשהוא אומר שזה המצב אתה לא אומר בוא נשקול את זה?

 

שטרום: כבודו, אתה רואה את האסמס. לא את השיחות. הוא לא אומר שזו קטסטרופה ובוא נברח. להפך הוא משכנע אותי. הוא אומר שמחר יוכל לעשות מזה כסף. בפועל הוא עשה כסף, עשה את זה לאשתו. אמר 'בוא תשיג לי קונים כדי שיהיה לי כסף בארנק'.

 

סבאג: האם האמסמס ברוח השיחות שלך גורם לך לשנות אסטרטגיה? לשנות טקטיקה?

 

שטרום: לקבל אסמס כזה זה מדאיג. לא זוכר את השיחות אבל מניח שהעברתי את רוח הדברים גם לנוחי. יותר מזה – בשיחה עם עדי הוא לא גורם לי להבין שהאסטרטגיה שלי שגויה, הוא גורם לי להבין שהטקטיקה שלנו שגויה שנכנסנו בעיתוי הלא נכון.

 

סבאג: אתה פונה לנוחי, האם חשבת שזה משתלם עם האינטרסים.

 

שטרום: אמרתי לנוחי מתחילת היום שאני פועל והיה לי ברור שזה טוב לו שאני פועל, בונה פוזיציה לעצמי. היה לי ברור שטוב לו שאני פועל. בזמן אמיתי אנשים שמגיעים אלי אני אומר שהם חושבים כמוני שהם קונים ממני סחורה, שאני מאמין בה. היום אני מבין שצביקה בארנבוים לא קנה, אבל אז ראיתי בזה שנוחי רוצה שהחברים שלו יחזיקו בנייר - ולא סתם. ראיתי מולי אנשים רציניים שבאים לקנות את מה שאני מאמין בו.

 

סבאג: מה אתה אומר לנוחי? שאתה מעוניין למכור אחרי שבנית פוזיציה?

 

שטרום: אני משקף לנוחי את רוח הדברים שעדי אומר לי בסוף היום. כדי שיידע, ואני אומר לו שהסוחר שלי, הגיוני שאני אומר לו, לבצע את הפוזיציה ולקנות במחירים יותר נכונים מחר ואני מסביר למה הגיוני לי למכור את זה.

 

12:31 שטרום על עדי שלג: "לא הבנתי איך לקחתי כזה רמאי גנב ונוכל אלי למשפחה"

 

עו"ד איריס ניב סבאג, המייצגת את שטרום חקרה את שטרום על השיחות עם עדי שלג בימים הסמוכים להנפקה.

 

סבאג: יש באיכון רצף של שיחות עם פערים של 3 דקות וארבע דקות, שלחנו אותך לשחזור שאולי הספקת לנסוע.

 

שטרום: עד המדינה גם שיקר כשאמר שהוא לא יודע איפה הטלפון שלי היה, אבל כשאני הייתי במשרד. אני לא עושה דברים כאלה. יותר מזה , כשהוא מאוכן במשרד, וגונב עם אשתו כשאני מאוכן בבית מדבר איתו. שלחו אותי לבדוק כמה זמן לוקח לי לנסוע מהבית למשרד לעלות ולחזור וזה פשוט לוקח לי 24 דקות. לא יכול להיות שהספקתי לנסוע הלוך וחזור בפרק הזמן הזה וגם לעשות את השיחה. (צוות ההגנה מגיש שחזור שעשו בנוגע ללו"ז).

 

סבאג: איך זה מרגיש כשאתה מגלה שהאיש, עדי שלג, פעל מול אשתו בסיטיבורקר?

 

שטרום: הבנתי את זה ביום השני של החקירה, כל החקירה לא הראו לי נייר ואני לא יודע לא יודע על מה הם מדברים כשהם אומרים לי "עסקאות מתואמות". רק בחלק השני של היום השני הוא (החוקר) אמר לי ששלג פעל מול אשתו. אני לא מאמין בשנייה הראשונה - חשבתי שעובדים עלי. אני מביע זעזוע וכעס.

