$
משפט

עו"ד אלי זהר: "כל ניגוד עניינים הפך להפרת אמונים ועבירה פלילית עם קלון"

בכנס 'תאגידים בחדר חקירות' בבורסת ת"א תקף מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות את אבי ליכט וקבע: "הסקטור העסקי הוא עמוד השדרה של החברה"; ורדה אלשיך: "עודף הרגולציה, הסנקציות והמעורבות הפלילית מרתיעים דירקטורים"

משה גורלי 11:3716.02.15

"היום, כניסה של חברה לחדר החקירות כמוה כהרשעה פלילית. הגיליוטינה תרד על ראשה עוד לפני שיוכרע דינה או אפילו שייסגר התיק", אמר הבוקר (ב') עו"ד אלי זהר, בכנס 'תאגידים בחדר חקירות' שנערך בבניין הבורסה בתל אביב על ידי משרד גולדפרב-זליגמן, 'אודיט בקרה וביקורת' ואיגוד החברות הציבוריות.  

 

 

זהר התרעם על 'פאניקת השחיתות' ששוטפת את הארץ, בדמות "הפיכת התנהלויות מקובלות לקטגוריה פלילית. תיווך, למשל, שעל פניו היה תמיד לגיטימי התקרב לקו המסוכן הפלילי. כל ניגוד עניינים הפך להיות הפרת אמונים כעבירה פלילית שגוררת קלון. היטשטשה יכולת האבחנה בין שחיתות אמיתית לשחיתות מדומה".

 

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו, תקף את המשנה הכלכלי ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אבי ליכט על הצהרותיו שקם דור חדש של רגולטורים שמחוייבים יותר לציבור מאשר לסקטור העסקי: "הדברים האלה מבטאים חוסר הבנה, כאילו יש כאן שני צדי מתרס. הציבור והסקטור העסקי חד הם. המלחמה שלנו היא לשנות את השיח הציבורי. הסקטור העסקי הוא עמוד השדרה של החברה".

  


 

אלשיך: "הסנקציות והמעורבות הפלילית מרתיעים דירקטורים"

 

גם השופטת בדימוס ורדה אלשיך מתחה ביקורת על ליכט: "יש הבדל בין תנאי המעבדה לבין יציאה בשטח, אני שמחה שבוועדת אנדורן התעוררו ברגע האחרון והזמינו אנשים מהשטח כמו השופט אורנשטיין". אלשיך הדגישה שעודף הרגולציה, הסנקציות והמעורבות הפלילית מרתיעים דירקטורים. "בתלבושת החדשה שלי כבוררת, אני עוסקת בחברה גדולה שקרסה ומנסים להגיע להסדר. המכשול הוא תביעה נגזרת נגד הדירקטורים. אין לתביעה הזו סיכוי גדול בבימ"ש אך היא מרחפת כצל מרתיע ממעל".

 

אילן פלטו. "הציבור והסקטור העסקי חד הם" אילן פלטו. "הציבור והסקטור העסקי חד הם" צילום: אוראל כהן

 

אלשיך תקפה את האכיפה המנהלית של רשות ניירות ערך: "המנטרה של למנוע עומס בבימ"ש לא יכולה להחליף את הזכות שלי להוכיח את חפותי. לא בכל מחיר צריך למנוע עומס בבימ"ש. הוועדות פועלות ליד הרשות - וזה כבר לא נשמע טוב – הן חוקרות מאשימות וגם תולות בסוף. ובסוף אומרים שזה רק קנס, אז לא נורא. זה כן נורא. כדירטור אתה מסתובב עם טלאי צהוב, וסליחה על ההשוואה. ואתה חייב לדווח על הרשעה בכל מקום ולא חשוב אם הכתם הוא פלילי או מנהלי".

 

השופטת בדימוס הזהירה מפני חקירות פליליות על התנהגויות שפעם היו מקובלות: "נושאי משרה נחקרים על התנהגויות שהיו מקובלות לפני שש שנים כאשר היום הגישה שונה. זה מסוכן, אפילו לשופט קשה להינתק מזה, ולפעמים צריך פרקליט שיזכיר לו שפעם זה לא היה פלילי ולא סיבה לכלוא או לקנוס אנשים".

 

השופטת בדימוס ורדה אלשיך. "עודף רגולציה" השופטת בדימוס ורדה אלשיך. "עודף רגולציה"

 

בעניין אחר, הקרוב לליבה הוסיפה אלשיך: "גם כשמגדירים בחוק חדלות פירעון חייבים להשאיר שיקול דעת לבית המשפט. היום אנחנו מדברים יותר על הסדרי חוב מאשר הקפאות הליכים. אני זוכרת לא מעט הקפאות שהצליחו וחברות יצאו לדרך חדשה. ועם זאת, כשחברה מובלת לחדרי חקירות בהסדרי חוב, לפני שזזים עוד לכיוון הפלילי, יש לחייב בעל חברה להביא כסף מהבית. זה הרבה יותר יעיל ואפקטיבי מהגשת הליך פלילי ואפילו הליך אזרחי שגם לא נראה טוב. טוב שהנמיכו את הפירמידות, אך במקביל ואני יודעת שאני קצת קיצונית בעניין, יש לערוך שינויים שיקלו על הרמת המסך בין בעלי השליטה לתאגיד".

 

"בבחירות הבאות המלה דמוקרטיה תהיה לא לגיטימית" הזהירה ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני,  בנאום פוליטי ולא תאגידי, "כבר עכשיו המילה שוויון לא לגיטימית בחלקים גדולים של הליכוד ובכל הבית היהודי. בעיניהם גם השוויון בין היהודית לדמוקרטית כזיהויה של המדינה כבר לא קיים".  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x