$
דעות

חופשת קיץ באירופה - עכשיו זה יעלה לכם פחות

היורו החלש, השמים הפתוחים, ירידת מחירי הדלק, מחסור בתיירות מרוסיה - שילוב של גורמים משחק לידינו בחופשה הקרובה, אם תשכילו להזמין מראש

יוסי פישר 15:3322.02.15

הכותרת "שער היורו לעומת השקל בשפל חסר תקדים של 12 שנה" משכה את תשומת ליבי השבוע. ברור שלפיחות בשער החליפין של היורו לעומת השקל השפעה משמעותית ביותר על היצואנים שהאיחוד האירופי מרכיב חשוב בהכנסותיהם. רוב ההשפעות הינן שליליות, אך יש גם כאלו הרואים בפיחות היורו לעומת השקל בשורה טובה כאשר מדובר בשער חליפין של כ-4.4 שקלים ליורו. המדובר הוא בראש ובראשונה בחברות התעופה, ובסוכנויות הנסיעות. אלו צפויים לגל של הזמנות של ישראלים כבר לפסח הקרוב ולענות הקיץ.

מאז הרפורמה ופתיחת השמיים לתחרות, מחירי טיסות ליעדים אליהן נכנסו חברות ה-Low Cost האירופית ירדו. לא סתם ירדו, אלא באופן משמעותי . לדוגמא - ברלין: שתי חברות הדגל ששירתו במשך שנים את הקווים לגרמניה ואליה, הפכו את טיסותיהן בקו ברלין-תל אביב לקו Low-Cost וזאת באמצעות העברת קווי התעופה לחברות בנות: UP של אל-על ו-German Wings של לופטהנזה . בחודש מרץ הקרוב אפשר להשיג טיסות בקו זה בכ-250-200 דולר. מלונות 4 כוכבים טובים בברלין במחיר שווה לכל נפש של 100-80 יורו לזוג כולל ארוחת בוקר (לא כולל בזמן תערוכות).

 

אך לא רק ביעד כמו ברלין. גם בבודפשט. אל-על נאלצה להתחרות מול WizzAir ההונגרית וגם לשם מחירי הטיסות צנחו לרמות שהופכות את הטיסה לבודפשט במחיר שיכול להתחרות במחירי טיסה משדה דב לאילת. תוסיפו לכך שבודפשט היא העיר שבסקרים של אתרי מכירת חדרי מלון - Online Travel Agencies מוצגת בעיר בה מחירי המלונות בכל הקטגוריות הינם הזולים ביותר באירופה  - ותקבלו הצעה מנצחת.

 

אז נכון, הטיסות הזולות לא נכנסו לכל היעדים ויש עדיין יעדים רבים אליהם נזקקים לטיסות סדירות, אך גם לשם המחירים אמורים להיות זולים יותר מבשנים עברו והסיבה לכך מחירי הדלקים. בשנה שעברה מחיר חבית דלק עמד על כ-80 דולר לחבית ואילו כיום מחירי חבית נעים בסדר גודל של כ-50 דולר . חלק מחברות התעופה הורידו או הקטינו את סעיף "היטל הדלק" ובכך הורידו את מחירי הטיסות. עד כה, ככל הידוע לי אל-על לא הצטרפה לטרנד והשאירה את היטל הדלק כפי שהיה לפני צניחת מחירי הדלקים. הסיבה נעוצה ככל הנראה בגידור גבוה מראש שעשתה החברה על דלקים.

 

נתב"ג. הטיסות יהיו זולות יותר נתב"ג. הטיסות יהיו זולות יותר צילם: עמית שעל

 

הפגיעה בתיירות מרוסיה משחקת לידי התיירים הישראלים

 

שוק חשוב ומשמעותי לתיירות נכנסת לארצות האיחוד האירופי היה השוק הרוסי. שוק זה צמח במשך העשור האחרון למימדי שיא עד לפני פלישת רוסיה לחצי האי קרים. מאז ולאחר המלחמה באוקראינה שוק התיירות היוצאת מרוסיה בכלל נמצא בצניחה חופשית.