 

ניב-סבאג: לעדי יש טענה על צהרי אותו יום אז היה "נאום הציונות".

 

איתי: איריס אני צריך לספר לך שהיום יש דיון בבית משפט? אני צריך לספר לאיש שוק הון שהיום יש הנפקה? הרי התקשרתי אליו בבוקר ואמרתי לו שאני רוצה לקנות, למה אתה רוצה לקנות? הוא גם עמד מולך והוא יודע להביע דעה כשהוא רוצה. הרי עדי לא פראייר כשאני אומר לו שאני רוצה הוא אומר למה? מי יכול להאמין שאני אומר לאיש מקצוע רק בצהרי היום שיש הנפקה? רק אז הוא מבין ממני שבאתי להציל את הציונות? ולא היתה פגישה, זה עוד ניסיון למסמך את זה שהייתי שם והובלתי אותו באף. לא הייתה פגישה, לא היה סיגר ולא היה נאום ציונות. והייתי אומר אותו דבר גם אם לא היו איכונים - כי זאת האמת כבודו, זאת האמת (דומע). איך אפשר לעשות הסכם עד מדינה בלי לבדוק כלום? (מרים את הקול) איך?

 

סבאג: סיפרת שאחר כך הלכת לטיפול.

 

שטרום: לא הבנתי איך לקחתי כזה טיפוס, רמאי גנב ונוכל אלי למשפחה. איך עשיתי את זה? איך זה קרה לי? רציתי לבדוק איך אני יכול להמשיך לעבוד עם האנשים שלי ולתת בהם אמון.. הטיפול המשיך לבדיקה עם עצמי – והאיש עומד ומשקר לכולם.

 

מעדי שלג נמסר בהמשך לדבריו של שטרום: "ניסיונו של איתי שטרום לנקות את עצמו, באמצעות זריקת הבוץ עלי, איש הביצוע שלו, לא ישנה את העובדה עליה הצהרתי בבית המשפט בצורה הברורה ביותר - איתי שטרום פגש אותי פנים מול פנים במשרד בהרצליה פיתוח, ונתן לי הוראות להעלות את שער מניית אי.די.בי. עובדה זו היא האמת, ואני מעמיד את עצמי לכל בדיקת פוליגרף מטעם הפרקליטות בכדי שהציבור ידע את האמת".

 

שטרום המשיך: "חלק מהעניין שלא זכרתי מה הקווים ומה המינוף זה כי עדי ניהל את העניינים, ועדי כל כך התלהב מההזדמנות לגנוב שוב שהוא לא עדכן אותי שאנחנו רק במסגרת של 2 מיליון ואי אפשר לקנות ב-5 מיליון. העדתי, וגם המומחה העיד ש-ISP באותה שונה סוחרת במיליארדים ואף פעם לא נתקעת במסחר. אנחנו פועלים במינוף בחלק מהמקרים. זו הייתה הפתעה שהכעיסה אותי, אתה מכיר את הדברים, אתה בקשר עם ניצה, איך אתה לא מעדכן אותי? אני מניח שהוא פנה אלי כי פונים אלי כשבעל הבית צריך לבוא ולתת קומפורט איפה שצריך לתת כדי לקבל את האשראי.

 

סבאג: תתייחס לשיחה עם ניצה. אתה אומר לה יש לי עסקה גדולה. צריך שתפתחי לי קו לקנות אידיבי. תתייחס לכך ולכך שאתה אומר לה שאין הישענות על כלום ואתה מעביר את זה הלאה.

 

שטרום: ככלל, אני זוכר את השיחה. כדי לייצר קומפרט, ביטחון, שאין בה סכנה. למרות שלא באתי בדרכים מקובלות, היא לא מהווה סיכון לבנק. אני אומר לה 'או אני או החברה בשווייץ או מישהו ימכור. אל דאגה ניצה. חברת האם עומדת מאחורי. צריך את עזרתך לאשראי'.

 

סבאג: איך היא מבינה שיש לך עסקה סגורה?

