שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

בכיר לשעבר בבנק אגוד נאשם בהעלמת מס בבנק בשוויץ

יצחק סוויד, שניהל את סניף באר שבע של בנק אגוד, מואשם בבית משפט השלום בתל אביב כי לא דיווח לרשויות המס בישראל על חצי מיליון דולר שהפקיד בחשבונו בבנק ספרא בשוויץ. בחקירתו הוא טען כי מדובר בטעות שאינו יודע להסביר

תומר גנון 06:5308.02.15

אחרי פרשת UBS, מקרה נוסף של העלמות מס של ישראלים בבנקים בחו"ל הגיע לבית המשפט. יצחק סוויד, בכיר לשעבר בבנק אגוד שניהל את סניף באר שבע שלו ופרש ב־2010, מואשם בהעלמת מס באמצעות חשבון בבנק ספרא השוויצרי. כתב האישום נגד סוויד הוגש ביום חמישי לבית משפט השלום בתל אביב בידי אתי בן דור מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). החוק היבש קובע כי אדם אשר פעל במזיד כדי להתחמק ממס או עזר לאדם אחר להתחמק ממס, דינו שבע שנות מאסר, קנס ותשלום של פי שניים מסכום ההכנסה שהעלים, שהתכוון להעלים או שעזר להעלים.

 

"טעות בלי הסבר"

 

החקירה נגד סוויד החלה בחודש אוגוסט 2013 בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל אצל פקיד שומה חקירות מס הכנסה תל אביב על ישראלים המנהלים חשבונות בשוויץ. על פי בקשת המעצר, סוויד החזיק חשבון בבנק ספרא ונצברו בו רווחים של כחצי מיליון דולר שאינם מדווחים לרשות המסים. בעקבות המידע פנתה אליו הרשות בחודש מרץ 2012 בדרישה להגיש דו"חות לשנים 2005 ואילך ולכלול בהם הכנסות בחשבונות בנק בחו"ל.

 

 

בנק ספרא בז'נבה בנק ספרא בז'נבה צילום: רויטרס

 

סוויד, כך נטען, השיב כי לאחר שיקבל את המסמכים מהבנקים יגיש דו"חות בתוך שבוע עד עשרה ימים. אמנם ביולי 2012 הוא הגיש דו"חות, אך הם היו תקפים לשנים 2010–2011 בלבד, והוא לא כלל בהם הכנסות כלשהן מחשבון הבנק מחו"ל. פקיד השומה שלח לסוויד דרישה שנייה, ובה ציין במפורט שיש להגיש דו"חות משנת 2005. אלא שסוויד, כך נטען, לא עשה זאת כפי שהתבקש, מלבד הצגת דו"ח נוסף לשנת 2012.

 

ברשות המסים החליטו לפתוח בחקירה פלילית נגד סוויד, המיוצג בידי עו"ד קובי גולדמן ממשרד גולדמן ושות'. באוגוסט 2013 הגיעו החוקרים לביתו. סוויד, כך נטען, פתח להם את שער הכניסה לבניין, אולם כאשר הגיעו לדלת ביתו הם נתקלו בסירובו לפתוח את הדלת במשך כחצי שעה, אף שהחוקרים דפקו על דלת הבית ואמרו שהן מצוידים בצו חיפוש. לאחר שפתח את הדלת, טענו החוקרים שמצאו אותו במרפסת הבית שותה קפה. הם ערכו חיפוש בביתו והחרימו מסמכים. על פי בקשת המעצר, בחקירתו טען סוויד שלא ידע מי נמצא מאחורי הדלת, ולאחר מכן שינה את גרסתו ואמר שייתכן ששמע שאלה חוקרים שבידיהם צו חיפוש.

 

רכז חוליית החקירות שלומי אסטרוגו טען בבקשת המעצר כי סוויד הודה בחקירתו כי לא דיווח על הכנסות של כחצי מיליון דולר מחשבון הבנק בשוויץ. כמו כן הוא טען שסוויד הודה כי לא הגיש את הדו"חות לשנים 2005–2009. בנוגע לאי־הדיווח על ההכנסות שנוצרו לו מהחשבון בחו"ל כתב אסטרוגו כי סוויד טען בחקירה ש"מדובר בטעות שאינו יודע להסביר".

 

הדפוס השוויצרי

 

כתב האישום נגד סוויד מצטרף למגמת הקשחת המדיניות של רשות המסים והפרקליטות כלפי מעלימי מס. בחודשים האחרונים מנהל פקיד שומה חקירות חיפה והצפון חקירה נרחבת נגד עשרות ישראלים בחשד שהעלימו מס באמצעות חשבון סודי בבנק UBS שוויץ. החקירה, שאותה מלווה בין היתר פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי, זכתה לרוח גבית בעקבות מעצרו של רוני אליאס, יועץ השקעות ב־UBS, בחודש יוני 2014. על פי החשד, אליאס הגיע פעם ברבעון לישראל לסבב פגישות עם לקוחותיו, שנמנעו מהעברת הוראות באמצעות פקס או מייל כדי לא להיחשף. במעצרו הוחרם הטלפון הנייד שלו עם מספרי טלפון של לקוחות, והמידע הוביל עד כה למעצרם של יותר מ־30 ישראלים החשודים בניהול חשבון לא מדווח ב־UBS. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x