$
בחירות 2015

בחירות 2015

טרכטנברג: אם אהיה שר אוצר, אשתי תסיים תפקידה כמשנה לנגידה

מועמד המחנה הציוני לתיק האוצר כתב בבלוג שלו: "נפעל בהתאם לכללים המקובלים ולנורמות המשפטיות, וככל שאנו מבינים זאת, נראה כי שנינו לא נוכל לכהן במשרות בכירות אלו בו זמנית"

אורי תובל 13:2521.02.15

לראשונה מאז הפך למועמד המחנה הציוני לתפקיד שר האוצר, התייחס פרופ' מנואל טרכטנברג לניגוד העניינים שבו עשויים להימצא הוא ואשתו, נדין בודו טרכטנברג, המכהנת כמשנה לנגידת בנק ישראל. "כשאתמנה לשר האוצר נפעל בהתאם לכללים המקובלים ולנורמות המשפטיות, וככל שאנו מבינים זאת, נראה כי שנינו לא נוכל לכהן במשרות בכירות אלו בו זמנית", כתב טרכטנברג בפוסט שעלה בבלוג שלו.

 

טרכטנברג הסביר כי החליט להתייחס לסוגייה לרגל יום המשפחה, ומשום שהוא נשאל על כך פעמים רבות. "לא נחה דעתי ולא קל לי עם המחיר הכבד שנדין תיאלץ לשלם”, כתב טרכטנברג בסוף הפוסט, "נחמה פורתא היא שהצפת הסוגיה תתרום אולי לכך שזוגות אחרים לא יצטרכו לשלם מחיר כזה בעתיד”.

 

שני בני הזוג טרכטנברג מחזיקים בתואר דוקטור לכלכלה מאוניברסיטת הרווארד, שם הכירו באמצע שנות השמונים. לאחר הלימודים השתקעו בארץ - עבור נדין, קנדית במקור, היה מדובר בעלייה - ופצחו בקריירות מצליחות. טרכטנברג התמנה לפרופסור בבית הספר לכלכלה באוניברסיטת תל אביב ובהמשך מילא מגוון תפקידים במערכת הציבורית, בהם ראש המועצה הלאומית לכלכלה תחת ראש הממשלה אהוד אולמרט, יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, חבר ועדת ברודט לבחינת תקציב הביטחון וכמובן יו"ר הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי שהוקמה בעקבות המחאה החברתית של קיץ 2011.

 

נדין בודו טרכטנברג נדין בודו טרכטנברג צילום: עמית שעל

 

בודו-טרכטנברג מילאה במשך 22 שנים תפקידי ניהול בכירים בבנק הפועלים. בין 2009 ל-2014 כיהנה במספר תפקידים בבית הספר למינהל עסקים של המרכז הבינתחומי, וב-2014 מונתה למשנה לנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג.

 

על פי תמונת הסקרים, יש סיכוי נמוך בלבד שניגוד העניינים בין בני הזוג יגיע לבחינת הרשויות המתאימות, בהן ועדת טירקל המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה. גם אם המחנה הציוני יקים את הממשלה, הוא יצטרך להציע לשותפיו הקואליציוניים לפחות שניים משלושת המשרדים הבכירים - חוץ, ביטחון ואוצר, כשלתפקיד הנותר מועמדת ציפי לבני. במקרה כזה, ייאלץ טרכטנברג להסתפק במשרד זוטר אם בכלל. אפשרות אחרת שעשויה להעלות את סיכוייו של טרכטנברג להגיע ללשכת שר האוצר היא ממשלת אחדות בין הליכוד למחנה הציוני.

 

בפוסט מתאר טרכטנברג את חייהם המשותפים של השניים: “אנחנו מכירים היטב את המהמורות והאתגרים הרבים העומדים בפני שני בני זוג שבונים קריירה דורשנית ומגדלים ילדים קטנים - הקשיים הכלכליים והלוגיסטיים, אתגרי סדרי העדיפויות ולא פחות מכך האתגרים הנפשיים”.

 

בעד שוויון מגדרי אמיתי

 

הוא מציין כי זהו מצב יוצא דופן ששני בני זוג עשויים להחזיק במשרה כה בכירה אך מציין, כי "יש להניח שמצבים מהסוג הזה ילכו ויתרבו עם הזמן כשיותר ויותר בני זוג נישאים בגילאים יותר מבוגרים... וכך נוצרים תאים משפחתיים שבהם שני בני הזוג מטפחים קריירה מצליחה ושאפתנית באותו תחום ואף באותה סביבת עבודה. זו מגמה ברוכה, לפחות עבור אלה מאתנו השואפים לשוויון מגדרי אמיתי”.

 

עוד הוא מציין, כי "המודל שבו הגבר הוא המפרנס העיקרי ולאישה עבודה משנית - אם בכלל - שייך לעבר, אבל המציאות מסביב עוד לא התאימה את עצמה מספיק לשינויים העמוקים שחלו מאז”. הוא מציין כי במרבית הפעמים, הנשים הן שנאלצות לשלם את המחיר, אם בגלל מערכות חינוך לא מספקות או במקרים של ניגוד עניינים כמו במקרה של הזוג טרכטנברג.

 

"אני מאמין גדול שכל אדם... יכול וצריך למצות את הפוטנציאל האישי שלו. חלק חשוב מתפקידיה של המדינה הנו לתת לאזרחיה את ההזדמנות לעשות זאת. על מנת לאפשר שוויון הזדמנויות מגדרי מלא צריך לעשות שינוי גדול באופן שבו אנחנו כחברה חושבים על התא המשפחתי, ונותנים לשני בני הזוג כלים לקיים בכפיפה אחת תא משפחתי משגשג וקריירות מספקות”, הוסיף טרכטנברג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x