 

שטרום: איך היא מבינה?

 

ניב-סבאג: שידרת שיש עסקה סגורה?

 

שטרום: לא, שידרתי רוגע. היה לי ברור שכשהיא שולחת אותי לבוס שלה לבקש אישור היא חייבת לדבר איתו. זה מקובל. לכן שאני מדבר עם בצרי אין מצב שאגיד משהו הפוך ממה שאמרתי לעובדת שלו כי אני יודע שהיא תדבר איתו. אין דבר על עסקה סגורה.

 

סבאג: כשניצה אומרת שאתה צריך בטחונות.

 

שטרום: אני מתכוון לחברת האם.

 

12:17 שטרום על עדי שלג: "עד המדינה שיקר לפרקליטות ולביהמ"ש"

 

סבאג: אתה מתכתב עם דנקנר ב-21.2.12.

 

שטרום: הבנתי שהיה איזשהו מסרון מנוחי אלי. אני יודע שבאותו בוקר קיבלתי החלטה לקנות ואז אני מדבר עם נוחי. אנחנו ימים ספורים לפני ההנפקה וחשוב לי לומר לנוחי ולשמוע מה הוא חושב בצד השני. האם הוא עדיין אופטימי, האם באמת חבריו, מקורביו ואנשיו מחו"ל מתכוונים לקנות בהנפקה. הערכה שלי שנוחי משדר לי רוח מאוד אופטימית וזה היה בסיס ההחלטה שלי, בהמשך דברים השתנו. לכן באותו בוקר יש שיחה, ויש לשיחות כמה מטרות – לאחל לו בהצלחה ולהבין ממנו לאן הרוח נושבת (האם הוא עדיין מאמין כמו שהאמין). אני עוד לא סגור לגמרי אם זה 10 או 15.

 

סבאג: דנקנר העיד שאמר לך שתתפנה להתעסק עם הילדה שלך שנולדה.

 

שטרום: הוא אמר לי, עזוב מה אתה צריך את זה? תתעסק עכשיו במשפחה שלך. נוחי עמד פה ועדים אחרים והבהירו הצדדים שלהם, אני רוצה להבהיר את שלי. השיחה עם נוחי רק חיזקה שאני הולך למהלך הנכון. אמר לי – תודה על הבעת האמון אבל אני בסדר. ההסתכלות שלי הייתה ש"וואלה, הוא באמת אופטימי" וזה חיזק אותי.

 

סבאג: איך זה מביע אמון בו?

 

שטרום: נוחי גם חבר שלי וגם באותו הזמן אחד האנשים החזקים במשק, בעל השליטה באי.די.בי, וחשוב לי שיבין – כמו מהלך שיווקי – שידע שאני מאמין בו. הסתמסנו בענייני עבודה. הוא היה במשרד, לתפיסתי יודע שעוד לא סיימנו והוא עוד שם. היתה החלטה ללכת לעסקה וכתבתי לו שידבר איתי דחוף. אני צריך מישהו וכותב שידבר איתי דחוף. אמרו לי בחקירה שהחזרתי אותו אחרי שלא היה במשרד. נכון, ההסכם נחתם ב-14.2, אבל העבודה לא הסתיימה. בשלב הזה הוא עדיין חלק מהמשפחה שלנו, אני מנצל הזדמנות לעשות עסקה ולכן חיפשתי אותו. אני אומר לו, הוא איש מקצוע, שהולכים להנפקה ושאני רוצה לקנות פוזיציה, תתחיל לקנות 5 מיליון ואח"כ נראה.

 

סבאג: אתה מבין שתהיה השפעה על השער?

