שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בחירות 2015

בחירות 2015

גפני רוצה את השאלטר

אם וכאשר יחזור משה גפני לכס יו"ר ועדת הכספים הוא צפוי לגלות שההעברות התקציביות נתונות לביקורת רבה מבעבר

רוני זינגר 08:1519.03.15

המגעים הרשמיים להרכבת הקואליציה הבאה לא התחילו, אבל כבר כעת ברור שצירופם של חברי הכנסת מיהדות התורה צפוי להיות קל. באופן מסורתי יהדות התורה אינה נוהגת לבקש לעצמה תיקי שרים בממשלה, ונוהגת להתמקד בראש ובראשונה במה שהם זיהו, ובצדק, כתפקיד המרכזי ובעל ההשפעה הגדולה ביותר בכנסת: יו"ר ועדת הכספים. ח"כ משה גפני הוא בעל ותק רב בוועדת הכספים, והוא כבר ישב בעבר על כיסא היו"ר. בשנתיים האחרונות הוא צפה בניסן סלומינסקי מהבית היהודי משתמש בטריקים שהוא כבר הספיק לשכוח. כעת אומרים בסביבתו של גפני כי החזרה לכיסא יו"ר הוועדה היא "עובדה מוגמרת".

גפני הפנים את הביקורת

 

ישיבתו של גפני על השאלטר הכספי האמיתי של המדינה, כיסא יו"ר ועדת הכספים, לימדה אותו את מידת כוחו הרב של נושא תפקיד זה מול משרד האוצר. ברצותו יעביר תקציבי עתק לפה ולשם, וברצותו יעצור אותם. על שר האוצר החדש יהיה לדעת לעבוד איתו בשיתוף פעולה. יו"ר הוועדה חולש על עמדת כוח גדולה במיוחד, שמאפשרת לו - יותר מבכל תפקיד אחר בכנסת - לדאוג באופן מיוחד למגזר שאותו הוא מייצג, אם ירצה בכך.

 

ואכן, התפקיד הזה הוא שעורר בעבר את זעם הציבור על החרדים, כשהתברר כי העברות תקציביות רבות שמאושרות בוועדה מיועדות לגופים ולמוסדות חרדיים. אותו הדבר קרה בשנתיים האחרונות, כשעל כיסא היו"ר ישב סלומינסקי, שדאג להזרמת העברות תקציביות למוסדות ולגופים בהתנחלויות.

 

כיוון שכך, ח"כ גפני מתכנן לדרוש במסגרת ההסכם הקואליציוני בכניסה לממשלה לעגן את כלל התקציבים שיועברו למוסדות החינוך התורניים והמזוהים עם הציבור החרדי בתוך בסיס התקציב. כך הוא יבקש למנוע מצב שבו מדי שבוע יעברו כספים למוסדות החרדיים במסגרת אותן העברות תקציביות, וייצרו תחושה שבה נדמה כאילו החרדים מקבלים יותר.

 

משה גפני. ברצותו יעביר תקציבי עתק לפה ולשם, וברצותו יעצור אותם משה גפני. ברצותו יעביר תקציבי עתק לפה ולשם, וברצותו יעצור אותם צילום: אלכס קולומויסקי

 

ידע לשתף פעולה עם חברי סיעות אחרות

 

גפני נוהג להזכיר כי גם כשכיהן כיו"ר ועדת הכספים, הוא דאג לעבוד בשיתוף פעולה עם חברי סיעות אחרות, ושם לנגד עיניו בעיקר את הדאגה לתחום הרווחה. כך למשל הוא נאבק נגד סגירת המפעלים נעלי בריל ופרי גליל.

 

אין ספק שהבית היהודי נהנו מהפוזיציה היוקרתית שבה אחזו בקדנציה החולפת, אך הם בוודאי ישמחו להחליפה תמורת תפקידי שרים, דבר שלא מעניין כאמור את יהדות התורה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x