 

המצב כה גרוע עד כדי כך שממשלת טורקיה אישרה לסבסד טיסות מרחבי רוסיה לטורקיה בכ-6,000 יורו לטיסה וזאת רק על מנת להשאיר את ערוצי השיווק פתוחים. בעונת החגים האחרונה התלוננו מלונאים שווייצרים, אוסטרים, צרפתיים וגרמנים על מיעוט הזמנות של נופשי חורף רוסיים. ברור שהאלפיון העליון ברוסיה, האוליגרכים, ימשיכו לנסוע בקיץ הקרוב לנפוש באירופה בחופי הרביירה הצרפתית, בפוזיטנו או בסרדיניה, אך אלו הם רק חלקיק קטן לעומת 4.5 מליון רוסים שביקרו בטורקיה בשנת 2014 או קרוב ל-2 מליון רוסים שביקרו ביוון ומיליונים רבים שפקדו את חופי הים השחור של בולגריה, קפריסין, חופי איטליה ובערי התיירות המרכזיות של אירופה.

 

 

לא מדובר רק בקריסת השוק הרוסי. גם אוקראינה הנמצאת במלחמה עם המורדים ובמשבר כלכלי כתוצאה מהלחימה . מדובר במדינה של כ-50 מליון תושבים שגם ממנה יצאו נופשים רבים לאירופה .

 

מצב זה של אובדן שווקים חשובים למלונאים האירופיים, מביא אותם לחפש אלטרנטיבות וכך מגיעים גם לשוק הישראלי. שוק דינמי שמחפש כל הזמן מציאות ודילים.

 

בקיץ הקרוב אירופה תהיה קרובה מתמיד לנופש הישראלי (כמובן בכפוף לכך ששער החליפין של היורו ישאר נמוך ולא יהיו מבצעים צבאיים בצפון או בדרום).

 

משפחות רבות שוכרות רכב ומטיילות איתו ברחבי אירופה. מחירי הרכב השכור נקובים ביורו וירדו גם הם השנה לעומת שנה שעברה. לא רק מחיר השכרת הרכב ירד, אלא גם מחיר תדלוק הרכב. בנסיעה משפחתית מדובר ב-3-2 תדלוקים שעלו בסביבות כ-200 יורו לשלושה תדלוקים מלאים. גם כאן תרגישו בחיסכון.

 

במסעדות, בקניות ב-H&M, בכניסה לאטרקציות תיירות, ביקור במוזיאונים ובפארקים - בכל המקומות הללו תרגישו את ההבדל במחירים לעומת שנים עברו.

 

העצה שלי, הקדימו להזמין ולשלם מראש. כך גם תוכלו להנות משער חליפין חסר תקדים שקל-יורו. במקרה של טיסות low-cost, ככל שמזמינים זמן רב מראש - המחיר זול יותר מאשר זמן קצר לפני מועד הנסיעה.

 

תוסיפו לכך שהשנה תיירים רבים מארה"ב אך לא רק ממנה, צפויים לבקר באירופה. תיירים אמריקאים נעדרו די הרבה זמן מאירופה עקב שער חליפין גבוה שעמד על 1.45 דולר ליורו אחד. גם הם רוצים להנות משער החליפין הנמוך של היורו לעומת הדולר האמריקאי .

 

מה שברור הוא, שהצרכן הישראלי יהנה הקיץ. מלונות הנופש בארץ יצטרכו להתאמץ מאוד בקיץ הקרוב . התחרות על הנופש הישראלי מול הנופש בחו"ל תגדל, ואילו התיירות הנכנסת לישראל נמצאת בהאטה, כך שאולי מחירי המלונות בקיץ הקרוב ירדו במקצת ? לקוות אפשר...
בטל שלח
    לכל התגובות
    x