$
משפט

"גילנו שנמחקו מסרונים, יכול להיות שהייתה מחיקה אוטומטית"

כך העיד היום מנהל מחלקת המודיעין ברשות ני"ע, עתניאל אפק, במסגרת משפטם של נוחי דנקנר ואיתי שטרום המואשמים בהרצת מניות אי.די.בי אחזקות בפברואר 2012

תומר גנון 15:2929.01.15

"זיהינו בימים של הפעילות החשודה תעבורת מסרונים רבה מאוד של עשרות מסרונים בין איתי שטרום לנייד של נוחי דנקנר וגם מול עדי שלג, ורצינו לראות את ההודעות ואת תכנן. אחד הדברים שמאוד הפריע לנו זה איך התקופה הזאת כלל לא קיימת בנייד של שטרום". כך העיד היום עתניאל אפק, מנהל מחלקת מודיעין ברשות ני"ע, במסגרת משפטם של איש העסקים נוחי דנקנר, ובעלי קבוצת ISP, איתי שטרום, המואשמים בהרצת מניות אי.די.בי אחזקות בפברואר 2012. עדותו של אפק חתמה את פרשת התביעה. פרשת ההגנה תחל בחודש מרץ.

"הטלפון של שטרום הודפס, הועתק וניסינו לשחזר", סיפר אפק. "זיהינו שלמעשה הטלפון התחיל לחיות רק מה-11.3.2012 - שבועות אחרי האירועים המדוברים. ניסינו להבין למה ואיפה הנתונים שלפני התקופה הזאת. בין אם המשתמש מחק ובין שהגדיר מחיקה אוטומטית, אבל אנחנו יכולים לראות גם הודעות מחוקות".

 

משפט הרצת המניות באי.די.בי, ארכיון משפט הרצת המניות באי.די.בי, ארכיון צילום: אוראל כהן

 

"אחת התשובות שהגענו אליה ונראית לנו הסבירה ביותר", אמר אפק, "זה שבוצעה פעולת מחיקה. במקרה של מכשיר בלקברי זה רמת אבטחה גבוהה. אפשר לבצע פעולה של איפוס הטלפון בלי יכולת שחזור, ולכאורה מי שיעשה פעולה כזאת התוצאה תהיה פעולה דומה (...) כן איתרנו 6 או 7 מסרונים ממועדים קודמים, ושאלנו את עצמנו איך זה יכול להיות אם בוצע איפוס. מצאנו לכך שני נימוקים שמדובר בפעולות סנכרון מול המחשב אחרי המחיקה, ודבר נוסף זה יכול להיות שהיו הודעות שנשמרו בחברת התקשורת. אלה שתי הסיבות שהצלחנו למצוא ולשער".

עו"ד איריס ניב סבאג עו"ד איריס ניב סבאג צילום: אסף שילה

 

השופט כבוב: אבל יתכנו סיבות נוספות?

 

אפק: לא יכול לשלול סיבות נוספות.

 

אפק נשאל על ידי הסנגורית של שטרום, עו"ד איריס ניב סבאג, על החלטת הרשות שלא לפתוח בחקירה פלילית נגד אדם בשם בן יפת, סוחר לשעבר בחברת סיטי ברוקר שבבעלות אישתו של עד המדינה, עדי שלג. על פי מזכר שהעבירו החוקרים להגנה, בסמיכות לחקירה הסמויה נגד דנקנר ושטרום, הם ניטרו מידע על עסקאות מתאומות חשדות שעשה יפת בין סיטי ל-ISP במהלך השנים 2009-2010. ההגנה טענה שמדובר בדפוס פעילות דומה לזה שביצע שלג באמצעות סיטי מול ISP, מה שדרש לטענתם חקירה של הנושא. עם זאת הרשות גנזה את התיק.

 

אפק הסביר את הסיבה לגניזת התיק. "80% מהעסקאות בין יפת לסיטי ברוקר היו עסקאות מתואמות שסומנו כנדרש. 20% העסקאות הנותרות הן בגדר הסביר למפגש עסקאות מקרי בין קונה למוכר בבורסה. רצינו לגנוז את התיק בהתחלה, אבל בגלל שהייתה אפשרות שאולי יש קשר כלשהו להרצת מניות אי.די.בי חיכנו. לאחר מספר חודשים גנזנו את התיק, בהתייעצות עם פרקליטת המחוז".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x