 

שטרום: אני איתמם אם אגיד שאם אני רוצה לקנות פוזיציה (וזה כבר קרה לי בעבר) אז ברור שכשרוצים לבנות מהר יש מחיר שצריך לשלם. לא דובר על זה בכלל עם עדי כי זה לא היה מהות. עדי יודע לקנות פוזיציה וזה מה שביקשתי ממנו. לימים הסתבר לי שהוא עשה הפוך בדיוק ממה שביקשתי ממנו. אני בבית, לא יודע מזה כלום, לא על קנייה מאשתו ולא זה שלקח כסף מהחברה שהוא היה שותף בה עד לפני יום. אני לא מתכוון שילך ויקנה את זה לאישתו בחשבון. מקווה שיקנה לאינטרסים שלי ושל ISP. היום כשמנסים לקשור את הפעילות לאינטרסים שלי - אז כל העניין הוא פשוט גניבה לשמה. גניבה ופגיעה באמון שנתתי בו.

 

סבאג: מה מידת המעורבות שלך בפעילות עדי באותו היום?

 

שטרום: לא הייתי במשרד, וגם אם הייתי - לא יכולתי לעזור כי אני לא יודע. בתי נולדה והייתי בבית. קיבלתי דיווחים. למרות שהייתי בבית החלטתי לקנות פוזיציה. בשלבי הפעילות, בניגוד לבדרך כלל, ואני לא סוחר. אני לעולם לא הטריידר. פה בגלל שאני לא לגמרי סומך רק על שיקול דעתו כי כבר הראה לי שעושה טעויות, אני אוהב את עדי, מאמין בו והוא חבר שלי, אמרתי לו בוא נתחיל ב-5 – נגמור ואחר כך נראה. זו הסיבה שנשארנו לקבל דיווחים. וחלקם העברתי לנוחי. חשוב לי שישמע מה השוק אומר. חלק מהדברים, איך אומר, היו שקריים, ניסיון לגנוב ממני עוד ועוד כסף.

הטריידרים הם המסך. אני מדבר עם השוק ואני אומר לנוחי מה אומר השוק. חשוב לי גם שידע שאני פעיל, חלק מהפסאדה מולו. אני אומר אני פה, אני מאמין לך וזה מה שהטריידר שלי אומר. עדי התלוצץ עם החוקרים עלי שאני לא יודע לסחור.

 

סבאג: בכתב האישום כתוב שזימנת את שטרום למשרדי ISP והורית לו לפעול במניה כדי להעלות את השער. הטענה מושתת על עדות עדי אחרי שחתם על הסכם עד המדינה.

 

שטרום: כבודו, עד המדינה שיקר לפרקליטות ושיקר לביהמ"ש. אני לא הייתי במשרדים ביומיים האלה. תמוה ביני למה כשחתמו על הסכם עד המדינה לא ביררו את זה. וגם כבודו שאל את עד המדינה אולי אמרתי לו טלפונית והוא התעקש וסיפר שאחרי כן ירדנו למטה וישנו סיגריה. אבל זה לא יכול להיות כי לא הייתי במשרד, כי לא הייתה הנחיה ודי שיקר כדי להציל את עורו את עור אישתו.

 

11:00 - "לקנות דברים במשבר בלי אנליזה מעמיקה זה הרבה פעמים דברים שאני עושה"

 

עו"ד איריס ניב סבאג, המייצגת את שטרום ביקשה ממנו לספר על ההחלטה לפעול במניית אי.די.בי.

 

שטרום: אני מתנהל מול נוחי חודשים. הוא הצליח במשבר 2008. אני מאמין בו. חשבתי שאם הוא מצליח בהנפקה הזאת לגייס כסף, וזה הרוח שקיבלתי ממנו, אז לא צריך להשקיע ב-2 מיליון שקל. אולי ניקח את הכסף של ISP טריידינג. עוד לא התגבשתי. אבל ידעתי שהגיוס זה קניית זמן מבחינתו. עד שיציל את החברה. הערכתי שאם נוחי יציל את החברה, אז המניה תעלה. כל זה מתגבש ב-21.2. אני לא יודע מתי לשים אצבע בדיוק במהלך היום. אבל זה התגבש אצלי ביום זה.

 

סבאג: למה דרך ISP טריידינג ששמענו פה שאתה סגרת את פעילותה?

 

שטרום: אני צריך מינוף או כלים גדולים יותר. זה חברה שצברה הפסדים ויש גם שיקולי מס.

