$
רכב

קניתם לפני שנה מכונית נקייה? עכשיו היא מזהמת

התקינה של זיהום האוויר מעבירה רטרואקטיבית גם מכוניות בת שנה מקבוצת זיהום 5 לקבוצה 8

תומר הדר 08:3316.02.15

מנחם, גמלאי מאזור השרון, רכש לפני כשנה וחצי מכונית משפחתית חדשה מדגם יונדאי i35. כצרכן המודע לנושא איכות הסביבה בחר מנחם בדגם הזה, משום שלפי המדד הרשמי של מדינת ישראל, מדובר במכונית נקייה יחסית. מאז שנת 2009 מקבלת כל מכונית חדשה המשווקת בישראל ציון ירוק שנע מ־1 ל־15 ומחושב לפי שיעור פליטת המזהמים של המכונית. הציון הזה קובע את השיעור של מס הקנייה שמוטל על המכונית בעת רכישתה מהיבואן. המטרה היא לעודד את הציבור לרכוש מכוניות ידידותיות יותר לסביבה.

 

הנוסחה שעל בסיסה מחושב שיעור מס הקנייה של מכוניות חדשות מתעדכנת באופן תקופתי, בעקבות המדיניות של רשות המסים להקשחת הקריטריונים לחישוב פליטת המזהמים.

 

בדיקת זיהום ברכב בדיקת זיהום ברכב צילום: מאיר פרטוש

 

ואכן, לפני שבועות ספורים מלאה למכוניתו של מנחם שנה. הוא קיבל בדואר טופס חדש של רישיון הרכב, שם מופיע, לפי החוק, גם הציון הירוק של הדגם. כעת לציון כבר אין משמעות ממשית, משום שכאמור ההשפעה היחידה של הציון הירוק היא על מס הקנייה בעת שהמכונית נמכרת ללקוח.

 

ואולם, ראו זה פלא: מנחם, שרכש מכונית נקייה בקבוצה 5, קיבל לביתו רישיון שבו נראה שהמכונית שלו כבר אינה כה נקייה - כעת היא בקבוצת זיהום 8. כשמדובר במכונית שאינה חדשה, השיוך שלה לקבוצת זיהום פחות נקייה אינו משפיע כלכלית על בעל הרכב, אך לדברי מנחם: "מאכזב לדעת שקניתי מכונית נקייה שהפכה ללא כל כך נקייה בן לילה".

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה עוד עובדה מעניינת: הציון הירוק מתעדכן גם רטרואקטיבית. כלומר, אם תרכשו היום מכונית בגלל הציון הירוק שלה או בשל דאגה לאיכות הסביבה, ייתכן בהחלט שבטסט הבא תקבלו ברישיון הפתעה מזהמת.

 

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "רמת המיסוי הירוק קובעת את מס הקנייה שישולם על הרכב בעת יבואו. מלבד זאת, אין לדבר השלכות על הרכב, לא במיסוי ולא באגרת הרישוי השנתית". עוד נמסר ממשרד התחבורה כי "עם התפתחות הטכנולוגיה יש צורך בעדכון הנוסחאות, ולכן רכב שנחשב כיום מזהם פחות - רמת הזיהום שלו שונה. כל החישובים נעשים בהתאם להוראות המשרד להגנת הסביבה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x