שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

קרטל ספרי הלימוד: כתבי אישום על תיאום מכרזים - בכפוף לשימוע

שבעה מנהלים של חברות שיווק והפצה של ספרי לימוד חשודים שחילקו ביניהם את השוק כדי לשמור על רמת המחירים. על פי החשד, המנהלים תיאמו בנוסף החרמת מכרזים של משרד החינוך בפרויקט השאלת ספרים

תומר גנון 12:0029.03.15

רשות ההגבלים העסקיים תגיש כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד 7 בעלים ומנהלים של 6 חברות לשיווק והפצת ספרים, בגין תיאום מכרזים לאספקת ספרי לימוד לבתי ספר, בכפוף לשימוע. מכתבי השימוע נשלחו ביום רביעי האחרון, בהמשך לחקירת הרשות שהפכה לפומבית במאי 2013, במסגרתה נעצרו המנהלים בחשד לתיאום מכרזים. כפי שנחשף ב"כלכליסט", מחלקת החקירות של הרשות המליצה בחודש ינואר 2014 להעמיד לדין את המעורבים בפרשה שזכתה לכינוי "תולעת ספרים".  

 

החברות שזומנו לשימוע הן לוני כהן, דוד רכגולד, כ. בונוס הפצות, ספר לכל, מדע סוכנות להפצת ספרים וחברת יש הפצות ספרים, ומנהליהם שנחקרו באזהרה ברשות

, בחשד לביצוע עבירות של עריכת הסדרים כובלים (קרטל) וקבלת דבר במרמה.

 

ספרי לימוד (ארכיון) ספרי לימוד (ארכיון) צילום: שאול גולן

 

הרקע לחקירה הוא פרויקט השאלת ספרים של משרד החינוך שנועד להקל על נטל התשלומים של הורים. על פי מכתבי השימוע החברות ונושאי המשרה בהן תיאמו את חלוקת אספקת ספרי הלימוד לבתי הספר במסגרת פרויקט השאלת ספרי לימוד של משרד החינוך בשנים 2008-2009.

 

ההסדרים נועדו לתאם הנחות מוסכמות במסגרת מכירת ושיווק ספרי הלימוד, חלוקת שוק על בסיס גיאוגרפי וחלוקה מוסכמת על בסיס שימור הקרטל. מטרת התיאום הייתה לכאורה לשמר רמת מחירים גבוהה, ולמנוע ירידת מחירים במסגרת תחרות מלאה בין החברות. על פי החשד, בין בעלי החברות הייתה קיימת הסכמה של מתן הנחות בשיעור שנקבע ביניהן.

 

בנוסף בשנים 2012-2013, כך מכתבי השימוע, תיאמו החברות ונושאי המשרה בהן את החרמת המכרזים לאספקת ספרי לימוד, ומשרד החינוך נאלץ בשל כך להגיע להסכמות עם החברות ללא ביצוע הליך מכרזי תחרותי. לאור סדר הזמנים הקצר עד לתחילת שנת הלימודים, נערכה פגישה בין חמישה ספקים לבין נציגי משרד החינוך, במהלכה סוכם על הנחה בשיעור של 10% ממחירון משרד החינוך שיעניקו הספקים לבתי הספר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x