 

סבאג: זה אופייני לך להשקיע מהבטן?

 

שטרום: כן. לקנות דברים במשבר בלי אנליזה מעמיקה לעצמי ולנוסטרו שלי זה הרבה פעמים דברים שאני עושה.

 

סבאג: יש מקומות שהפסדת בגלל פעולה מהבטן?

 

שטרום: בטח. ב-2008 חטפתי סטירה מצלצלת. קניתי ליהמן ברדרס. לי ולחבר. ואז יום ראשון מגיע. הפד נתן להם לפשוט רגל. הפסדתי את הכסף.

 

שטרום המשיך: הייתי בטוח שההנפקה תהיה מוצלחת ושהנייר יעלה מהר. לא יודע להגיד לך מה זה מהר, אבל הייתי בטוח שהנייר יעלה. אבל זה לא קרה כי נוחי קיבל החלטה לקחת את כל הכסף, והרבה מהחתמים החליטו לזרוק את כל הסחורה יום אחרי. ב-22.2 וב-23.2 לא הייתי שם, אבל גם עדי אומר לי שהמוסדיים (לא היו באמת מוסדיים) זורקים סחורה, כשאני מאמין שכשהם יסיימו להתנקות הנייר יעלה. כי אז הם בלחץ למכור סחורה.

 

10:30 שטרום על עדי שלג: "הוא עשה עלי רושם מדהים, וטעיתי"

 

עו"ד איריס ניב סבאג, המייצגת את איתי שטרום ביקשה ממנו לספר על יחסיו עם עדי שלג שהפך לעד המדינה בתיק.

 

שטרום: הכרנו באזור 2008. הוא עבד בליהמן ברדרס. חבר טוב אמר לי שהוא תותח. וכשחבר אומר ונותן מילה טובה זה עוזר. ואז אמרתי נפתח על הספינה הזאת של ISP עוד פעילות. של טריידיניג (מסחר יומי). אני לא הבנתי בזה ועדי ניהל את זה. התאהבתי בו. בחור חתיך, מרשים, דובר אנגלית רהוטה, עבד בוול סטריט, עשה עלי רושם מדהים וטעיתי. הזרמתי הלוואת בעלים. בהתחלה הפעילות הייתה רווחית.

   

עדי שלג. שטרום: "בחור חתיך, מרשים, דובר אנגלית רהוטה, עבד בוול סטריט, עשה עלי רושם מדהים וטעיתי" עדי שלג. שטרום: "בחור חתיך, מרשים, דובר אנגלית רהוטה, עבד בוול סטריט, עשה עלי רושם מדהים וטעיתי" צילום: שאול גולן

 

שטרום המשיך: נולדה לי בת בלילה של בין ה-19 ל-20. היו לי מסרונים ושיחות עם נוחי ושלג, כשיצאתי נניח לעשן סיגריה כשאישתי הייתה בבית חולים. אחרי הלידה נסעתי הביתה. לקחתי למחרת את הילדים לבית ספר. זה ה-21. כל היום הזה אני גמור. עייף. מפרפר. רק באותו ערב של ה-21 אני מתחיל לנשום.

 

10:00 - שטרום לכבוב: "הרבה זמן אני מחכה לעמוד פה מולך"

 

בתחילת העדות פנה שטרום לשופט חאלד כבוב ואמר לו: "הרבה זמן אני מחכה לעמוד פה מולך". שטרום סיפר תחילה על ילדותו בבאר שבע ושירותו הצבאי. "בגיל 18 התגייסתי לשייטת. נפצעתי פעמיים. פעם אחת השתקמתי וחזרתי, פעם שנייה נפצעתי קשה יותר ורצו לשחרר אותי. נפצעתי במהלך המסלול, לא בפעילות מבצעית. אחרי הצבא הייתי בשליחות בחו"ל. כשחזרתי הייתי מאבטח מטוסים באל על. אני עד היום עושה שירות מילואים פעיל. יש לי תואר שני במינהל עסקים".

