$
דעות

הכל בגלל דראגי, ואובמה

מדוע המטבע האירופי מתרסק - ואיך זה עשוי לפגוע בכלכלת ארה"ב

אמנון אטד 17:4311.03.15

היורו ממשיך להתרסק גם בשוקי המטבע בעולם וגם מול השקל. היום צנח שערו היציג של המטבע האירופי ב-1.2% נוספים, נקבע בנקודת שפל חדשה של 4.289 שקל והשלים ירידות מצטברות חדות של 4.3% בששת ימי המסחר האחרונים ושל 9.2% מאז תחילת השנה. שערו היציג של הדולר עלה בשיעור מתון של 0.2% ונקבע ברמה של 4.049 שקל.

 

הירידה בשער היורו נובעת משילוב של שני גורמים עיקריים. הגורם הראשון הוא תוכנית "ההרחבה הכמותית" של הבנק האירופי המרכזי (ECB) שיוצאת לדרך ממש בימים אלה. במסגרתה, התחייב נגיד הבנק המרכזי מריו דראגי לרכוש עד סוף ספטמבר 2016 איגרות חוב בכ-1.1 טריליון יורו. תוכנית "ההרחבה הכמותית" צפויה לפעול בכמה מישורים מתוכננים, אחד מהם הוא השפעה על שער החליפין. התוכנית גורמת להגדלת הביקושים לאיגרות חוב נקובות ביורו בבורסות אירופה, ובמקביל לירידת התשואות הגלומות בהן. כאשר זה קורה, המשקיעים מעבירים חלק מהשקעותיהם הפיננסיות מאותן מדינות למקומות אחרים בעולם. לשם כך הם מוכרים כמויות גדולות של יורו לצורך המרתם למטבעות אחרים. המכירות המוגברות של המטבע האירופי גורמות להחלשתו מול המטבעות האחרים ובראשם הדולר.

 

מריו דראגי מריו דראגי צילום: בלומברג

 

לכך יש להוסיף גם את המשבר הממושך של כלכלת יוון ואת הדיבורים הבלתי פוסקים על יציאה אפשרית של יוון מגוש היורו - שתורמים גם הם את חלקם לחולשת המטבע האירופי.

 

הגורם השני לחולשת היורו בעולם מגיע לאירופה מצידו השני של האוקיינוס האטלנטי.בארה"ב פורסמו בסוף השבוע שעבר נתוני תעסוקה חזקים מהצפוי, שלפיהם שיעור האבטלה ירד ל-5.5% בפברואר. ההתאוששות המהירה מהצפוי של הכלכלה האמריקאית מגבירה את ההערכות כי הבנק המרכזי של ארה"ב יתחיל להעלות את הריבית בהתאם להערכות המוקדמות, בסביבת יוני. ריבית גבוהה יותר על הדולר מגדילה את האטרקטיביות של המטבע האמריקאי בעיני משקיעים בעולם. עודף הביקושים מצידם לדולר גורם לעלייה בשער המטבע האמריקאי, ואחד הקורבנות המיידיים של התפתחות זו הוא המטבע האירופי.

 

עם זאת, הירידות האחרונות בשער היורו מול הדולר פועלות דווקא בכיוון ההפוך. יורו חלש יותר הופך את כלכלת אירופה לתחרותית יותר בהשוואה לכלכלה האמריקאית, וזה הדבר האחרון שמעצבי המדיניות הכלכלית בארה"ב צריכים עכשיו. החשש בארה"ב כעת הוא שהעלאת הריבית המתוכננת על הדולר תשלח את היורו לנקודות שפל נוספות, ולכן בשלב זה כלל לא ברור אם העלאת הריבית הכל כך מדוברת על הדולר אכן תתחיל להתבצע כבר ביוני הקרוב. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x