$
דעות

כך תשפיע ממשלת ימין על התיירות לישראל

קשה לראות את החרדים או את בנט מעוניינים בתיק התיירות, ולכן ככל הנראה הוא צפוי לעבור לכולנו או לישראל ביתנו. שתי האופציות העומדות על הפרק הן הרע במיעוטו

יוסי פישר 07:3220.03.15
תוצאות הבחירות אינן בשורה חדשה לתעשיית התיירות. מצבה של ישראל כפי שבא לידי ביטוי בתערוכת התיירות הגדולה בעולם שהתקיימה לפני כשבועיים בברלין רחוק מלהשביע רצון. דו"ח בנק ישראל שיתפרסם בסוף החודש וקטעים ממנו פורסמו השבוע מצביע על פגיעה של כ-2 מיליארד שקל בתעשיית התיירות כפועל יוצא של מבצע 'צוק איתן' בקיץ שעבר, המשבר הכלכלי העמוק ברוסיה, הפיחות הדרמטי בשער היורו לעומת הדולר האמריקאי - (המחירים לתיירות בישראל מבוססי דולר) והפיגועים והמתח בחודשים האחרונים באזור ירושלים. גם דוחו"ת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שהתפרסמו לאחרונה תומכים בתמונת מצב זו.

 

מה אם כן, צפוי לנו? ככל הנראה, ובזהירות הנדרשת, מה שהיה הוא שיהיה. תיק התיירות יעבור במשא ומתן הקואליציוני ככל הנראה לאחת משתי המפלגות החילוניות - כולנו או ישראל ביתנו.

 

תיירים בים המלח תיירים בים המלח צילום: רויטרס

 

קשה לראות את החרדים או את בנט רוצים את התיק הזה.

 

באנגלית יש מושג האומר "יש לסחוט את הלימון על מנת לקבל לימונדה". במקרה שלנו, שתי האופציות שעומדות על הפרק הן 'הרע במיעוטו'.

 

ישראל ביתנו. מפלגה ששלושה משריה החזיקו באופן כזה או אחר בתיק התיירות. מפלגה זו התייחסה באופן ברור במצעה למדיניות התיירות אותה היא מתחייבת לנקוט - "המפלגה תפעל להצבת תעשיית התיירות בקדימות ראויה בסדר העדיפות הלאומי של ישראל, ולהקדיש תקציבים ראויים לקידום תעשייה זו. הפחתת הרגולציה, באמצעות הקצאת משאבים ראויים לשיווק התיירות; הקלה בעול הרגולטורי המקשה על התפתחות התעשייה; הקמת מערך לאומי משלב של הממשלה והסקטור הפרטי לשיווק התיירות לישראל – כמקובל במדינות העולם המערבי; פיתוח אתרי תיירות ותשתיות ציבוריות הולמות; ומתן תמריצים ליזמים להקמה ושדרוג של מתקני תיירות. מפלגת ישראל ביתנו תפעל לקידומה ושגשוגה של תעשיית התיירות שיביאו להגדלת התוצר הלאומי וליצירת מקומות תעסוקה חדשים, ולכן המפלגה מאמינה שיש לסייע לתעשייה ולפעול לפיתוחה המהיר".

 

ואילו החלק הרע הוא שקדנציות שרי התיירות של המפלגה הזו לוו בחלקן בשערוריות על רקע התנהגות פסולה וחקירות על שחיתות ואילו כהונת השר הנוכחי מטעם המפלגה התאפיינה בחוסר מעש והחלטות מוזרות שלא לומר הזויות.

 

לעומת זאת, מפלגת "כולנו" היא דף חלק. מפלגה חדשה המבוססת כולה על המוניטין והרפורמה בסלולר של השר לשעבר כחלון.

 

מה אם כן יכול להיות טוב בכך שימונה שר תיירות ממפלגה זו? אם תיק האוצר אכן יהיה בידי כחלון הרי שחיבור בין שליטה באוצר ותיק תיירות בידי חבר מפלגה יכול לסייע רבות בתקציבים ובאישור המדיניות התיירותית בממשלה. אנו מתגעגעים לימים בהם תיק האוצר ותיק התיירות שהינו תיק כלכלי בהגדרתו ומהותו נשלטו על ידי מפלגה אחת.

 

במצע של "כולנו", אין התייחסות ספציפית לתעשיית התיירות אך אם ניתן להאמין לדובריה ולמצע הכלכלי הכללי שלה הרי שרצונה של המפלגה הוא לשבור את הקרטלים, להכניס יותר תחרות למשק, לשבור את מונופול הבנקים ולקצץ ברגולציות. השאלה הגדולה היא כמובן, האם במסגרת ממשלה המונהגת על ידי נתניהו, יצליח השר כחלון לפעול? לפיד ניסה עם 19 מנדטים בקדנציה הקודמת והוכשל. ייתשכן שכחלון המכיר מקרוב את נתניהו ובעל ניסיון פוליטי עשיר יוכל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x