 

עו"ד איריס ניב סבאג, שמייצגת את שטרום החלה בתשאולו.

 

סבאג: איך הגעת מאבטחת מטוסים לבנקאות השקעות?

 

שטרום: באיזו טיסה לז'נבה פגשתי את סמי סופר. הוא היה בנקאי השקעות ודרכו נחשפתי לדבר הזה. קראו לי ממשפחתו ללונדון והציעו לי לפתוח נציגות בישראל. עבדתי איתם 7 שנים. לא ידעתי מה זה השקעות. חוץ מהחשבון בנק שלי בפועלים שאבא שלי פתח לי ודן חסכן לא ידעתי מה זה. למדתי ממשפחת סופר. התחלתי לגייס להם משקיעים פה.

 

סבאג: ב-2003 הקמת את ISP.

 

שטרום: עזבתי את קבוצת סופר אחרי שהייתי שכיר שם. הקמתי את ISP בדירת שלושת חדרים בהרצליה. מה שנתן לי אמונה זה שדיברתי עם בכיר בבנק פיקטה השוויצרי. הוא האמין בי שאני יכול לגייס לקוחות. ענבל המזכירה שלי הצטרפה אלי. אפילו לשלם משכורת לא היה לי. כסף לתשתית לא היה לי. הכירו לי אנשי עסקים בשוויץ ואוסטריה שהביאו מימון. במשבר הגדול, 2008-2009, פרצנו, עלינו מדרגה. ניצלנו את המשבר, צפינו אותו כבר מ-2007. הייתי בנסיעת עבודה לארה"ב וחזרתי עם תחושת בטן גדולה שמשהו רע מאוד הולך לקרות. לא ידעתי בדיוק כמה – אבל אחרי זה נערכנו לזה. הבנו שזו הזדמנות וניצלנו אותה בצורה מדהימה. גופים גדולים מאיתנו פשטו את הרגל ואצלנו אלו היו השנים הכי טובות".

 

שטרום סיפר על עסקה שלדבריו הייתה נקודת המפנה שלו: מכירת תיק האג"ח מגובה המשכנתאות של בנק הפועלים. עסקה שעליה גזר עמלה של מיליוני דולרים. "בנק הפועלים החזיק תיק משכנתאות בסדר גודל של מעל 3.5 מיליארד דולר", סיפר. "ב-2008 זה ירד. ההסתכלות שלי מבחינה אסטרטגית היתה שהבנק לא יכול להמשיך להחזיק את זה. הגעתי לבנק ואמרתי שאני רוצה להשתתף במכרז למכור את התיק שלהם. בהתחלה הם קצת העליבו ושאלו למה הם צריכים אותי. מה אני יכול לתת להם שהם לא יכולים לקבל במקום אחר. היום בדיעבד אני יודע שהם לקחו אותי כמדד ייחוס (באנצ'מארק). הם חיפשו את הקניינים הקטנים ביותר, ופירקנו את ה-3.5 מיליארד דולר למיליונים קטנים.

 

שטרום המשיך: "קיבלתי טלפון מאורי לוין מהפועלים ששאל אם אני בא איתו לניו יורק. באותו זמן נולד לי ילד – פג. עזבתי הכל ונסעתי. בדרך לניו יורק הוא מסביר לי שאנחנו קרובים, אבל לא רוצים מצרף של רוכשים אלא קונה אחד. כל ה-3.5 מיליארד במכה אחת".

 

סבאג: איך השפיעה העסקה הזאת על העסקים?

 

שטרום: אחרי העסקה התחלנו לסחור במיליארדים בשנה. איפה שצריך לשמוע על העסקה שמעו עליה. בנקים מצרפת, אנגליה, עשינו עסקאות בהיקף גדול וזה המשיך בשנת 2009".

 

השופט כבוב: אתה מדבר פה על היקפי פעילות של מיליארדים. דנקנר העיד שהתאכזב שאמרת שתיתן 2 מיליון להנפקה של אי.די.בי.

