$
מוסף 02.04.2015
מוסף 02.04.15

כשאבי נשאל מדוע הוא מוכר נשק למדינות אפלות השיב: "אתרוצץ בכל העולם כדי להביא לעובדים פרנסה"

אריק שור, מנכ"ל תנובה. בן 59, נשוי ואב לשלושה, גר בתל מונד

נולדתי בתל מונד לגבריאלה ומיכאל. אבי נולד באודסה, בגיל 17 עלה לארץ ללמוד הנדסה כימית בטכניון, וכאן פגש את אמי, בת מושב חרות. אבי צמח בתעשייה הצבאית עד שהפך למנכ"ל תעש. אני השלישי מבין ארבעה אחים, וכולנו גדלנו לצד הקריירה שלו.

 

"כבר כילדים הבנו שאבא איש חשוב, היה לו רכב אמריקאי יפה ובבית היה טלפון כשלאף אחד אחר במושב לא היה. אבי היה סוציאליסט בגישה הבסיסית שלו, תמיד אמר: 'חרט שעובד בתעשייה שעות נוספות מרוויח יותר ממני'. מספרים שבישיבות בעט ברגלו של יו"ר הוועד מתחת לשולחן ודרבן אותו לבקש העלאת שכר כשהחברה הרוויחה יפה. כשנשאל בראיון מדוע הוא מוכר נשק למדינות אפלות השיב: 'המדינה מאשרת כל עסקה, ושנית - אתרוצץ בכל העולם כדי להביא לעובדים פרנסה'. במשפחה המונח 'ספקולנט', שמשחק עם כסף ולא מייצר משהו, היה בגדר קללה.

 

1972. אריק שור (16, יושב מימין) עם  הוריו מיכאל וגבריאלה, אחותו זיוה (21, באמצע), ואחיו מוטי (19, עומד) ויונתן (8) בביתם בתל מונד 1972. אריק שור (16, יושב מימין) עם הוריו מיכאל וגבריאלה, אחותו זיוה (21, באמצע), ואחיו מוטי (19, עומד) ויונתן (8) בביתם בתל מונד רפרודוקציה: עמית שעל

 

"אמא טיפלה בנו והסירה מאבי אחריות לכל ענייני היומיום - אסיפות הורים, בעיות בבית הספר. כשבתיכון היו לי שבעה שליליים היא סיכמה איתי: 'תעזוב את הכדורסל ותתמקד בלימודים. את השליליים נשמור בינינו, אסור להטריד את אבא'. לא הייתי תלמיד מזהיר כמו אחיי הבוגרים שהיו כוכבים, והיה ברור שאמא מצפה רק שאעבור את המבחנים. כיוון שלא ציפו

ממני להרבה אבא אמר: 'לאריק מתאים להיות מציל בבריכה, לא להתאמץ יותר מדי', אבל כשחזרתי עם טפסים מוינגייט כדי להירשם ללימודי הוראת חינוך גופני שודרגתי, והוא אמר לי: 'מורה להתעמלות לא תהיה. תלמד הנדסת בניין בטכניון, זה מקצוע טוב ובינלאומי'.

 

"כשנכנסתי לתפקיד חדש אבא כתב לי בריף כניסה לתפקיד עם הערות בנוסח: 'שב שבועיים ותרשום כל מילה של המנכ"ל היוצא, גם אם נראה לך שאתה מבין יותר ממנו', ו'אל תתחכם, אל תכניס את הבדיחות הלא מצחיקות שלך'. כשמוניתי לתפקיד מנכ"ל תנובה אבי היה האדם הראשון שצלצלתי אליו. הוא מיד עשה את החישוב: 'תנובה מוכרת ב־2 מיליארד דולר. בזמני תעש מכרה ב־1.3 מיליארד דולר; עברת אותי בני היקר'. אבא צמח בתעשייה הביטחונית מלמטה, בעוד שעליי אפשר לומר שהגעתי כנסיך לכמה מקומות עבודה 'מלמעלה'. לכן לעולם לא אכיר את הקוטג' מההתחלה ועד הסוף כפי שאבי הכיר את אבק השריפה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x