$
משפט

לבקשת צ'רנוי: התראת פשיטת רגל לשותפו העסקי לשעבר גד זאבי

ביהמ"ש אישר את הבקשה, בטענה לחוב בגובה 45 מיליון דולר המובטח בשעבודים שונים, בהם דירות במגדלי כרמל וקרקעות בוואדי סאליב

זוהר שחר לוי 17:5811.03.15
בית המשפט המחוזי בחיפה אישר השבוע לאיש העסקים מיכאל צ'רנוי להוציא התראת פשיטת רגל לגד זאבי, זאת בטענה לחוב בגובה 45 מיליון דולר המובטח בשעבודים שונים, בהם דירות במגדלי כרמל וקרקעות בוואדי סאליב.

 

שופטת המחוזי בחיפה, בטינה טאובר, אישרה לצ'רנוי, ולחברה שבבעלותו, טנידה אנסטלט (Tenida Anstalt) להמשיך בהליכי פשיטת הרגל.

צ'רנוי חידש את הליכי פשיטת הרגל נגד שותפו העסקי לשעבר, זאבי, זאת לאחר שלדבריו זה לא עמד בתשלומים שנקבעו ביניהם במסגרת הסכם בוררות.

 

על פי הבקשה שהוגשה באמצעות עורכי הדין ירון קוסטליץ, יואב סגל, גיא גיסין ויואל פרייליך, בין הצדדים נחתם בעבר הסכם בוררות שקיבל תוקף של פסק דין על ידי בית המשפט. החוב של זאבי לצ'רנוי מובטח בשעבודים שונים – דירות במגדלי כרמל, קרקעות בוואדי סאליב, זכויות מכספי תביעה שהגיש זאבי נגד שבעה בנקים וקרקעות באזור התעשייה בלוד. מימוש השעבודים, כך נטען, לא יכסה את החוב במלואו ולכן מבקש צ'רנוי להכריז על זאבי כפושט רגל.

 

מיכאל צ'רנוי מיכאל צ'רנוי צילום: ארטיום דגל

 

הסכם הבוררות שבגינו חייב זאבי כספים לצ'רנוי, עסק בהסכם אופציה בין חברת זאבי גלובל לבין טנידה, שנחתם לתקופה של חמש שנים באוקטובר 1999. לפי ההסכם, קיבלה זאבי גלובל הלוואה בגובה 643 מיליוני דולר מקונסורציום בנקים בראשות הבנק הבינלאומי לצורך רכישת מניות בזק. זאת בתמורה לשעבוד המניות ולערבות בנקאית של בנק פיבי שווייץ על סך 143 מיליון דולר שמאחוריה עמד צ'רנוי.

 

לפי ההסכמים הנטענים, בתמורה להפקדת הכספים לצורך הערבות הבנקאית, טנידה היתה זכאית לקבל את הכסף וכן סכום נוסף של 100 מיליון דולר, וזאת אם תבחר שלא לממש את האופציה לרכישת עד 50 אחוז ממניותיה של זאבי גלובל. במהלך שנת 2000 שילם זאבי חלק מהסכום והבוררות עסקה ביתרת החוב.

 

זוהי בקשתו השנייה של צ'רנוי להכריז על זאבי פושט רגל גם כן סביב הבוררות על עסקת רכישת מניות חברת בזק. זאבי עצמו, בתגובתו לבית המשפט הודה בחובו, 55 מיליון דולר, כלפי טנידה. זאבי הציע מתווה בפני באי כוחם של טנידה להסדר החובות כלפיהם וכי אם לא יקבלו זאת ויעמדו על המשך הליכי פשיטת הרגל, "כי אז ישתף פעולה באופן מלא ויסודי עם הכנ"ר ועם כל גורם שימונה על ידי בית המשפט... שום פסול לא נפל במעשיו ושום רבב לא דבק בפעולותיו ביחס להתנהלותו".

 

לגרסת זאבי, הנזק שנגרם לנושים ממתן צו כינוס נכסים נגדו "עולה בהרבה על התועלת" וכי הוא העמיד בטוחות שונות להחזרת החוב. "אין מנוס מהמסקנה שלפיה הבקשות חסרות השחר מצד טנידה נועדו יותר מכל לגרום נזק תדמיתי חמור לזאבי, תוך פרסום נרחב בכלי התקשורת", כותב זאבי, "הכל לשם הפעלת לחצים פסולים לגביית חובות תוך שימוש פסול ומחוסר תום לב ואף תוך פגיעה בשווי הבטוחות שהועמדו לטובתה".

לאחר שנפתח ההליך, שילם זאבי חלק מחובו וכן נתן שעבודים נוספים לטובת החוב, לכו הוגשה כעת בקשה מעודכנת. יחד עם זאת, צו שניתן במסגרת ההליך הראשון, האוסר על זאבי למכור או להעביר את נכסיו, לא נסגר ועדיין עומד בתוקף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x