שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

רשות ני"ע בוחנת את פשרת הדירקטורים בפרשת הבנק הטורקי

על פי התביעה בגובה 71 מיליון שקל, בנק הפועלים אישר פיצוי מופרז לקרן RP שהייתה בקשרים עסקיים עם יו"ר הבנק לשעבר, דני דנקנר. על פי הסכם הפשרה, חברת הביטוח של 14 הדירקטורים בבנק תשלם 6 מיליון שקל והתביעה נגדם תימחק. עורכי הדין של התובעים יזכו לשכר טירחה של 1.2 מיליון שקל

תומר גנון וזוהר שחר לוי 23:4717.02.15

רשות ניירות ערך ומשרד המשפטים בוחנים את הסכם הפשרה בתביעה הנגזרת נגד בנק הפועלים בעסקת הבנק הטורקי פוזיטיף. כך הודיע היום (ג') לבית המשפט מנהל המחלקה המסחרית בפרקליטות מחוז ת"א, עו"ד ליאב וינבאום. על פי הסכם הפשרה, חברת הביטוח של 14 הדירקטורים תשלם 6 מיליון שקל והתביעה נגדם תימחק. למעלה מ-20% מסכום הפיצוי ישמשו כשכר טירחה ותגמול אישי לתובעים. שלושת עורכי הדין של התובעים יזכו לשכר טירחה של 1.2 מיליון שקל, בעוד שני בעלי המניות שתבעו, יששכר רובין ומאיר אלתר, יקבלו 50 אלף שקל כל אחד.

 

 

 

הסכם הפשרה, שנחשף ב"כלכליסט", הוא במסגרת תביעה בגובה 71 מיליון שקל נגד הדירקטורים בבנק הפועלים, בפרשת הפיצוי בגובה 25 מיליון דולר לקרן ההשקעות RP בעסקת רכישת הבנק הטורקי פוזיטיף. 14 הדירקטורים נתבעו על כך שלא פיקחו לכאורה על העסקה שבה נתן הבנק פיצוי חריג לקרן שהייתה בקשרים עסקיים עם יו"ר הבנק לשעבר, דני דנקנר.

 

 

יו"ר רשות ני"ע, שמואל האוזר יו"ר רשות ני"ע, שמואל האוזר צילום: עמית שעל

 

עם הגשת הסכם הפשרה לבית המשפט המחוזי בת"א, הורתה השופטת יהודית שבח להעביר את הסכם לעיונו של המפקח על הבנקים, דודו זקן. היום, כאמור, הודיעה הפרקליטות שגם רשות ני"ע ומשרד המשפטים יבחנו את ההסדר.

 

הטענה: פיצוי מופרך וגבוה

במרכז התביעה הנגזרת שהוגשה במארס 2010 עומדת רכישת הבנק הטורקי פוזיטיף בשנת 2005. באוגוסט ובספטמבר אותה השנה התקשרה אלרן השקעות, שיו"ר הפועלים דאז דנקנר היה בעל מניות ודירקטור בה, בשתי עסקאות עם הקרן האמריקאית RP, שבבעלות איש העסקים רפי ברבר. שלושה חודשים מאוחר יותר דיווח בנק הפועלים כי חתם על הסכם לרכישת השליטה בבנק הטורקי, שבמסגרתו היתה אמורה גם RP לרכוש מניות. הבנק והקרן קבעו מנגנון פיצוי למקרה שהקרן תהיה מנועה מלבצע את ההשקעה. הפועלים פיצה לבסוף את RP על יציאתה מהעסקה ב-25 מיליון דולר.

 

לטענת התובעים הפיצוי שנקבע לבסוף בשנת 2008 היה מופרך וגבוה פי חמישה ממה שנקבע בהסכם. כן טענו התובעים טענו כי הדירקטורים - ביניהם למשל המפקח על הביטוח, שוק ההון וחסכון לשעבר, עודד שריג; אירית איזקסון; עידו דיסנצ'יק; ופנינה דבורין – התרשלו בעת אישור העסקה, משום שהאחראי על ניהול המו"מ, יו"ר הבנק דנקנר, היה נתון בניגוד עניינים. זאת משום שלחברת אלרן, שהוחזקה על ידי דנקנר ובני משפחתו, היו קשרים עסקיים עם RP.

 

ניגוד העניינים של דנקנר בעת קביעת הפיצוי ל-RP עמד בלב כתב האישום שבו הוא הורשע בהפרת אמונים באוקטובר 2013 במסגרת הסדר טיעון. דנקנר, המרצה בימים אלה עונש מאסר בכלא חרמון וצפוי להשתחרר בחודש מרץ, הודה כי בעת ששימש כיו"ר הפועלים הסתיר מדירקטוריון הבנק את קשריה העסקיים של חברת אלרן עם ברבר, וזאת בעת שניהל מטעם הבנק את המו"מ לקביעת גובה הפיצוי שתקבל RP מבנק הפועלים, שנקבע כאמור על 25 מיליון דולר.

 

התגמול לתובעים ובאי כוחם מתוך סכום הפשרה של 6 מיליון השקלים יחולק באופן הבא: 600 אלף שקל לעוה"ד עמית מנור ויוקי שמש, ו-600 אלף שקל נוספים לאורן הירש. הדירקטורים שנתבעו והמבטח שלהם ישלם את הפיצוי הם: אירית איזקסון, יוסף דאבור, עידו דיסנצ'יק, ג'יי פומרנץ, משה קורן, רונן ישראל, יאיר אורגלר, מלי ברון, פנינה דבורין, נירה דרור, ניר זכלינסקי, לסרי לינטר, אפרת פלד ועודד שריג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x