$
משפט

אישום: פרץ למחשבים של מדונה וסחר ביצירותיה

עדי לדרמן מואשם בעשרות מקרים של חדירה למחשבים: "מכר עותקים של היצירות שגנב תמורת סכומים של עד 1,000 דולר"

זוהר שחר לוי 14:0225.02.15

כתב אישום הוגש הבוקר (ד') נגד עדי לדרמן, בן 39 מתל אביב, ולפיו הוא פרץ במהלך השנים האחרונות למחשביה של מדונה, העתיק את יצירותיה וסחר בהם שלא כדין. "הנאשם מכר עותקים מפרים של היצירות תמורת סכומים הנעים בין עשרות דולרים ועד ל-1,000 דולר ויותר", נכתב לבית המשפט.

 

כתב האישום הוגש באמצעות המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה לבית משפט השלום בתל אביב, ובמקביל אליו הוגשה בקשה לעצור אותו עד לתום ההליכים נגדו בעילה ששחרורו יסכן את ביטחון הציבור.

 

לפי בקשת המעצר, "מחומר החקירה עולה שלדרמן ביצע חדירה שיטתית ורצופה למחשבים של עשרות קורבנות, תוך העתקת כלל החומרים בתיבות הדואר האלקטרוניות שלהם וחומרים נוספים מחשבונות הענן שלהם וביצע האזנת סתר למספר רב של תיבות דואר אלקטרוני". לפי הפרקליטות, החדירה למחשבי הקורבנות בוצעה במכוון לאנשים הקשורים לתעשיית הבידור בארה"ב, "ובדגש על אנשים ממעגל האנשים הקרובים לזמרת מדונה".

  

לדרמן נעצר בחודש שעבר על ידי יחידת הסייבר הארצית בלהב 433 שפתחה בחקירה בעקבות תלונה של בא כוחה של מדונה בישראל, עו"ד תמיר אפורי, שותף בכיר בגילת ברקת ושות' מקבוצת ריינהולד כהן. לפי התלונה, במשך כמה שנים, ככל הנראה שבע, סובלת הזמרת הבינלאומית מכך שיצירותיה וחומרים פרטיים שלה דולפים לרשת. בין השאר, נטען כי גם אלבומה האחרון נגנב.

 

בשיתוף פעולה שבין המשטרה לבין ה-FBI נעצר לדרמן. לאחר שחרורו נעצר פעם נוספת לאחר שנטען כי המשיך במעשיו.

  

כתב האישום שהוגש בעניינו מפרט כיצד חדר בשיטתיות לחומרי מחשב וחשבונות דוא"ל של עשרות אנשים בתעשיית הבידור, בעיקר בארה"ב, ובהם למעלה מעשרה אנשים הקשורים לזמרת מדונה, ומכר גרסאות מוקדמות של אלבומה האחרון.

  

לדרמן נאשם בעשרות מעשי חדירה למחשב שלא כדין, האזנת סתר שלא כדין, פגיעה בפרטיות והפרת זכויות יוצרים, וכן בשיבוש מהלכי משפט. במקביל, הגישה הפרקליטות בקשה לעצור אותו עד תום ההליכים המשפטיים. חקירת הפרשה התנהלה ביחידת הסייבר הארצית בלהב 433, תוך שיתוף פעולה הדוק עם ה-FBI.

 

מדונה מדונה צילום: אי פי איי

 

בכתב האישום נאמר כי שרה זמברנו ואנג'י תיאו, שניים מאנשי צוותה של מדונה, וכן המנהל המוזיקלי שלה, קווין אנטונס, אחסנו קבצי מוזיקה של מדונה בחשבונות "ענן", המשמשים לאחסון חומרי מחשב באופן המאפשר כניסה אליהם באמצעות שם משתמש וסיסמא. הם ואחרים אף השתמשו בשרת דואר מסוים לביצוע התכתבויות בין האנשים המעורבים בפעילותה של מדונה, והועברו קבצים מסוגים שונים ובהם מסמכים, מוסיקה, וחלקים מיומן הפגישות שלה.

  

לפי כתב האישום, ב-2014 ביצע הנאשם האזנת סתר לחשבונות דוא"ל שונים, ובהם לחשבונות של תיאו ואנטונס, וקיבל הודעות דוא"ל בזמן אמת. כך הוא השיג בדרכים שונות, ללא רשות ולעתים באמצעות "תוכנות פריצה", את שם המשתמש והסיסמה לחשבונות הענן ולתיבות דוא"ל שלהם ושל אחרים לשם ביצוע עבירות ובהן יצירת עותקים מפרים ופגיעה בפרטיות. משחדר לחומרי המחשב, העתיק הנאשם קבצים לשם מסחר בהם. במסגרת זו, הוא גם אסף מידע על כתובות דוא"ל של אחרים הקשורים בפעילותה של מדונה, וניסה לחדור ללא רשות לחומרי המחשב המצויים גם בהן, תוך שימוש ב"תוכנות פריצה" ובקבצים הכוללים רשימות של סיסמאות נפוצות.

 

לפי האישום, גם לאחר שנעצר ושוחרר המשיך לדרמן במעשיו ואף הצליח להגיע לחומרי המחשב של המנהל המוזיקלי, העתיק קבצים נוספים לשם מסחר, שכללו בין היתר הקלטת חזרות לטקס הגראמי.

  

עוד מפורט בכתב האישום כי לדרמן השיג בדרכים שונות שמות משתמש וסיסמה לחשבונות דוא"ל של כ-15 אנשים, והוסיף את החשבונות לתוכנת ה-outlook שבשימושו, כדי לקבל את כל תכתובות העבר והעתיד שלהם. לדרמן, נטען, קיבל ושמר בחזקתו עותקים של עשרות אלפי תכתובות של בעלי תיבות הדואר ושל אלו עימם התכתבו, ובכלל זה קבצי תמונות, מוסיקה ומסמכים שונים, ללא אישורם או ידיעתם של איש מהצדדים להתכתבות ובלא היתר כדין.

 

בין הקבצים שהנאשם השיג וסחר בהם מצויות הקלטות בשלבים שונים של שירים שיועדו להיכלל באלבומה של מדונה המכונה "Rebel Heart", עוד בטרם הוחלט לפרסמם. כך למשל, הוא העתיק גרסה מוקדמת של השיר "Give me all your love" של מדונה ומכר אותו לאחר והעתיק גרסאות מוקדמות (demo) לחלק משירי האלבום.  

 

עו"ד אפרת נחמני בר שמייצגת את עדי לדרמן מטעם הסניגוריה הציבורית: "העובדה שבכתב מיוחסות לנאשם ביצוע עבירות ״בדרכים שאינן ידועות במדויק למאשימה מצביעה על כך שגם לאחר הזמן הרב והמשאבים שהשקיעה המשטרה בחקירה היא אינה יודעת להצביע כיצד ואיך בוצעו העבירות. לפיכך, קשה להשתחרר מהרושם שמדובר בקבעון מחשבתי שבו הוחלט מראש שבוצעו העבירות ויוחסו למר לדרמן למרות שאין למדינה שום מושג כיצד בוצעו.

 

"חשוב לציין שיש בפינו טענות קשות על אופן ניהול החקירה והפרת זכויות של לדרמן, שאף הובילו להידרדרות קשה במצבו הנפשי. קשה שלא לתהות כיצד מתכוונת המדינה להוכיח מעבר לספק סביר ביצוע עבירות שהיא בעצמה לא יודעת כיצד בוצעו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x