$
משפט

הוקל עונשו של גזבר קיבוץ שפיים שמעל ב-16.5 מיליון שקל: ירצה 7 שנות מאסר

שופטי בית המשפט המחוזי בפסק הדין: "על הענישה לתת ביטוי לכך שהמערער נותר ללא בית כאשר הכוונה היא לא רק קורת גג, אלא ללא עוגן כלשהו בחייו". מאסרו הופחת מ-8.5 שנים ל-7 שנים

זוהר שחר לוי 14:5718.02.15

בית המשפט המחוזי בתל אביב הקל היום (ד') בעונשו של יהודה דורון, גזבר שפיים לשעבר שהורשע בגניבת 16.5 מיליון שקל מכספי הקיבוץ וקבע כי ירצה 7 שנות מאסר במקום 8.5 שנים שנגזרו עליו בעבר. הכרעת הדין על הרשעתו של הגזבר נותרה בעינה. "ענישה, גם כאשר היא מחמירה, צריכה להתחשב בהיבטים אנושיים וכך מצאנו לנכון לנהוג גם במקרה הנוכחי".

שופטי המחוזי בתל אביב, דבורה ברלינר, ג'ורג' קרא ומרים סוקולוב, דחו את ערעורו של הגזבר, שהורשע במעילה של כ-16.5 מיליון שקל מכספי הקיבוץ. בין השנים 1996-2002 אף הקלו בעונש המאסר בעיקר בשל מצבו הבריאותי, חלוף הזמן ונסיבותיו האישיות.

 

יהודה דורון יהודה דורון צילום: עמית שעל

 

"דורון ללא ספק נפל מאיגרא רמא לבירא עמיקתא", כתבו השופטים בפסק הדין, "המערער היה חבר קיבוץ. להיות חבר קיבוץ משמע להיות בעל בטחון כלכלי מלא, בטחון חברתי, בטחון שמחלחל לכל רבדי החיים. ביתו של דורון נלקח ממנו, זכויותיו כחבר קיבוץ ומה שחשוב מכך אולי, זכויותיהם של כל בני משפחתו נלקחו".

 

לפי השופטים, הקיבוץ היה ביתו של דורון, פשוטו כמשמעו אולם חומרת מעשיו נובעת בין היתר מכך "שהוא בגד בבית זה".

 

"אולם", נכתב עוד, "במקביל על הענישה לתת ביטוי לכך שהמערער נותר ללא בית כאשר הכוונה היא לא רק קורת גג, אלא ללא עוגן כלשהו בחייו. דורון נודה, לפחות על ידי חלק מחברי הקיבוץ, משפחתו נאלצה לעזוב את הקיבוץ בבושת פנים. אנו ערים לכך שמאז חלפו שנים, אך אין בכך כדי לגמד את השבר המשפחתי. השבר המשפחתי הוא עונש שאינו מנוי בספק החוקים, אולם במקרה הנוכחי הוא בא לידי ביטוי מקסימלי. ענישה, גם כאשר היא מחמירה, צריכה להתחשב בהיבטים אנושיים וכך מצאנו לנכון לנהוג גם במקרה הנוכחי".

 

פרט להפחתה בעונש המאסר שהוטל על דורון לא התערב בית המשפט בקנס הכספי של 1.5 מיליון שקל ובפיצויים שהוטלו עליו בגובה 500 אלף שקל לקיבוץ בגזר הדין שניתן בעניינו בבית משפט השלום בתל אביב.

 

גזר הדין שניתן בבית משפט השלום בתל אביב ניתן בנובמבר 2013 על ידי השופטת מיכל ברק-נבו. חודשים ספורים קודם לכן הרשיע אותו בית המשפט בגניבת 16.5 מיליון שקל מכספי הקיבוץ, כסף שממנו קנה דורון, בין השאר, וילה בקיסריה. בגזר הדין נכתב על הגזבר לשעבר כי גרסתו הייתה "כבושה, לא אמינה ומלאה בסתירות".

 

דורון הורשע במספר עבירות, בהן גניבה ביד מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עשיית פעולות ברכוש אסור לפי חוק איסור הלבנת הון ועוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x