 

שטרום: אני מבין את שדנקנר שהתאכזב, אבל ISP זה גוף קטן שמנסה לנצל את היתרון שלו. מדובר בבוטיק קטן וממוקד. ניסיתי להביא לו.

 

סבאג: בעקבות המשפט הזה פימה (הרגולטור על הבנקים בשוויץ) באו אליך בדרישה?

 

שטרום: פימה לא. אבל בעקבות החקירה שנפצחה כאן הנזק שנגרם לי גדול מאוד. קרן בלקסטון החליטו להפסיק לעבוד איתנו עם תחילת החקירה. הבנתי שאני זז הצידה. מכרתי את חלקי לשותף שלי עם אופציה לרכוש חזרה, והתפטרתי מתפקידי בחברה. אני יועץ חיצוני עכשיו.

 

האישומים נגד שטרום: הרצת מניות והדחה בחקירה

 

לטענת התביעה, במהלך הימים ה-21-23.2.12 ביצע שטרום, באמצעות מנכ"ל הברוקראז' שלו - עד המדינה עדי שלג - רכישות מאסיביות של מניות אי.די.בי בבורסה בהיקף של 42 מיליון שקלים. זאת לרוב בשערים גבוהים משער השוק, וכדי למנוע את קריסת השער בבורסה. לצורך הרכישות האלה שטרום היה זקוק למימון, ונעזר בדנקנר בשלושה מקרים.

 

פעם אחת היה זה כאשר דנקנר צלצל לראש החטיבה העסקית בבנק הבינלאומי, אילן בצרי, וביקש ממנו לאשר לשטרום, שסורב דקות לפני כן, אשראי של 15 מיליון שקל לרכישת המניות; פעם שנייה כאשר דנקנר "חילץ" את שטרום - הפנה אליו חמישה אנשי עסקים כגון אילן בן דב, יוסי ויליגר וצביקה בארינבוים, שרכשו ממנו מניות אי.די.בי בהיקף של 19 מיליון שקל בעסקאות מחוץ לבורסה, וזאת בשערים נמוכים מאלה שבהם רכש אותן בבורסה; ופעם שלישית כאשר העביר לו 8 מיליון שקלים, חמישה ימים לאחר ההנפקה, על מנת שיבצע רכישה של המניות לחשבונו הפרטי ויאפס את חשבון ניירות הערך של ISP בבינלאומי.

 

מלבד האישום על הרצת מניות אי.די.בי, שטרום מתמודד עם אישום נוסף – הדחה בחקירה. "בסוף יום המסחר של 23.2.12", נטען בכתב האישום, "ולאחר תום הוצאתה לפועל של תוכנית ההשפעה, פנה שטרום לשלג והנחה אותו כי אם יום אחד יבואו לשאול אותו למה קנו, עליו להגיד שקנו כי האמינו שאלו קניות טובות. במספר מועדים מאוחרים יותר פנה שטרום לשלג ובירר עימו אם מישהו דיבר אתו לגבי הקניות, והביע שביעות רצון כאשר נענה כי לא נעשתה פנייה כאמור.

 

עוד נטען בכתב האישום כי "גרסתו הראשונית של שלג בחקירתו הייתה כי המניות נקנו על פי שיקול דעתו של שטרום, ומתוך אמונה כי שער הנייר יעלה לאחר ההנפקה, ובכך תאמה את הנחייתו של שטרום. בעשותו כאמור לעיל, הדיח שטרום או ניסה להדיח את שלג שבחקירה על פי דין ימסור הודעת שקר".

 

שטרום טוען להגנתו שלא רקם כל תוכנית תרמתית עם דנקנר להריץ מניה, ומטרת הרכישות בבורסה הייתה לבנות פוזיציה כי האמין בחברת אי.די.בי ובדנקנר. בכתב ההגנה שלו טען כי כל פעולותיו נבעו משיקולים כלכליים, ומי שרימה והריץ את המניה היה שלג. זאת ללא ידיעתו ומאחורי גבו. לגבי הסיוע שהעניק לו דנקנר במימון הפעילות, טוען שטרום כי היה מדובר בחבר שסייע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x